Glasgow

 

Maják v meste

Glasgow, najväčšie škótske mesto, žije tak trochu v tieni svojho neďalekého suseda, Edinburghu, oficiálneho škótskeho sídla kráľovnej Alžbety. Je to na škodu veci, lebo hoci mesto neoplýva toľkými historickými pamiatkami, hradom či pompéznymi viktoriánskymi budovami, má svoje čaro, uvoľnenú atmosféru a mladého umeleckého ducha. Na tom má iste podiel uznávaná Glasgow School of Art, kde sa okrem iného možno študovať aj módny či interiérový dizajn. Budovu školy navrhol rodený Glasgowčan, secesný architekt Charles Rennie Mackintosh, autor viacerých významných stavieb v meste, vrátane tzv. Majáku. The Lighthouse je bývalé sídlo najstarších škótskych novín The Glasgow Herald, so 43 metrov vysokou vežou, odkiaľ sa núka panoramatický výhľad na mesto. Dnes v ňom sídli Scotland Centre for Architekture, Design and City.

 

 

Najväčšie v Škótsku

Jazero Loch Lommnod je od Glasgowa vzdialené len okolo 40 km, takže si tam môžete naplánovať jednodňový výlet a povoziť sa lodičkou po jeho pokojnej hladine. Lochy (jazerá) majú v Škótsku poväčšine ľadovcový pôvod a kartografi ich v tejto časti Británie napočítali okolo 31.500, takže podobne ako Fínsko by sa celkom isto aj Škótsko mohlo nazývať krajinou tisícich jazier. Loch Lommond síce nie je najznámejšie, zato však najväčšie škótske jazero a hoci ho neobýva žiadna lochnesská príšera, má aj ono v talóne zopár atrakcií, ktoré dokážu ohúriť turistov. Jednou z najnavštevovanejších je malebná dedinka Luss, ktorá akoby vypadla z románov Rosamunde Pilcherovej. Jej hlavnú ulicu, vedúcu z malého prístavu, obkolesujú prízemné domčeky, ktoré sa priam strácajú v záplave kvetov a rôznych iných dekoratívnych rastlín. Dedinka sa stala obľúbeným cieľom výletníkov nielen kvôli pestrofarebnej  kráse, ale aj obľúbenému škótskemu seriálu The High Street, ktorý sa tam na prelome tisícročí nakrúcal.

 

 

Nekropolis nad mestom

Výlet na rozľahlý glasgowský Necropolis vám poskytne nielen peknú prechádzku, ale aj zaujímavé výhľady na mesto, keďže tento cintorín, kúsok od glasgowskej katedrály, sa rozprestiera na kopci. V bohato zdobených hrobkách, ktorých tu narátate stovky, je pochovaný vari každý, kto v neskoroviktoriánskom Glasgowe niečo znamenal: obchodníci, priemyselníci, bankári, stavitelia… a nad  všetkými sa týči socha Johna Knoxa, kňaza s pohnutým, až dobrodružným životom – v roku 1560 založil škótsku presbyteriánsku cirkev a spolu s ďalšími duchovnými zostavil spis Škótske vyznanie viery, ktorý schválil aj parlament. Na základe tohto dokumentu mohol byť kňaz, slúžiaci katolícku omšu, popravený. Knox je tiež autom pamfletu Prvé zatrúbenie proti obludnej vláde žien, v ktorej argumentuje, že moc v rukách ženy (napríklad Márie Stuartovej) je proti prírode, Bohu i Biblii. Tento jeho pamflet sa často označuje za jeden najnenávistnejších textov namierených proti ženám.

 

 

Falkirkské koleso

Nemusíte byť milovníkom lodnej dopravy ani technických vymožeností, a predsa vás tento vynález ľudského umu nadchne. Falkirk Wheel (pomenovaný podľa neďalekého mesta Falkirk) nemá vo svete obdobu, je to atrakcia a zároveň užitočný dopravný prostriedok, ktorý môžete sledovať priamo v akcii. O čo ide? O rotačný lodný výťah, ktorý dokáže loď zdvihnúť do výšky 24 metrov a z jedného prieplavu ju „preložiť“ do druhého, o 24 metrov nižšie (alebo vyššie, podľa smeru prepravy). Kým Falkirkské koleso neexistovalo, lode z Edinburghu do Glasgowa (a naopak) sa museli preplaviť 11 plavebnými komorami, ktoré vyrovnávali výškový rozdiel medzi vodnou hladinou kanálov Foeth and Clyde a Union Canal. Skutočnosť, že ide o jednu z najvýznamnejších technických stavieb Škótska, potvrdzuje aj fakt, že na jej slávnostnom uvedení do prevádzky v roku 2002 sa zúčastnila aj samotná kráľovná Alžbeta. A ešte pikoška: na otočenie ramien kolesa o 180°, bez ohľadu na to, koľko prepravovaná loď váži (tu pomáha Archimedov zákon), postačí toľko elektrickej energie, koľko treba na zovretie ôsmich čajníkov pravého anglického čaju.

 

 

Z najväčšieho mesta Škótska

Simonetta Zalová