Kapverdy – ostrovy Zeleného mysu

Simonetta Zalová

foto CK Satur

 

Všetko, o čom doteraz sníval, čo vyčítal z múdrych kníh, čo si prezrel v zbierkach múzeí a našiel vyobrazené v knihách, to všetko zrazu uvidel na vlastné oči. Po prvý raz v živote: sopečnú lávu, živé koraly, mohutné baobaby, trblietavý hmyz, neznáme vodné živočíchy, vtáky hniezdiace v korunách stromov… Konečne sa ocitol v trópoch! Na ostrov Santiago v kapverdskom súostroví doplával v januári 1832. Reč je o Charlesovi Darwinovi a jeho ceste okolo sveta na slávnej lodi Beagle…  

 

„Prechádzal mestom,“ píše Irving Stone vo svojej knihe o Darwinovi, „a nasával atmosféru a zaujímavé výjavy rovnako, ako vysmädnutý človek hltá vodu z čistého prameňa.“ Takú ohromujúcu bohatosť farieb ešte nevidel, ešte nikdy mu tak nechutilo šťavnaté zrelé ovocie, ktoré si mohol odtrhnúť priamo zo stromu: pomaranče, banány, tamarindy, kokosové orechy…  Jedol čerstvé ryby a sladké zemiaky, od miestnych si kupoval kozie mlieko. Raz, keď sa prechádzal po vyšliapanom chodníčku pozdĺž rieky, dostal sa k mohutnému baobabu, o ktorom miestni tvrdili, že je starý šesťtisíc rokov. Ostrov prešiel krížom-krážom. Niekedy sa okolo neho s krikom zhromaždila hŕstka čiernych a hnedých detí, ktoré fascinovalo jeho cestovateľské vybavenie: kompas, barometer, strieborné pero…

 

kapverdy1

 

Z Kapverd, kde sa posádka Beaglea zdržala vyše troch týždňov, si Darwin priniesol svoju prvú „bohatú úrodu“: kamene, rastliny, rôzne živočíchy, vtáky, ryby, hmyz, lastúry, sopečné vyvreniny a lávu, ktorá vyzerala, ako keby ste chytili do ruky sklo a pohúžvali ho ako papier… „Cítim sa ako slepý, ktorému sa odrazu vrátil zrak. Podobne ako on sa nemôžem nasýtiť všetkým, čo okolo seba vidím,“ poznačil si budúci otec evolúcie do svojho palubného denníka…

 

Zelený mys

Keď Charles Darwin priplával v januári roku 1838 na ostrov Santiago, súostrovie Kapverdy, ako dôležitá zastávka na ceste do Indie, už bolo starostlivo zakreslené v každej schopnej námornej mape. Ale pred rokom 1456, kým ich neobjavili portugalskí moreplavci, o tejto hŕstke neobývaných ostrovov, utopených v Atlantickom oceáne, nik ani len netušil. Portugalci im dali názov Cabo Verde, Zelený mys, podľa najzápadnejšieho bodu kontinentálnej Afriky (v Senegale), od Kapverd vzdialenom asi 470 km.

Deväť väčších ostrovov je obývaných, k celému súostroviu však treba ešte prirátať niekoľko ďalších menších ostrovov, zatiaľ bez jediného ľudského obydlia. Okrem Santiaga, najväčšieho ostrova s hlavným mestom Praia, možno navštíviť ostrov Fogo s doteraz jedinou činnou sopkou Pico, ktorá naposledy chrlila lávu v roku 1995, ďalej ostrov s prekrásnym názvom Boa Vista (krásny pohľad), májový ostrov Maio či ostrov Sal, hlavný maják kapverdského turizmu, ktorý milujú a hojne navštevujú dovolenkári z celého sveta.

 

Slaný ostrov

Ako už napovedá názov, ostrov Sal bol v minulosti vyhláseným náleziskom soli a vďaka tejto dôležitej ekonomickej komodite sa rozvíjal a bohatol. Kedysi sa tu nachádzala aj najväčšia soľná baňa na svete Pedra de Lume. Tento najrovinatejší ostrov Kapverd má tiež sopečný pôvod a ako vlastne celé súostrovie. Mesto Santa Maria sa rozprestiera na južnom cípe ostrova s výhľadom na náprotivný ostrov Boa Vista. Až dvesto metrov široké a niekoľko kilometrov dlhé piesočné pláže urobili z tohto miesta atraktívne letovisko so štvor- a päť hviezdičkovými hotelovými rezortmi typu all inclusive, ktoré majú európsky štandard a kvalitu (hoci Kapverdy geograficky patria už k africkému kontinentu). Kým ostrovu Sal praje čoraz väčšmi sa rozvíjajúci turizmus, susedný Boa Vista je pokojnejší a autentickejší – bielym pieskom sú tu obdarené nielen nádherné pláže, ale aj záhadná púšť uprostred ostrova, nad vznikom ktorej si vedci dodnes lámu hlavy.

 

Teplo po celý rok

Mýli sa ten, kto si myslí, že leto je na Kapverdoch horúce a slnečná páľava pre našinca neznesiteľná. Turisti navštevujú Kapverdy práve vďaka stálemu teplému (nie však horúcemu) a suchému počasiu, výbornej polohe, belostným, niekoľkokilometrovým plážam a tyrkysovému oceánu. Výnimku tvoria len mesiace august až október, kedy občas zaprší. Občas však znamená štyri až šesť dní v mesiaci, kedy sa dážď spustí nečakane rýchlo a rovnako tak aj ustane, obloha sa vyčistí a slnko na oblohe zažiari opäť v plnej paráde. Teplota mora málokedy klesne pod 25 °C, priemerná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 25- 28 °C.

 

Kreolská kuchyňa

Charakterizuje ju jedno slovo: štipľavá. Ale je známe, že štipľavým pokrmom sa pripisujú „tukožrúce“ vlastnosti. Na svoje si prídu milovníci rýb a morských plodov, ktoré kapverdskí kuchári vedia pripraviť na všetky možné spôsoby. Špecialitou je cachupa, národný pokrm z kukurice, zemiakov či ryže a z ryby alebo kurčaťa. Národný nápoj má ľahko zapamätateľný názov grogue, páli sa z cukrovej trstiny a keďže ho na ostrovoch vyrába kde-kto, má aj rozličnú kvalitu. Jeden najznámejších, Tropicana, pochádza z ostrova Santo Antão.

 

Vedeli ste, že…

Surferi i potápači

Kapverdy sa delia na náveterné a záveterné ostrovy. Najmä tie prvé sa považujú za skutočné eldorádo surferov. Na svoje si prídu aj potápači, pretože oceán ponúka veľké množstvo rýb a koralov, zazrieť sa dajú aj veľryby a vzácne morské korytnačky. Tie prichádzajú svoje vajíčka klásť na pláže ostrova Sal.

 

Tipy CK Satur sa ubytovanie

Clubhotel Riu Funana/ Riu Garopa***** – Má vynikajúcu polohu, od letiska je vzdialený iba 15 km a približne 1,5 kilometra ho delí od mestečka Santa Maria.

Melia Tortuga Beach Resort & Spa***** – Tento moderný hotel známej španielskej siete Melia otvorili iba v roku 2011 a sú preň charakteristické priestranné suity a apartmány, vrátane príjemného spa centra.

Hotel Bravo Club**** – Obľúbený rodinný klubový hotel priamo pri širokej bielej piesočnej pláži v blízkosti mestečka Santa Maria.

 

Viac info

www.satur.sk