Gdansk

 

Svedectvo teroru
Keď na polostrov Westerplatte na úsvite 1. septembra 1938 vystrelili prvé salvy nábojov, len málokto tušil, do akej katastrofy sa svet rúti. Práve okraj Gdanska sa stal dejiskom začiatku 2. svetovej vojny, ktorá po sebe zanechala vyše 50-miliónové straty na životoch, spustošené mestá a číru hrôzu. Dnes si tieto udalosti pripomína nielen náučný chodník s pamätníkom priamo na Westerplatte, kam denne premávajú aj vodné električky, ale aj nové Múzeum 2. svetovej vojny, ktorého stavba trvala deväť rokov. Oplatilo sa počkať. V podzemí na mínus treťom podlaží sa opäť otvára história, ktorá nikoho nenechá chladným. Tri časti stálej expozície – Cesta k vojne, Vojnová hrôza, Dlhý tieň vojny – doplnené o artefakty, osobný majetok svedkov vojny a množstvo citlivo spracovaných krátkych filmov a audio nahrávok vyplnia čas na celé hodiny. Výstava končí jednoduchou miestnosťou rozdelenou múrom s ostnatým drôtom (Železná opona), ktorá radosť z konca vojny konzervuje do otvorenej plechovky.

 

 

Oliwa
Zelená oáza so zurčiacim potôčikom a dlhými alejami stromov, ktorých prepletené koruny tvoria nádherné prírodné strechy, leží len pár minút jazdy od centra mesta. Je dokonalým útočiskom pre knihomoľov, ktorí tu na lavičkách pokojne hltajú svoje románové úlovky, zatiaľ čo sa deti hrajú v Šepkajúcich jaskyniach alebo ukrývajú v lesných labyrintoch a blogerky sa netrpezlivo tlačia v radoch na dokonalé fotky pri rozkvitnutých čerešniach a magnóliách. Park Oliwa ukrýva ešte jeden klenot, a ten treba hľadať v miestnej katedrále – výnimočný organ ovešaný chutnými cherubínmi. Na jeho takmer 7.900 píšťalách vám miestne mníšky zahrajú koncerty s neuveriteľnými zvukmi vrátane zvieracích výkrikov, kvapkajúceho dažďa či ľudských hlasov.

 

 

Trojmesto
Keď je reč o Gdansku, často sa jedným dychom stihne dodať aj Sopot a Gdyňa – verná trojica, ktorá spolu tvorí Trojmiasto. Dve krásavice na pobreží s úplne odlišnou históriou ležia od Gdanska len 20 a 35 minút jazdy mestským rýchlovlakom SKM a stali sa silným lákadlom pre milovníkov mora. Hoci to Baltské je skôr pre otužilcov, pieskové pláže sa nonstop hmýria flanérmi, gurmánmi s grilovanými oštiepkami a rybími špecialitami v piknikovom košíku a športovcami každého druhu. V Sopote najviac láka jeho drevené mólo (najdlhšie v Európe!), ktorého vchod dláždi kúpeľná záhrada. Tú dal spolu s kúpeľmi postaviť bývalý lekár Napoleonovej armády a čoskoro tým prilákal európsku smotánku vladárov, ktorí si tu postavili malebné letné sídla. S tým kontrastuje Gdyňa, ktorá sa po masívnej výstavbe v roku 1921 zmenila z drobnej rybárskej dedinky na takmer 250-tisícové moderné mesto s medzinárodným prístavom a komerčným centrom. Komu sa zunujú pláže, akvárium či nautické pamiatky, nech zamieri do mestského múzea, ktoré vysvetľuje dôvody tejto ráznej zmeny.

 

 

Mesto vzkriesené z popola
Dláždené ulice na trase medzi Zlatou a Zelenou bránou lemované vysokými farebnými domčekmi s priedomím, Neptúnov trojzubec týčiaci sa nad fontánou, tucty výkladov naplnených všakovakými drobnosťami z jantáru – miestneho zlata na romantickej ulici Mariacka, ale aj rieka Motlawa, ktorú z oboch strán vrúcne objímajú doky. Atmosféru dopĺňa obria nákladná loď Soldek, vyslúžilá krásavica, z ktorej je dnes múzeum, najfotografovanejšia pamiatka mesta Žuraw, žeriav, ktorý kedysi poháňala čisto ľudská sila a rady útulných kaviarní a reštaurácií s výhľadom na rieku. Celé „Stare Miasto“ bolo po vojne postavené z ruín od piky – podľa predlohy zo 17. storočia, kedy Gdansk prekvital najväčším bohatstvom. Svoje čaro má aj s citom vsadená moderná časť s vyhliadkovým kolesom Amber Sky, ktoré počas jazdy vyhráva staré šlágre, veľkoformátové písmená GDAŃSK, do ktorých sa ľudia s obľubou skladajú v podivuhodných pózach alebo Kladka – peší most, ktorý sa pri prejazde lodí dvíha k oblohe a pútnikom na okraji núka na spestrenie čakania príjemné drevené ležoviská.

 

 

z metropoly Poľska

Zuzana Zimmermannová