Lacné cestovanie „multi-city“

 

Kúpiť si spiatočnú letenku zďaleka nie je jediný spôsob, ako sa dá cestovať po svete. Čo tak klasickú letenku Bratislava – Rím – Bratislava zameniť napríklad za letenku Bratislava – Rím – Bologna – Budapešť? A medzi Rímom a Bolognou sa presúvať prenajatým autom či vlakom? Často je takáto letenka lacnejšia ako spiatočná a vy spoznáte viac miest počas jedného výletu.

 

Takto som napríklad absolvovala výlet po Pobaltí, Škandinávii a Islande. Prileteli sme do Štokholmu, odtiaľ sme sa preplavili loďou do fínskeho Oulu a tam nasadli na autobus, smer Helsinki. Z Helsínk sme sa loďou preplavili do Tallinnu, hlavného mesta Estónska. Z Tallinnu sme sa autobusom odviezli do Rigy a až z Rigy sme leteli na Island. A v čom je výhoda takéhoto výletu oproti bežnej spiatočnej letenke Praha – Island? Že je intenzívnejší. V každom meste sme sa zdržali deň-dva-tri, načerpali atmosféru, ochutnali miestne špeciality a posunuli sa ďalej. A kde sa nám páčilo najviac, tam sa radi vrátime na dlhšie. Tento výlet nás (čo sa týkalo dopravy) stál okolo 250 € na osobu a navštívili sme 6 krajín (Švédsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Island a Poľsko, odkiaľ sme prilietali a odlietali).

Ďalší príklad ponúka výlet do Indonézie. Veľa ľudí túži zažiť Bali. My sme v decembri svoju túžbu premenili na skutočnosť. Mali sme 3 týždne voľno a jedinú, fixne kúpenú letenku z Prahy do Hočiminovho mesta (bývalý Saigon). Vo Vietname sa ešte nerozbehla naplno sezóna a my sme chceli objavovať. Najprv sme sa presunuli na exotický vietnamský ostrovček Phu Quoc, odtiaľ sme loďou prešli do blízkej Kambodže. Po pár dňoch, keď už sme mali v nohách všetky chrámy a okúsili rôzne miestne delikatesy, vrátane šalátu s pečenými červenými mravcami, sme si povedali, že je čas na zmenu. Blížil sa Silvester, a tak sme odleteli do Bangkoku – osláviť koniec roka v Thajsku, to je vec, ktorú treba zažiť, skutočne! Stále sme však mali ešte viac ako týždeň času, preto sme neváhali a bookli si letenky z Bangkoku na Bali. Cena? 50 € jednosmerne. A ak by nebol Nový rok, letenky by vyšli aj lacnejšie. Trojtýždenný výlet sa teda zmenil na pekný trip naprieč Áziou. Pozreli sme Vietnam, Kambodžu, Thajsko, Bali a ešte aj Malajziu. Na miesta, kde sa nám páčilo, sa isto vrátime – bola to predsa len rýchlovka a nie všetko, čo sme mali v pláne, sa nám podarilo vidieť. A teraz návod, ako si môžete takéto letenky kúpiť…

 

Ak cestujete po Európe

Európa už má veľkú sieť nízkonákladových leteckých spoločností. Tie predávajú jednosmerné letenky a tie stačí skombinovať tak, aby ste videli miesta, ktoré chcete. Okrem škandinávsko-pobaltskej dávam do pozornosti ďalšie super trasy po Európe:

* Praha – Bazilej – Barcelona – Malorka – Bratislava (cenu okolo 70 – 80 € môžete považovať za výbornú)

* Bratislava – Bologna – Rím – Bratislava (prípadne akékoľvek talianske mestá, do ktorých sa lacno lieta z okolia Slovenska: Pisa, Miláno, Neapol)

* Katovice – Paríž – Lisabon – Porto – Ženeva – Budapešť (výborná cena cca 70 – 80 €)

* Katovice – Štokholm – Turku – Helsinki – Tallinn – Riga – Island – Katovice (tu treba skombinovať lode na trase zo Štokholmu do Turku a z Helsínk do Tallinu a autobusy z Helsínk do Turku a z Tallinu do Rigy; cenu medzi 120 – 150 € za dopravu berte ako výbornú)

* Bratislava – Sofia – Manchester – Island – Londýn – Katovice (výborná cena okolo 70 – 90 €)

Takéto letenky sa krásne hľadajú cez Azair alebo Flightics. Presný návod, ako na to, zhrniem v budúcom článku MIAU alebo si môžete pozrieť aj môj travelhacker.blog a článok o tom, ako kúpiť letenky na eurotrip a vidieť 5 miest pod 60 € kedykoľvek.

 

Ak cestujete ďalej

Môžete si kúpiť spiatočné letenky (napríklad Budapešť – Kuala Lumpur) a až na mieste si zadovážite jednosmerné nízkonákladové letenky (ako naša cesta do Vietnamu). Na takýto výlet je ideálna juhovýchodná Ázia, prípadne Karibik. V rámci Ázie sa oplatí kúpiť si spiatočné letenky buď do Bangkoku (z Viedne okolo 400 – 450 €), Kuala Lumpur (z Budapešti okolo 350 – 450 €), alebo do drahšieho Singapuru (z Budapešti cca 400 – 550 €). Z týchto miest sa napríklad s Air Asia dostanete do celej Ázie, na Filipíny či do Austrálie za pár drobných. Druhou možnosťou je kúpiť si tzv. multi-city letenky. Napríklad na trase Budapešť – Bangkok – Chiang Mai – Praha. Medzi Bangkokom a Chiang Mai si musíte dokúpiť jednu extra letenku. Jediný rozdiel medzi touto a predošlou možnosťou je, že sa vraciate do Európy z iného letiska, ako ste prileteli. To môže byť lacnejšie, ale aj drahšie, závisí od konkrétneho prípadu. Takéto multi-city letenky sa dajú vyhľadať napríklad cez vyhľadávač Kayak (treba si zvoliť možnosť multi-city letov). Ak máte z toho trochu veľkú hlavu a neviete, kde začať, odporúčam sledovať weby ako fly4free.com, kadetade.com, letenkyzababku.sk či fb skupinu Tour de svet – lacné cestovanie. Tam takéto tipy padajú na dennej báze.

 

 

 

Janka Schweighoferová

foto Janka Schweighoferová

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v letnom dvojčísle MIAU (2018)