Isle of Skye

 

Kráľov prístav

Ostrov Skye patrí k súostroviu Vnútorné Hebridy a po ostrove Lewis and Harris je druhým najväčším škótskym ostrovom. Leží v Atlantickom oceáne, bezprostredne pri západnom pobreží Škótska, v administratívnej oblasti Highlands (Vysočina). Skye, podobne ako aj ostatné priľahlé ostrovy, objavuje v súčasnosti čoraz väčšie množstvo turistov. Základňou pre spoznávanie ostrova je mestečko Portree. Nájdete tu mnoho ubytovacích kapacít, obchody, pobočku banky, informačné centrum, reštaurácie a tiež jedinú strednú školu na ostrove. Turistom bez auta príde vhod aj široká ponuka výletov organizovaných miestnymi spoločnosťami. So vznikom názvu mesta Portree (v preklade Kráľov prístav) sa spája viacero príbehov. Podľa najpreferovanejšieho dostalo mesto názov po návšteve kráľa Jakuba V. v roku 1540. Hlavným poznávacím symbolom Portree je prístav s rôznofarebnými domami. Prechádzku po tomto malebnom mieste si možno spríjemniť ochutnávkou aj v Škótsku veľmi obľúbeného jedla fish and chips. V malom prístavnom stánku túto chutnú klasiku servírujú tradičným spôsobom – na novinový papier.

 

 

Skye bridge

Isle of Skye je od Edinburgu vzdialený približne 4 hodiny cesty autom a okrem trajektu vychádzajúceho z mestečka Mallaig ho spája s pevninou aj cestný most. Skye bridge s dĺžkou 2,4 km má tvar oblúka, pričom jeho najvyšší bod siaha do výšky 35 metrov, aby pod ním mohli premávať lode v čase prílivu. Na ostrove sa nachádza 21 m vysoký maják a Maxwellovo múzeum. Škótsky prírodovedec Gavin Maxwell sa preslávil najmä svojou prácou s vydrami a písaním kníh. Most po uvedení do prevádzky v roku 1995 vzbudil medzi obyvateľmi nevôľu, najmä kvôli vysokému mýtu, ktoré malo zaplatiť jeho stavbu. Založili preto organizáciu SKAT (Skye and Kyle Against Tolls) a spustili kampaň, ktorou dosiahli, že od decembra 2004 je prechod cez most bezplatný. Neďaleko mosta sa nachádza tzv. vydrí raj, kde možno tieto zvieratá pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Ak si na chvíľu v tichosti sadnete a budete sledovať okolie, je vysoko pravdepodobné, že sa vám podarí ich zahliadnuť.

 

 

Bláznivé počasie

Hlavná turistická sezóna na ostrove trvá od mája do septembra. Počasie sa tu často mení, dažďové zrážky nie sú ničím výnimočným, no väčšinou prichádzajú len v krátkych intervaloch. Často sa stáva, že prudký lejak sa po desiatich minútach zmení na jasnú oblohu. Preto sa kvôli horšiemu počasiu nedajte od túry odradiť. Turistické chodníčky a ich povrchy na ostrove bývajú často premočené a šmykľavé, nákupné možnosti obmedzené. Existuje v podstate len jediné miesto, kde si na ostrove kúpite nové nepremokavé topánky či iné športové potreby. Ďalším špecifikom je bodavý hmyz, vyskytujúci sa v lete na celom území škótskej Vysočiny. Aj napriek miniatúrnemu vzrastu a rozpätiu krídel len 2 – 3 mm vám dokáže výrazne znepríjemniť celý pobyt.

 

 

Vodopády, kilt, whisky

Ostrov je primárne vyhľadávaný najmä kvôli prírode a turistike. Na rozlohe len čosi vyše 1.600 km² nájdete množstvo prírodných krás, vrchov, vodopádov, jazier a neskutočných scenérií. Typickým príklad ponúka Old Man of Storr. Najikonickejší prírodný úkaz na ostrove je vzdialený od mestečka Portree len niekoľko kilometrov. Päťdesiatmetrová samostatne stojaca skalnatá ihla patrí k najfotografovanejším miestam ostrova. Aj Quiraing, skalná formácia tektonického pôvodu, sa vďaka svojej prístupnosti teší veľkej obľube turistov. Dvoj- až trojhodinový nenáročný okruh poskytuje úžasné výhľady. K najnavštevovanejším miestam v severnej časti ostrova patria i vodopády Mealt Falls. Voda padajúca priamo do oceánu steká po Kilt Rock, čadičových útesoch pripomínajúcich škótsky kilt. Milovníci škótskej whisky iste namieria svoje kroky do najstaršej a jedinej fungujúcej pálenice whisky na ostrove. Talisker Distillery sídli v blízkosti mestečka Carbost a jej história siaha do roku 1830. Ponúka niekoľko druhov prehliadok a ochutnávok, počas ktorých návštevník získa všetky informácie o nápoji, jeho výrobe a histórii pálenice.

 

 

Zo Škótska

Gabriela Palai