Brno

Vodojemy na Žlutém kopci

Voda sa v mestách kedysi čerpala len zo studní a aj tak jej nebolo nikdy dosť. Brno sa s nedostatkom pitnej i úžitkovej vody borilo snáď od založenia mesta. Potom prišlo 19. storočie, vynález pary a svet sa zmenil na nepoznanie. Rovnako tak Brno – kým na začiatku 19. storočia v meste fungovalo 35 tovární, na jeho konci ich už bolo okolo 150. Brno sa stalo centrom textilného priemyslu, nie nadarmo sa mu hovorilo „český Manchester“. Potreba vody v meste rástla, bolo potrebné vybudovať nový vodný zdroj. Dnes sa na prehliadku podzemných vodojemov z konca 19. storočia môžete vydať do brnianskej vilovej štvrte Žlutý kopec. A budete žasnúť! Akoby ste sa razom ocitli v podzemných chodbách z Pána prsteňov. Dva tehlové vodojemy pôsobia ako monumentálne podzemné katedrály, pravidelné a presné línie vytvárajú dojem, akoby ich klenby ustupovali do nekonečna. Nemusíte byť fanúšikmi industriálnych stavieb, aby vás ich pompéznosť neuhranula a aby ste si nedokázali vychutnať také detaily, ako napríklad, že betón na podlahách bol vylievaný pod vodou, aby v ňom nevznikli žiadne prasklinky. Vodojemy sú postavené z dvakrát pálených tehál, ten väčší (z rokov 1896 – 1900), má výšku 8 metrov a zdobí ho 70 pilierov polkruhovo zaklenutých arkád, ktoré podopierajú sústavu valených klenieb. Keďže vodojemy sú strategické diela, vďaka dvojmetrovej vrstve ílu a hliny o nich väčšina Brňanov nemala ani šajnu. Dnes tvoria súčasť exhibície Brnianskeho podzemia a postupne sa sprístupňujú verejnosti.

 

 

Brno – mesto dizajnu

Už je tomu rok, čo sa nad novootvoreným Uměleckoprůmyslovým muzeom na Husovej ulici vzniesol atraktívny interaktívny objekt Mrak architekta Marka Štěpána. Ten akoby zastrešil terasu budovy, v ktorej sídli stála expozícia súčasného dizajnu a módy. Na jej vzniku sa v roku 2020 masívne podpísala tzv. open call, otvorená výzva, ktorú Moravská galéria (zriaďovateľ UPM) vyhlásila na nové akvizície z oblasti módy, šperku a ďalších odnoží produktového dizajnu. Prihlásilo sa asi 600 realizácií, z ktorých galéria vybrala a zakúpila 68 diel. Z tých najzvučnejších mien spomeňme aspoň dizajnéra Maxima Velčovského či pražské štúdio Olgoj Chorchoj, v sekcii móda patrí ikonické miesto Liběne Rochovej, prvej dáme českej módy, ktorá galérii darovala väčšinu svojich módnych kolekcií. V stálej expozícii 2001 Fashion nájdete päť jej modelov. Ďalšie miestnosti uchovávajú otvorené depozitáre súdobého i historického skla, keramiky a porcelánu, vrátane tvorby Heleny Johnovej, ďalšej prvej dámy, tentokrát českej keramiky. Pastva pre oči, aká sa len tak nevidí! Vstup do múzea je voľný.

 

 

Najužší hotel v Strednej Európe

Brniansky funkcionalizmus je pojem v celej Európe. Kvalitná funkcionalistická architektúra tu vznikala hlavne v medzivojnovom období. Jej najžiarivejší príklad ponúka vila Tugendhat, navrhnutá nemeckým architektom Van de Rohem. Ale aj domáci architekti zahviezdili na nebi európskeho funkcionalizmu. Bohuslav Fuchs, rodák z dedinky pri Brne, sa podpísal pod také funkcionalistické skvosty ako Moravská banka, Zemanova kavárna či hotel Avion. Hovorí sa, že je to najužší hotel v strednej Európe, šírka jeho fasády smerom do ulice je 8 metrov. Pôvodne na zachovalej stredovekej parcele stál jednoposchodový hostinec, a ten sa v roku 1926 jeho majiteľ Miroslav Kostelecký rozhodol prestavať na hotel. Architekt Bohuslav Fuchs musel riešiť náročnú úlohu: medzi dva domy, na extrémne úzkom priestore, vtesnať osemposchodovú budovu. Ďalšou výzvou bolo, ako do tohto úzkeho a hlbokého priestoru dostať svetlo. Využil na to nielen veľké fasádne okná, ale aj rôzne umiestnené luxferové (sklenené tvárnice) svetlíky a podlahy na galérii, pričom priestranná kaviareň s veľkými oknami na ulicu bola situovaná na dvoch poschodiach. Ikonický hotel prešiel do súkromných rúk a dnes ho vyhľadávajú najmä zahraniční návštevníci, ktorých do Brna prilákala vila Tugendhat. Na 9. poschodí sa nachádza terasa, z ktorej je úžasný výhľad na Brno.

 

 

z hlavného mesta Moravy

Simonetta Zalová