Zendaya – Krásna a múdra

 

Zdá sa, že talentovaná Disney hviezdička je na správnej ceste k poctivému hereckému remeslu. Jej celé meno znie Zendaya Maree Stoermer Coleman, ale vo svete showbiznisu sa rozhodla fungovať len pod svojím prvým krstným menom. To v africkom jazyku Shona znamená „ďakujem“.

 

Zendaya je krásna a múdra. Za to prvé vďačí rodičom – bielej mame a čiernemu otcovi, ktorí jej pokožke namixovali nádherný odtieň svetlej kávy. Za to druhé tiež môžu jej rodičia. Obaja sú učitelia a hoci ich dcéra vhupla do showbiznisu už v detskom veku, nedovolili, aby sa prestala vzdelávať. Herečka spomína, že kým iné „zamestnané“ decká prechádzali z ročníka do ročníka vďaka online testom, pri ktorých sa dá podvádzať, ona si to odmakala s učiteľmi a učebnicami.

 

Zendaya pochádza z Oaklandu, mesta pri San Franciscu. Pozná aj privilegované vrstvy, aj tých dolu. Jej otec totiž učil na súkromnej škole, kým mama na štátnej, ktorú navštevovali školáci z problémových rodín z problémových štvrtí. Dnes talentovaná mladá dáma rozpráva, že vzdelanie je to najdôležitejšie a ak by nebola herečkou, tiež by sa asi dala na učiteľskú dráhu. Zendaya je vskutku správne učiteľské dieťa – narodila sa 1. septembra 1996. Keď prišla na svet, jej rodičia už mali okolo štyridsiatky, pričom otec jej z predchádzajúceho vzťahu doprial štyroch starších nevlastných súrodencov. Všetky tieto okolnosti spôsobili, že Zendaya má dnes v rodine prezývku stará mama. Je síce mladá, ale duchom už stará. Divoké párty ju nezaujímajú, voľný čas najradšej trávi doma, pozerá televíziu (určite niečo od Netflixu) a dozerá na húf svojich neterí. Zvykne hovorievať, že Shakespeara (a tým pádom celé herectvo) jej do života priviedla mama. Doslovne. Pani Coleman totiž okrem učenia pracovala aj ako „domovníčka“ v California Shakespeare Theater. Malá slečna s ňou často chodievala do práce a objavila javisko. A ľudia od javiska objavili ju. Neuniklo im, že snedé dievčatko prekypuje talentom vo všetkých oblastiach – dokáže hrať, spievať bez (takmer) falošných tónov, tancovala by donekonečna, a tak sa stala súčasťou mnohých predstavení. Keďže talent treba podporiť správnou výukou, budúca herečka navštevovala najprv miestnu školu Oakland School for the Arts, neskôr prestúpila do známejšej American Conservatory Theater v San Franciscu, kde sa objavila v shakespearovských kúskoch: Richardi III. či Večer trojkráľový. Okrem toho oduševnene tancovala v tanečnej skupine Future Shock Oakland (venovali sa hip-hopu a hula tancu), sympatickú tvár i štíhlu postavu prepožičala niekoľkým módnym značkám a dostala sa aj do videoklipov a reklám.

 

Zrodila sa hviezda

A potom prišla veľká vec: kasting u Disneyho. Téma bola jasná: kamarátky na život a na smrť, tanec, spev, humor, láska, boj s rodičmi, frajermi, nenávidenými spolužiačkami, jednoducho, ďalší nenáročný, bezstarostný seriál á la Disney. Trinásťročná Zendaya po absolvovaní nekonečných kastingových kôl napokon v seriáli Na parket získala úlohu jednej z dvoch nadšených mladých tanečníčok, ktorým sa podarí stať súčasťou show Na parket! Chicago. Seriál bol na obrazovkách tri roky (2010 – 2013) a zo Zendayi sa zrodila ďalšia Disneyho hviezda. Rodičia ju však nezverili žiadnemu agentovi, ktorý by im nasľuboval hory-doly a najmä to, ako ich dcéru po večerníčku uloží do postele. Do Los Angeles sa odsťahovala aj s otcom. A ako spomína na toto obdobie? „Bolo to naozaj ťažké, pretože som sa vtedy musela vysporiadať so všetkými dievčenskými momentami. Pamätám si, že som dostala svoju prvú menštruáciu a nevedela som, čo mám robiť. Bola to divná prechodná fáza.“

