Burgenland – Vitajte v eldoráde cyklistov

 

Zážitková cyklistika je vyhlásenou aktivitou v Burgenlande, krajine slnka, popretkávanej až 2500 km atraktívnych cyklotrás. Lákadiel po trase je viac než dosť: rozmanitá krajina, zaujímavé zvieratá i rastliny, bohatá kultúrna ponuka i excelentná gastronómia.

 

Neziderské jazero, cyklotrasa B10 

Je klasikou medzi rakúskymi cyklocestami. Má dĺžku 125 km, len zopár stúpaní, štrkový alebo asfaltový povrch a je atraktívna predovšetkým na jar a jeseň. Zatiaľ čo vytrénovaní cyklisti obehnú jazero za jeden deň, rodinám to trvá dva i tri dni, alebo si skrátia okruh a využijú kompu na trase Illmitz – Mörbisch. Cyklotrasa vedie okolo mnohých strážnych veží, z ktorých je fenomenálny výhľad na jazero, pozorovať môžete okolo 350 vtáčích druhov, sivý rožný statok a prasiatka mangalice. Za návštevu stoja i historické mestečká ako Rust, mesto bocianov a skvelého vína, či Mörbisch, mesto operiet na jazere a malebných uličiek ústiacich do rozkvitnutých dvorov.

 

Najväčšie európske prírodné javisko

Aj Cesta čerešňových kvetov (B12) na výbežkoch pohoria Leitha, vinúca sa paralelne s brehom jazera, patrí k sieti cyklotrás okolo jazera. Využíva sa predovšetkým na jar, keď zakvitnú tisícky čerešní a odejú sa do bielo-ružového šatu. Milovníci kultúry na B10 radi vyžívajú aj Festivalovú cyklotrasu, počas ktorej navštívia prírodné javisko v kameňolome St. Margarethen, jazerné pódium v Mörbisch alebo si vychutnajú kultúrnu ponuku hlavného mesta Eisenstadt.

 

Západ slnka na jazere

Mnohé z ponúk služieb na cyklotrase Neziderské jazero možno využiť zdarma alebo s výraznou zľavou prostredníctvom karty Neusiedler See Card. Kartu dostanete, ak prespíte v jednom zo 760 partnerských podnikov regiónu. Je to výhodná príležitosť predĺžiť si cyklovýlet na krátku dovolenku a deň bohatý na zážitky nechať doznieť v príjemnej atmosfére viechy Heurigen. Západ slnka si môžete vychutnať v jednom z legendárnych lokálov s výhľadom na jazero.

 

Rajská trasa, kráľovná túr na e-biku  

Táto zážitková túra má dĺžku 260 km a je rozdelená na šesť etáp po jemne zvlnenej krajine. Trasa vedie cez tri prírodné parky, okolo vinohradov a čarovných dediniek s idylickými pivničkami, pokračuje okolo historických hradov a zámkov a stretáva sa s horúcimi prameňmi termálnych kúpeľov v Bad Tatzmannsdorfe a Stegersbach. O pôžitok na Rajskej trase sa starajú tzv. rajské prevádzky, ktoré ponúkajú výber pôvodných surovín z regiónu. Nájdete tu aj bohatý výber špičkových podnikov, hostincov a viech s vynikajúcimi vínami. V Moschendorfe navštívte miestnu vinotéku i múzeum vína. V Heiligenbrunne, bašte pôvodného prírodného vína Uhudler, si nenechajte ujsť idylické vínne pivničky zo 17. a 18. storočia so strechami z tŕstia.

 

www.burgenland.info