Neapol

 

Vidieť Neapol a…

… ustrnúť v nemom úžase, kde ste sa to ocitli. Ak sa rozhodnete začať prehliadku Neapola v uličkách starého mesta, možno aj zapochybujete, či ste vôbec ešte v Európe. Neapol nie je Rím, Benátky ani Florencia, Neapolu sa nepodobá žiadne mesto v Taliansku. Tretie najväčšie, veľmi husto zaľudnené (na 1 km2 pripadá až 9.000 obyvateľov) býva často označované za najošarpanejšie, najšpinavšie, najznečistenejšie, najhlučnejšie, ale aj najfascinujúcejšie a najbizarnejšie talianske mesto. Hlavnú tepnu historického centra tvorí Via dei Tribunali, tmavá úzka dlhá ulica lemovaná rozpadávajúcimi sa domami s balkónmi s trepotajúcou sa bielizňou, s množstvom pizzerií, reštaurácií, zmrzlinární a obchodíkov so suvenírmi, v ktorých okrem všadeprítomného cornicella dominujú sošky a obrázky Diega Maradonu – ten je v Neapole stále čosi ako poloboh. Maradona hral za Neapol v rokoch 1984 – 1991 a miestnemu futbalovému klubu SSC pomohol vyhrať dva ligové tituly. V meste so stovkami obrazov svätých v 448 kostoloch zdobí ošarpaný múr na Piazza dei Girolamini graffiti s názvom Madonna con la Pistola. Ide o jediné dielo, ktorým Taliansko poctil neznámy umelec Banksy. Jeho názov hovorí sám za seba – namiesto svätožiary sa madone nad hlavou vznáša pištoľ…

 

Zahalený Kristus

Vskutku, keď človek zočí tú skulptúru, môže ho zachvátiť Stendhalov syndróm, teda že celkom ochorie z jej krásy. Mramorová socha Cristo Velato (Zahalený Kristus) pochádza z dielne Giuseppeho Sanmartina, rodáka z Neapola, ktorý ju vytvoril v roku 1753. Slávny taliansky sochár Antonio Canova o pol storočie neskôr vyhlásil, že by dal desať rokov života, keby bol jej autorom. Socha predstavuje ležiaceho Krista práve sňatého z kríža, jeho umučené telo doslova kričí utrpením a bolesťou. Priehľadný závoj zakrývajúci Kristovu tvár i telo, je vytesaný do mramoru s takým umeleckým majstrovstvom, že sa stal zdrojom legendy, podľa ktorej mal byť výsledkom alchymistických čarov, resp. kalcifikácie mramorových kryštálov v tkanine. Do metódy tzv. marblifikácie vraj sochára tajne zasvätil alchymista a ezoterik Raimondo di Sangro, princ zo Sansevera. Jedna z najúžasnejších sôch, aké kedy vytvorila ľudská ruka, je vystavená v neapolskej kaplnke Cappela Sansevero.

 

Čierny deň a červený roh

Ten malý rožtek Taliani volajú cornicello, cornetto alebo corno portafortuna (doslova roh šťastia), v neapolskom nárečí je to curniciello. Amulet, s ktorým sa stretnete v Neapole na každom kroku, nosia najmä muži pre šťastie a na podporu plodnosti. Cornicello pripomína mužský falus i štipľavú papričku, musí byť vždy červený (ako krv porazených nepriateľov) a jeho nositeľ by ho mal dostať ako darček. Možností je neúrekom, od najlacnejších variantov za pár drobných až po šperkárske klenoty zo zlata a koralov. Neapolčania sú vo všeobecnosti veľmi poverčiví, ako hovoril taliansky dramatik Eduardo De Filippo: „Byť poverčivý je znakom nevedomosti, ale nebyť ním, prináša smolu.“ Piatok, 13-teho ich však necháva chladnými. V Neapole platí za nešťastný dátum, doslova „un giorno nero“ (čierny deň) piatok 17-teho. Ako k nemu prišli? Jedno z vysvetlení hovorí: Sedemnástka sa v rímskych čísliciach píše XVII. Z nej anagram (prešmyčka) je VIXI, a to v latinčine znamená „Žil som.“ Kto žil, je už mŕtvy a byť mŕtvy je pre človeka to najväčšie nešťastie…

 

Pizza Napoletana

Rodiskom pizze je Neapol a tradičná neapolská pizza sa zvykne piecť vo dvoch variantoch: ako pizza Margherita a u nás menej známa (o to však staršia a pôvodnejšia) pizza Marinara. Jej názov síce evokuje spriaznenosť s morom, rybami či morskými plodmi, ale nie je tomu tak. Historicky sa Marinara viaže k rybárom, pre ktorých to bol prvý pokrm po celodennej rybačke v Neapolskom zálive. Marinara býva ochutená iba olejom, soľou, cesnakom a oreganom a obložená paradajkami. Vo všeobecnosti typ pizze Napoletana má obsahovať špeciálne paradajky buď oválnej odrody San Marzano alebo Pomodorino del Piennolo del Vesuvio, ktoré rastú na sopečných pláňach Vezuvu. Syr musí byť vždy mozarella, buď z byvolieho mlieka ako di Bufala alebo Fior di Latte, čo je lacnejší variant mozarelly z kravského mlieka.

 

 

z juhu Talianska

Simonetta Zalová