Lýdia Machová – Môj mobil – môj svet

 

Ovláda angličtinu, nemčinu, francúzštinu, španielčinu, poľštinu, ruštinu, esperanto a od minulého roku aj svahilčinu. Začínala ako tlmočníčka, potom si ušila profesiu na mieru a dnes sa venuje jazykovému mentoringu: robí online kurzy, živé semináre, prednášky o tom, ako sa učiť jazyky. „Talent na jazyky je jeden veľký mýtus,“ hovorí, „lebo je jednoduchšie povedať, ja som tento dar skrátka nedostal, ako na jazyku zamakať“. Minulý rok bol pre ňu zvlášť výnimočný, ako prvá a zatiaľ jediná Slovenka rečnila na newyorskom TED Salóne. Keď organizátori zavesili jej video na web TED-u, za prvých päť dní ho videlo viac ako milión ľudí. Skvelý úspech na ženu, ktorá ešte neoslávila svoje 30. narodeniny.

 

Obľúbené appky v mojom mobile

Na hlavnej obrazovke mám tie, čo potrebujem každý deň: budík (potrebujem vždy dva, aby som si uvedomila, že už treba vstávať a aby som aj reálne vstala), Google kalendár, kde mám všetky termíny, Slack na komunikáciu s tímom, Messenger a Whatsapp na osobné kontakty, Gmail na zbežnú kontrolu emailov počas dňa, Chrome na internet, Evernote na písanie všetkých poznámok, Taxify na rýchlu dopravu v Bratislave. A pre zábavu nesmie chýbať Spotify na hudbu a milovaný Netflix na seriály. Ale to až večer. No dobre, niekedy aj počas obeda (smiech).

 

Moje denné rituály 

Mám zásadu nepozerať si ráno v posteli emaily, lebo človek potom nabehne do pracovného režimu prv, než sa reálne zobudí. Ale inak som si zvykla siahnuť po mobile kedykoľvek, keď potrebujem odpoveď na nejakú otázku. Akúkoľvek: ako sa niekam dostanem, kedy mi ide autobus, aké menučko si objednám… Mobil mám preto vždy poruke.

 

Čo je pre mňa tabu

Chatovanie s inými ľuďmi počas živých stretnutí. Príde mi to vrcholne neslušné, veď to ako keby sa niekto v polovici mojej vety začal zhovárať s človekom sediacim vedľa. Ak má človek niečo súrne a výnimočne si to vybaví (a ospravedlní sa tomu druhému), beriem, ale nemám rada, keď je človek, s ktorým sa rozprávam, duchom prítomný v troch iných konverzáciách.

 

Najviac ma vie vytočiť 

Hlasové správy! Neznášam ich. Aby si človek zapojil slúchadlá (postojačky v MHD či v rade pri pokladni v obchode) a vypočul si všetko presne taký dlhý čas, aký sa odosielateľ rozhodol svojej otázke alebo poznámke venovať. Hlasové správy šetria čas odosielateľovi, ale nikdy nie prijímateľovi.

 

Facebook a/alebo Instagram

Kedysi som bola na Facebooku aj desaťkrát denne. Potom Facebook v roku 2017 zmenil nástenku tak, že mi ukazovala len to, čo mali kamaráti na raňajky a aká super selfie sa im dnes podarila, a posty stránok, ktoré som „lajkla“, boli inde, a vtedy som sa z facebookovej závislosti vyliečila, lebo ma to skrátka nebavilo. Som za to veľmi vďačná, sú to ušetrené hodiny týždenne. Facebook si potom asi všimol, že urobil chybu a zrušil to, ale ja tam odvtedy veľmi nechodím. Instagram využívam len pracovne a má ho na starosti moja manažérka Veronika a robí to skvele. Ja len príležitostne postujem osobné instastory, a to na slovenskom aj anglickom pracovnom účte.

 

Smsky, chatovanie, hlasové správy

SMSky už skoro nevyužívam, chatujem najviac cez Messenger a Whatsapp, tieto dve appky mám najradšej. A pracovné veci riešime v tíme výlučne cez Slack, to je ozaj premakaná appka, ktorá parádne funguje s Google Driveom aj inými appkami.

 

Mažem ľudí zo svojho života… pardon z mobilu

Z telefónu ich mažem hromadne vždy, keď mením telefón. Na Facebooku mám zasa priveľa „kamarátov“, pričom niektorých z nich som možno stretla raz v živote. Mám na to systém: mažem ich na ich narodeniny (smiech). Keď mi Facebook ukáže, že má narodeniny niekto, koho fotku ani meno nepoznám, možno som si ho pridala niekde na dávnej konferencii po krátkom rozhovore a už vôbec nie sme v kontakte, tak si ho zmažem.

 

Mobilné obrázky

Odkedy mám telefón s kvalitnejším foťákom, priznám sa, že digitálny foťák mi leží v zásuvke. Vždy ma to mrzí, keď si pozerám fotky, hlavne tie, čo boli robené večer, ale je to pohodlnejšie mať foťák stále poruke v mobile. Nevyužívam žiadne špeciálne efekty, ani sa mi nechce fotky upravovať, moderné fotoaparáty v smartfónoch fotia podľa mňa veľmi kvalitne.

 

Mobil ako estetický objekt

Pre mňa je mobil funkčný predmet, ktorý mi uľahčuje život. Keď si vyberám obal naň, riadim sa tým, aby sa ľahko udržiaval a aby mi ho ochránil pred rozbitím. Estetickú stránku riešim pri iných doplnkoch, nie pri mobile.

 

 

Simonetta Zalová

foto archív L.M