Alexandra Novotná – Aj vrásky môžu byť šarmantné

Simonetta Zalová

 

Zdravo sebavedomí ľudia, ktorí sa cítia navonok aj atraktívni, sú pozitívnejší, priateľskejší, otvorenejší. Ak sa človek trápi tým, ako vyzerá, uzatvára sa do seba, klesá na duchu. Vonkajšia a vnútorná krása sú vždy úzko prepojené, tvrdí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD. Každý človek sa musí so sebou a svojím sebavedomím popasovať sám, ale čo sa týka našich telesných nedostatkov, s tými nám vie úspešná lekárka a jej tím niekedy až zázračne pomôcť. „Občas mi to pripadá ako dávka instantného sebavedomia,“ usmieva sa úspešná doktorka, ktorá si vo svojej profesionálnej kariére prešla už všeličím: pôsobila ako hovorkyňa ministra zdravotníctva, štátna tajomníčka MZ SR, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, získala ocenenie Žena roka a jej klinika prestížny certifikát kvality Slovak Gold, vydala dve knihy, predovšetkým však založila a už osem rokov s veľkým nasadením vedie Súkromnú kliniku Esthetic v Bratislave.

 

Alexandra Novotná

Aké sú vaše obľúbené témy, o ktorých rada diskutujete?

V minulosti som sa rada rozprávala s priateľmi o politike, ale časom som vyhodnotila túto tému ako úplne zbytočnú. Politika ma jednoducho prestala baviť. Momentálne s priateľmi riešime skôr otázky týkajúce sa života a jeho zákonitostí. Na gymnáziu som mala výbornú profesorku fyziky a dodnes ma zaujímajú témy okolo kvantovej fyziky a vplyvu energií na kvalitu ľudského života. A, samozrejme, keď sa ocitnem v spoločnosti, väčšinou bez rozdielu jej zloženia príde na pretras téma týkajúca sa krásy a najnovších metód v estetickej dermatológii. Neuveríte, ale tieto témy zaujímajú každého. 

 

Pamätáte si na nejakú osobnú trpkú spomienku, ktorá súvisela s minulým režimom?

Pre mňa mal trpkú príchuť nástup do zamestnania. Skončila som s červeným diplomom, plná ideálov, chcela som robiť urgentnú medicínu a v nemocniciach jednoducho nebolo miesto. Nechápala som, prečo by som si mala hľadať protekciu, vtedy to bolo úplne prirodzené. Nakoniec sa mi ušlo miesto na kožnom, čo som vôbec nemala v pláne. A dnes mám najkrajšiu prácu na svete!

 

„Do druhej polovice života vstupujeme úplne nepripravení. A čo je horšie, robíme tak s falošnou predstavou, že naše pravdy a ideály nám budú slúžiť tak, ako slúžili doteraz. Avšak odpoludnie života nemôžeme žiť podľa ranného programu, lebo čo bolo ráno skvelé, večer bude znamenať len málo, a čo bolo ráno pravdou, večer sa stane lžou.“ Súhlasíte s týmto citátom psychoanalytika C. G. Junga?

Svätá pravda, pán Jung! Pokiaľ sa nezbavíme „programov“ z mladosti, nebudeme šťastní. Ja osobne som robila vrcholový šport (atletiku), bola som naprogramovaná na víťazstvo, boj, sebazapieranie a tvrdú drinu. Ale život predsa nie je o boji, život je o prijatí všetkého, čo nám príde do cesty. Áno, budovať si osobné šťastie pre mňa znamená zbavovať sa starých programov. Preto už nie som ambiciózna, ani nemám snahu víťaziť. Teším sa z toho, že všetko ide svojou správnou cestou a jediné, čo môžem urobiť, je žiť každý deň najlepšie, ako viem.

 

Celý rozhovor s MUDr. Alexandrou Novotnou, PhD., si môžete prečítať v októbrovom MIAU