Budapešť

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Najnavštevovanejšie kúpele

Odporučiť niekomu, kto sa chystá do Budapešti, aby zašiel do Széchényiho kúpeľov, je vraj ako návštevníkovi Paríža poradiť, nech si určite pozrie Eiffelovku. Ale nie je tomu celkom tak – do metropol návštevníci chodia nakupovať, baviť sa, pozrieť si pamiatky, ale viac ako sto termálnych prameňov a desiatky kúpeľných domov – taký poklad má na svojom území z hlavných miest celého sveta skutočne len Budapešť. Tradíciu kúpeľov sem priniesli Rimania a neskôr ich obnovili Turci. Ostali po nich viaceré autentické turecké kúpele (Rudas, Király a iné) a obľúbený rituál tráviť čas v liečivej vode. Secesná architektúra láka do kúpeľov Gellért, najväčšie a najnavštevovanejšie sú zasa neobarokové Széchényiho kúpele. Areál pre verejnosť otvorili roku 1913 a vodu z prvého vrtu viedli z parku za Námestím hrdinov do kúpeľov, kde termálnou vodou liečili aj kúrili. Keďže trasa vedie cez blízku ZOO, v minerálnej vode si „bahnia“ aj slony. Pavilón slonov doslova pripomína turecké kúpele. Budapeštianska ZOO patrí k najstarším na svete (otvorili ju roku 1866) a ročne ju navštívi viac ako milión návštevníkov.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERANajdlhší a najkrajší bulvár

Budapešť ako centrum kultúry a módy, nákupov a zábavy, kaviarní a dobrého jedla, takú si ju môžete užiť na jedinej ulici – na dvojkilometrovom Andrássyho bulvári. Áno, nesie meno toho Andrássyho, ktorého podľa dobových klebiet milovala aj cisárovná Sissi. Či už je to pravda, alebo nie, noblesná široká trieda pripomína Viedeň. Stojí tu aj impozantná budova opery, ktorú Sissi milovala tiež. Popod bulvár vedie žltá trasa metra, jedna z najstarších na svete. Metro mala Budapešť ako druhé mesto v Európe (po Londýne). Andrássyho bulvár spolu s Námestím hrdinov, do ktorého ústi, postavili roku 1876 k tisícročnému výročiu príchodu Maďarov do ich novej vlasti. V strede námestia sa týči 36-metrový stĺp s postavou archanjela Gabriela, ktorý nesie svätoštefanskú korunu. Z oboch strán stojí stánok umenia: z jednej strany Múzeum krásnych umení, z druhej Maďarská akadémia výtvarného umenia. Nájdete tu skvosty od starovekého Egypta cez El Greca či Moneta až po súčasné umenie.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMarcipánová manufaktúra

Všetko to začalo ružou z marcipánu, ktorú sa od belgického majstra naučil vyrobiť aj mladý cukrár Mátyás Szamos roku 1935. Ako jediný v celom Maďarsku vtedy dokázal vyrábať takú krehkú sladkú krásu. Rodinný podnik na výrobu marcipánových a čokoládových praliniek odvtedy rástol, prežil všetky zmeny režimov a dnes zamestnáva 500 ľudí. Každý rok dovážajú až z Kalifornie 600 ton mandlí, ktoré pri vysokej teplote zmiešavajú s cukrom, až vznikne tvarovateľná masa, z ktorej formujú figúrky a pralinky. Szamos Gourmet Ház na Váci utca nájdete ľahko, je to bývalý palác burzy, v ktorom vás pri vchode privíta štylizovaný pozlátený kakaovník. Okrem cukrárne s ponukou zákuskov a praliniek, vrátane Dobošovej torty či torty Eszterházy, vás tu naučia aj vyrábať čokoládové pralinky plnené marcipánovou plnkou na špeciálnom trojhodinovom kurze.

 

 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERASladká a milovaná Nandl

V cukrárni pána Szamosa sa nachádza unikátny dôkaz veľkej lásky. Roku 1742 prišiel francúzsky maliar Jean-Étienne Liotard do Benátok kvôli atraktívnej zákazke: maľovať portréty Márie Terézie a jej rodiny. Ubytovali ho v dome kniežaťa Dietrichsteina, kde sa o neho starala služobná Nandl Baldauf, ktorá mu vždy ráno nosila šálku horúcej čokolády. Každodenný príjemný rituál a nežný zjav sladkej Nandl ho uchvátil do takej miery, že okrem cisárskej rodiny namaľoval aj portrét slúžky. Dnes Nandl „visí“ v drážďanskej galérii Zwinger. Až po dlhšom čase vysvitlo, že jej nežná ženskosť zaujala nielen maliara. Knieža Dietrichstein roky tajil milenecký vzťah so svojou gazdinou, čo by nebolo na tie časy nič výnimočné, no Nandl zrejme výnimočná bola, keďže knieža po 25 rokoch ich vzťah zverejnil a so svojou veľkou životnou láskou sa nakoniec aj oženil. Podľa Liotardovho obrazu vyrobili cukrárski majstri marcipánovú sochu milovanej Nandl v životnej veľkosti. Spotrebovali na ňu 79 kg marcipánu a práci venovali 825 hodín.

 

Z metropoly Maďarska

Danica Janiaková