Keďže aj po prvom úspechu zostala naďalej disciplinovaná, ľudia od Disneyho sa rozhodli využiť jej potenciál nielen v seriáli, ale aj vo filmoch. Opäť šlo o nenáročné kúsky, kde je všetko krásne pestrofarebné, ľudia majú perfektný styling, bezchybné účesy a prekypujú (nenáročným) humorom. Poviedkový film Ne/priatelia (2012) sa pre Zendayu stal odrazovým mostíkom. A kým v tejto snímke si zahrala v jednej z troch poviedok, vo filme Chalani na povel (2014) už bola hlavnou tvárou. Dej? Talentovaná tanečníčka a jednotkárka Zoey zistí, že jej mobilná aplikácia na výcvik psov funguje aj na chlapcov.

Hlavnú hrdinku stvárnila aj v ďalšom Disneyho seriáli Tajný život K.C. (2015 – 2018). Opäť vzorná študentka a držiteľka čierneho pásu v karate zistí, že jej rodičia sú tajní špióni, ktorí chcú, aby ona a jej mladší súrodenci kráčali v ich šľapajách. Samozrejme, K.C. to nemôže nikomu prezradiť, ani svojej najlepšej kamarátke. Seriál opäť v ničom nevybočoval z klasickej Disneyho produkcie, až na jeden fakt – rodina špiónov mala tmavú farbu pleti. Na detskom kanáli po prvý raz vystupovali inofarební hereckí predstavitelia a pre Zendayu sa tak otvorila jedna z tém jej života.

 

Na visutej hrazde

Zendaya preto svojim agentom otvorene povedala, aby ju posielali aj na konkurzy, kde sa hľadajú „biele“ dievčatá. Chce tam prísť, ukázať svoj talent a možno porota zmení svoj názor. Šťastena jej bola v tomto prípade naklonená hneď pri prvom veľkom ozajstnom filme – Spider-Man: Návrat domov (2017). Filmy o pavúčom mužovi sa na plátne objavovali už dávnejšie, ale až tentokrát šlo o pravého Spidermana z dielne spoločnosti Marvel. Peter Parker je ešte tínedžer na strednej škole a Zendaya sa premenila na jeho spolužiačku (ale aj tajnú lásku) MJ. Je pohotová, sympatická a tvorcovia neskôr priznali, že nerátali s tým, že by MJ nebola biela. Rok 2017 bol sympatickej herečke naklonený, okrem komiksového filmu sa jej podarilo získať aj rolu v muzikáli Najväčší showman. Hlavného hrdinu, ktorý sa na konci 19. storočia rozhodol vybudovať v New Yorku originálny cirkus, stvárnil Hugh Jackman a medzi jeho zverencami sa objavil aj súrodenecký párik artistov čiernej pleti. „Ľudom sa nebude páčiť, keď nás dáte na pódium,“ povie na pohovore mužská polovička z dvojice Wheelerovcov a majiteľ cirkusu s úsmevom pritaká, že s tým počíta. Pre Zendayu postava Anne Wheeler predstavovala ozajstnú výzvu – spev a tanec mala už v malíčku, ale visutá hrazda a všetky tie krkolomné kúsky na nej? No nedala sa odradiť, poctivo trénovala a až na pár kúskov (je prirodzené tajné, kedy šlo o profesionálnu dablérku) si všetko odmakala sama. V takmer dvojhodinovom muzikáli má aj svoju vlastnú príbehovú linku: lásku, samozrejme, absolútne neprípustnú. Sebavedomá artistka tmavej pleti padne do oka synovi z bohatej rodiny, ktorého stvárnil ďalší odchovanec od Disneyho, Zac Efron. Zacove fanynky pišťali od nadšenia. Treba ale úprimne napísať, že im to na plátne pristalo a v časopise Variety dokonca napísali: „Efron a Zendaya majú medzi sebou úžasnú chémiu – nikdy neprestanú hľadať jeden druhého.“

 

 

Martina Solčanská

foto Lancôme, Sita a HBO

 

Celý článok si prečítate v októbrovom čísle MIAU (2019)