Umenie október 2015

 

Krajina otca, javisko syna

Vo Veľkej sieni Oravskej galérie v Dolnom Kubíne sa do 8. novembra predstavuje výnimočný multimediálny projekt, venovaný niekoľkým žánrom umenia. Stretávajú sa tu výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film aj fotografia. Ako zjednocujúce osobnosti projektu tu vystupujú otec Ján (1948) a syn Boris (1972) Kudličkovci. Expozícia dvoch generácií autorov prezentuje ich pohľad na priestor vytvorený dvomi rozdielnymi formami: maľbou a scénografiou. Jánovu poetickú sémantiku, meditatívny podtón a esenciálnu citlivosť krajiny dopĺňa Borisova veľkolepá jednoduchosť divadelných scén. Výstavu nedávno premiérovo uviedli v Tatranskej galérii v Poprade (kurátorka A. Ondrušeková), v Oravskej galérii je kurátorkou E. Ľuptáková. Publikujeme návrh scény Borisa Kudličku pre Čajkovského romantickú rozprávku Jolanta a Bartókov Modrofúzov zámok.

umenie2

Sila harmónie

Kráľ a kráľovná v archaickej póze z čias starého Egypta, hrdý býk čakajúci na svoj osud v koride, dáma so znakom nekonečnosti, malý štastný Bhutánčan, antickí bojovníci aj japonskí samuraji – to je časť panorámy sochárskeho sveta Jána Ťapáka, ktorá sa počas októbra predstavuje na západnej terase Bratislavského hradu. Sveta, ktorý divákom prináša zážitok z chvíle i pamäť dlhej cesty výtvarnej kontinuity. Je to zároveň bronzový svet so suverénnou znalosťou remesla, ale aj nadnášajúceho umenia, pri ktorom sme nad zemou tých povestných päť centimetrov. Bronz je materiál, ktorý odhalí každý záchvev umelcovej ruky a mysle. V podaní Jána Ťapáka aj materiál, v ktorom sa jej autor nepomýli. Určite aj preto, že s istotou vie, čo tam bude. Výstava Sila harmónie potvrdzuje, že harmónia má silu iba vtedy, keď je úprimná a bez falošných tónov. Publikujeme sochu s názvom Infinity Lady.

 

umenie3

Láska v časoch revolúcie

Natália Gončarovová a Michail Larionov, Varvara Stepanovová a Alexander Rodčenko, Ľjubov Popovová a Alexander Vesnin, Oľga Rozanovová a Alexej Kručonych, Valentína Kulaginová a Gustav Klutsis. Čo spája tieto dvojice? Ruská revolučná avantgarda a láska! Kunstforum der bank Austria vo Viedni pripravilo od 14. októbra do 31. januára 2016 originálnu výstavu, ktorá hviezdy ruskej avantgardy ukazuje v novom svetle. Ani zďaleka to neboli len odvážne myšlienky v architektúre, výtvarnom umení, fotografii, divadle či literatúre z medzivojnového obdobia, ale aj nástojčivý pocit súdržnosti, ktorý vyústil do dlhotrvajúcich vzťahov medzi umeleckými dvojicami. Inými slovami, ani počas turbulentných období láska nemlčí. Pomáha všade tam, kde to vládnuca ideológia zakazuje. Zbierky Treťjakovskej galérie a Ščusevovho štátneho múzea architektúry v Moskve dopĺňajú ďalšie popredné európske galérie ako aj súkromní zberatelia, ktorí vytvorili parádnu lásku medzi kvapkami revolúcie. Publikujeme fotografiu Varvary Stepanovovej a Alexandra Rodčenka z roku 1921.

 

To musíte vidieť

* V Malej výstavnej sieni dolnokubínskej Oravskej galérie je do 8. 11. sprístupnená výstava fotografií Petra Gálla s názvom Na skok. Ako dopĺňa autor: „Na skok domov, k priateľom, do krajiny…“

* V Múzeu moderného umenia Danubiana v Čunove sa do 25. 10. prezentuje medzinárodná výstava III. Dunajské bienále a predstavuje 22 výtvarníkov mladej a strednej generácie z desiatich krajín, ktorými preteká rieka Dunaj.

* Do 18. 10. môžete v Turčianskej galérii v Martine navštíviť dve výstavy: výstava fotografií Karola Kállaya „Súvislosti“ a expozícia Andreja Augustína „Feng Shui Very Much“.

 

Ľudovít Petranský