Appky na šikovné cestovanie

 

Počas ciest som si obľúbila viacero aplikácií, ktoré mi šetria čas, nervy a peniaze. Tu je ich zoznam…

 

Navigácia kdekoľvek vo svete
Aplikácií na navigáciu je mnoho. Vyskúšala som viaceré a nakoniec sa mi najviac osvedčila klasická Google Maps, v ktorej si stiahnem mesto či krajinu, kam cestujem, do offline režimu, aby bola prístupná aj bez internetu. Keď teda prídem napríklad do Štokholmu, viem si cez ňu vyhľadať kaviarne, lokalizovať sa či nájsť trasu.
V aute používam navigáciu MAPS.ME. Podľa mojich skúseností Google Maps ukazuje, kam treba zabočiť, príliš neskoro. Po pár neúspešných odbočeniach a hodinovej obchádzke sme s priateľom Google Maps ako navigáciu pre auto nadobro vylúčili. Komu by ale nevyhovovali MAPS.ME či Google Maps ďalšie aplikácie, ktoré stoja za zváženie, sú napríklad Sygic, HERE WeGo, Copilot, Waze alebo Navigon.

 

Itineráre a základný prehľad
V aplikácii Google Trips nájdete príkladné itineráre, miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, odporúčania na reštaurácie, prehľad fungovania dopravy a rovnako aj zľavy a prehľad všetkých rezervácií, vrátane časov odletu a príletu. Ja si tam vždy zahviezdičkujem miesta, kam chcem ísť. Následne si ich viem pozrieť prehľadne na mape.

 

Doprava
Akú aplikáciu použiť, ak sa potrebujem dostať z jedného mesta do druhého, napríklad z bosnianskeho Sarajeva do chorvátskeho Dubrovníka? Nech hľadám spojenie z akýchkoľvek dvoch miest na svete, môj zdroj č.1 je aplikácia Rome2Rio. Vyhľadá vám všetky dostupné vlakové či autobusové spojenia a dokonca vás hneď aj prelinkuje na kúpu cestovných lístkov.

 

Appky počas cestovania
Tlačený boarding pass vo väčšine prípadov netreba: Nerada tlačím papiere, ktoré vyhodím o pár hodín neskôr. Takisto papiere často strácam a asi nie som jediná. Preto ma veľmi teší, že už takmer všetkým leteckým spoločnostiam stačí boarding pass v telefóne. A ešte viac som sa potešila, keď som našla aplikácie, do ktorých si môžem uložiť moje boarding passy v elektronickej forme – WalletPasses na Android alebo Wallet na Apple.
Okrem toho väčšina leteckých spoločností má aplikáciu, prostredníctvom ktorej si možno check-in spraviť online a zobraziť si tam boarding pass. Výhodou aplikácií leteckých spoločností je, že informáciu o meškaní lietadla dostanete zväčša skôr, ako sa objaví na tabuliach odletov.
Poučte sa z hodnotení iných: Tripadvisor, Yelp či Foursquare sú výborné appky, ak si chcete prečítať hodnotenie reštaurácií. Výhodou Tripadvisoru je aj to, že si viem reštaurácie filtrovať podľa ceny (napríklad lacné jedlo = symbol 1 dolár, stredné = 2 doláre, atď.). Tripadvisor je tiež výborné fórum pre tipy na miesta, ktoré treba navštíviť a kúpu výletov. Často tam nájdete upozornenia na miestne podrazy, spôsoby, akými domáci ošklbávajú turistov, či odporúčania na netradičné miesta.
Zapisovanie zážitkov či poznámok: Na cestách mám vždy veľa nápadov. Na ich zapisovanie používam aplikáciu Keep (niečo ako elektronický zápisník). Pre tých, ktorí by na cestách chceli písať články, či ukladať letenky, itineráre a robiť ďalšie zložitejšie funkcie, odporúčam Evernote.
Neviete po anglicky? Veľa ľudí vo svete nevie anglicky tiež. Mne sa to stalo pred niekoľkými týždňami na vietnamskom ostrove Phu Quoc. Snažila som sa ľuďom prihovoriť po anglicky alebo po nemecky, ale márne. Tak som vytiahla dve appky. Google Translate môžete použiť aj na preklad menu v reštaurácií (ponúka live preklad, keď menu nasnímate) a Voice2Voice. Táto aplikácia vám umožní povedať čokoľvek v slovenčine (prípadne v angličtine či iných cudzích jazykoch) a preloží to napríklad do vietnamčiny.

 

 

Janka Schweighoferová

foto archív

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate vo februárovom čísle MIAU (2018)