Divadlo marec 2018

 

Ľudia, miesta a veci

Tragikomédia mladého anglického dramatika a režiséra Duncana Macmillana pred tromi rokmi nadchla londýnske publikum natoľko, že si hneď vyslúžila nomináciu na najlepšiu hru prestížnej Olivier Award. Téma závislosti je v súčasnosti vysoko aktuálna, a práve inscenácia Ľudia, miesta a veci približuje tabuizovaný svet ľudí, ktorých postupne vytesnila až na okraj spoločnosti. Príbeh herečky Emmy, ktorá si pracovnú i osobnú vyťaženosť kompenzuje drogami, sleduje výpovede i ďalších členov v sanatóriu pre drogovo závislých, s ktorými prežíva veselé aj ťažké situácie a učí sa odznova žiť s vlastnou identitou. Inscenáciu na doskách nitrianskeho DAB uvádza B. Andrešičová, E. Pavlíková, M. Nahálka, R. Poláčik a ďalší v réžii Mariána Amslera.

 

 

Hedda Gablerová

Drámu o štyroch dejstvách s titulom Hedda Gablerová mnohí dodnes považujú za jednu z najdramatickejších ženských hier z pera nórskeho velikána Henryka Ibsena. Hlavná hrdinka Hedda, dcéra vysokopostaveného generála, túži po neustálom vzrušení, vedie spoločensky búrlivý život aristokratky a z rozmaru sa rozhodne vydať za Jorgena Tesmana. Úloha manželky na pozadí malomeštiackeho vidieka ju však dokonale nudí, až kým sa nezjaví bývalá láska Eilert. Heddina citová nenaplnenosť a túžba po veľkých činoch, ktoré sa však nedejú, postupne infikuje životy blízkych a vrcholí niekoľkonásobnou tragédiou. Na scéne bratislavskej Činohry SND sa v hlavných úlohách predstavia T. Pauhofová, D. Bárta, R. Roth, D. Heriban, M. Potokárová a ďalší v réžii Romana Poláka.

 

 

Saturnin

Prešovské DJZ nedávno uviedlo dramatizáciu humoristického románu českého spisovateľa a žurnalistu Zdeňka Jirotku. Autorov výrazný zmysel pre humor každého druhu – od situačnej a typologickej komiky, slovných hračiek cez grotesku i paródiu až po satiru a karikatúru sa stal natoľko populárny, že napriek zákazu jeho publikácie z čias normalizácie sa pýši svojou dvadsiatou reedíciou. Bláznivé príhody sluhu a jeho mladého nesmelého pána, ktorý s ním voľky nevoľky prežíva všakovaké patálie poňaté v elegantnom prvorepublikovom štýle predvedú M. Erby, M. Novodomský, G. Očkajová, P. Lejko a ďalší v réžii Mareka Zákosteleckého.

 

 

 

Znovuzjednotenie Kóreí

Neobyčajný zjav súčasného francúzskeho divadla Joël Pommerat sa vo svojej inscenácii s politicky ladeným názvom paradoxne venuje téme lásky a bipolárnosti mužského a ženského sveta. S nadsázkou prirovnáva vzťah muža a ženy k Južnej a Severnej Kórei ako predobraz neustáleho napätia. Mozaika vyskladaná z fragmentov rozmanitých vzťahov a podôb lásky premieta život 28 žien a 24 mužov rôzneho veku a spoločenského postavenia. Inscenáciu v hereckej zostave A. Ďuránová, T. Poláková, G. Marcinková Mihalčinová, A. Palko, P. Čižmár a ďalší  uvádza SDKE v Košiciach. Režíruje Júlia Rázusová.

 

 

Zuzana Bosá

foto Ján Štovka, René Miko, Ľuboš Kotlár, Robert Tappert