Zdravé a hravé klíčky

Simonetta Zalová

foto Miki Čurik

 

Klíčky sú skvelá zábavka pre mestského človeka, priamo v kuchyni si ich dokáže dopestovať každý. Taká malá náhrada za záhradku, po ktorej mnohí túžia. Pritom vonku môže zúriť akékoľvek nepriaznivé počasie, klíčky to od rastu neodradí. „Klíčky sú zdravé, pekne vyzerajú na tanieri a je s nimi zábava.“ Katarína Kopúnová vie, o čom hovorí: klíčkom sa nadšene venuje v rámci svojho projektu Sprout Me.

 

IMG_3454

 

Ku klíčkom ma doviedol záujem o zdravé stravovanie. Asi pred piatimi rokmi, aj pod vplyvom rodinných udalostí, som začala zvlášť citlivo vnímať, koľko ľudí okolo mňa býva chorých alebo trpia rôznymi zdravotnými problémami: ten má cukrovku, iný bojuje s nádorových ochorením, ďalší prekonal infarkt… Začala som si klásť otázky, čo všetko môže byť príčinou týchto „civilizačných chorôb“, a to ma prirodzene doviedlo k úvahám o tom, ako sa stravujeme. Najskôr som radikálne zmenila jedálniček sebe a mojim blízkym. Takmer úplne som prestala jesť mäso a hoci sa necítim byť ani vegetariánkou, vitariánkou či vyznávačkou raw, snažím sa jesť predovšetkým lokálne, doma vypestované ovocie, zeleninu a čo najmenej tzv. procesovaných, teda rôzne upravovaných potravín. Klíčky som do svojej stravy zaradila akosi prirodzene, raz som v bio obchode natrafila na naklíčovaciu keramickú misku – občas som si takto dopestovala žeruchu alebo mungo. Najviac som sa ale sústredila na plodiny z vlastnej záhrady, vtedy som ešte žila na dedine, takže prakticky všetku zeleninu sme si dopestovali doma. Minulý rok som sa však presťahovala do Bratislavy a záhrada s domácou úrodou mi začala veľmi chýbať. Tak som si znovu spomenula na klíčky. Čím viac som sa však o klíčkoch dozvedala, tým menej mi vyhovovala ponuka na našom trhu. Začala som hľadať vyhovujúcejšie naklíčovacie nádoby a hlavne kvalitné semienka. Viete, že niektorí ľudia si dodnes myslia, že na nakličovanie môžu použiť semienka, ktoré bežne kúpia v záhradkárskych obchodoch? Vysypte si z nich trochu na dlaň a keď uvidíte ich divoké zelené či modré fosforeskujúce farby, rýchlo pochopíte, že nie sú semienka ako semienka. Tie vhodné na naklíčovanie, musia byť v bio kvalite, teda „neošetrené“ pesticídmi a inými chemikáliami, ktoré sa bežne používajú v poľnohospodárstve. Kvalitné bio semienka, to je alfa a omega každého naklíčovania. Tak, a prvú lekciu máme za sebou.

 

Veľká klíčková výzva

Úvahy o zdravom jedle a správnom stravovaní ma celkom pohltili. Študovala som manažment a v tejto sfére dodnes pracujem, ale to nadšenie, ktoré sprevádzalo moje bádanie o zdravom stravovaní, mi dávalo krídla. Snívala som, že si v Bratislave otvorím smoothie bar, v ktorom budem pripravovať šťavy z vlastnej doma vypestovanej zeleniny, ale podrobnejšie kalkulácie uzemnili môj rozlet. A potom prišiel deň D. S priateľom sme sa v jednu sobotu prechádzali po Starej tržnici a on mi zrazu hovorí: „Počuj, a prečo nezačneš s niečím menším, trebárs aj tu, v tržnici?“ A mne to razom došlo. Áno, povedala som si, veď klíčky sú na to ako stvorené! Ľudia ich až tak nepoznajú, práca s nimi je čistá, jednoduchá a zvládne ju aj malé dieťa. A tak som vymyslela projekt Sprout Me. O mesiac som už stála vo svojom stánku v Starej Tržnici.

 IMG_2089

 

Jemné i pikantné

Nakličovať možno rôzne druhy semienok, okrem zeleninových aj obilniny (pšenica, pohánka, raž, ovos, ľan) a strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica, sója, kukurica). Ja sa zameriavam hlavne na zeleninové klíčky, obilniny plánujem pridať do svojej ponuky na zimu. Teraz predstavím moju „zelenú päťku“ plus jednu strukovinu – ázijskú fazuľu mungo, lebo tá sa dá bez problémov jesť surová, netreba ju tepelne upravovať.

* Mungo – Milujú ho hlavne deti, je tmavozelené, sladučké a chrumkavé, chutí ako hrášok a rýchlo klíči, stačí mu na to deň – dva. Hodí sa najmä do čerstvých šalátov, ja ním zvyknem posypať krémovú polievku, namiesto opražených kocôčok chleba.

* Reďkvička – Najobľúbenejšia a najatraktívnejšia, má červený klíček, takže vyzerá veľmi efektne. Je pikantná, intenzívnej chuti. Skúste si ňou posypať chlebík s bryndzovou či hocijakou inou nátierkou. Reďkvička má mohutnejšie klíčky, sú pevné a krásne sa vynímajú na tanieri. Naklíčená je za 3 – 4 dni.

* Rukola – Pripravte sa na veľmi intenzívnu, korenistú, mierne horkastú chuť.A tiež, že malé hnedé semienka po naklíčení roztvoria nádherné lístky v tvare srdiečka. Ja rukolové klíčky pridávam najradšej do cestovín alebo na rizoto. S klíčením to rukole trvá trochu dlhšie, vyklíči za 5 – 6 dní.

* Brokolica – Je jemná , preto by som jej klíčky odporúčala ľuďom, čo neinklinujú k pikantným jedlám. Aj kvôli jej menej výraznej chuti sa hodí do smoothies, ktoré vitamínovo fantasticky obohatí. Vyklíči za4 – 5 dní.

* Ďatelinka – Milujú ju najmä detia podľa obrázku, ktorý mi poslala jedna moja zákazníčka, chutí aj domácim miláčikom (v tomto prípade myškám). Je svieža, šťavnatá, dokonalá jarná zeleninka! Vyklíči za 4 – 5 dní.

* Žerucha – Keď sa hovorí o naklíčovaní, väčšinou si každý spomenie na žeruchu. A správne! Žerucha sa vyznačuje korenisto pikantnou chuťou a najkrajšie sa vyníma na praženici z kvalitných čerstvých vajíčok. Vyklíči za 5 – 6 dní.

 

IMG_3369

Celý článok si prečítate v tlačenom Miau, máj 2015