Burgenland

 

 

Na hladine

„Táto voda je taká čistá, že by ste ju mohli aj piť,“ hovorí sprievodca na kajaku po Neziderskom jazere a keď v našich tvárach číta pochybnosti, bez váhania si do dlaní naberie riadny dúšok z druhého najväčšieho stredoeurópskeho stepného jazera a spokojne ho vypije. Muž činu. A to isté sa dá povedať o jazere. Na západnej strane, neďaleko „dediny bocianov“ Rust, ho možno objavovať na jazerných kajakoch, plaviac sa pomedzi typické tŕstie, z ktorého si majestátne bociany stavajú hniezda a domáci vyrábajú napríklad aj strešné krytiny. Východná strana pri malebnej obci Podersdorf je na plážach bez porastu rajom na plávanie a vodné športy. Miestny maják, ktorý sa týči proti slnku aj vetru, má neoficiálnu nálepku najfotogenickejšieho miesta na jazere a je povinnou zastávkou cyklistov aj romantikov. Vedeli ste, že z Rustu do Podersdorfu sa kedysi dalo prejsť pešo krížom cez jazero bez toho, aby sa človek namočil? V rokoch 1865 – 1870 sa voda v dôsledku horúčav úplne vyparila. Dnes medzi oboma dedinami premáva pohodlná kompa, ktorá prepraví aj bicykle.

 

 

Lapidárium bizarností na hrade Forchtenstein

Roh bájneho jednorožca, bazilišok aj silueta letiaceho draka zostaveného z preparátov všakovakých zvierat – aj takéto „poklady“ nájdete v klenotnici kniežacej rodiny Esterházyovcov na hrade Forchtenstein. Do prísne stráženého trezoru, ktorý koncom 17. storočia vybudoval knieža Pavol I. Esterházy, sa aj dnes vstupuje cez komplikovaný blokovací mechanizmus. Niet sa čomu čudovať, za svojich čias, keď bolo cestovanie výsadou najbohatších, predstavovala zbierka vzácny mikrokozmos – šíry svet vtesnaný v troch miestnostiach, do ktorých knieža pri svetle olejovej lampy viedol aj známych Habsburgovcov vrátane neskoršieho cisára Františka Jozefa I. Okrem spomínaných kuriozít tu vo vitrínach ležia bohato zdobené automaty s hracími mechanizmami a hodinami, pre ktoré mal knieža slabosť, filigránske drahocennosti, laterna magica, pokály zo slonoviny a veľa, veľa vypchatých zvierat. Mimochodom, roh jednorožca je v skutočnosti zub morského živočícha narvala jednorohého. Okrem kuriozít patrí k hradu aj bohatá zbierka obrazov (najviac požičiavaný je obraz kniežaťa Draculu s vyškriabanými očami), najväčšia súkromná zbierka zbraní, drobná kaplnka aj 142 metrov hlboká studňa s pôsobivou ozvenou.

 

 

Opäť (s) deťmi

Keď Leonardo da Vinci koncom 15. storočia experimentoval s lietajúcimi strojmi, neochvejne veril, že sa udržia vo vzduchu. Skúšobný let v januári 1496 síce skončil neúspešne, zábavným parkom po celom svete sa ho však podarilo oživiť v podobe atrakcie, ktorá imituje vtáčie krídla. Jedna z nich leží aj v zážitkovom parku Familypark neďaleko viníc a lesov obce St. Margarethen. Pôvodný rozprávkový les plný výtvorov kamenára Erwina Müllera sa za uplynulé polstoročie premenil na najväčší zábavný park Rakúska. Dnes je rozdelený do štyroch zón s dobrodružnými kolotočmi a húsenkovými dráhami, pokojnými jazdami na traktoroch a vláčikoch a vtipnými hudobnými divadielkami. Ruky zamestná ryžovanie zlata, telu dá zabrať lezenie v dračej nore a fantáziu prebudia zámky a lesy plné rozprávkových postavičiek. Vo svete určenom pre deti i dospelých bez vekového limitu nedávno pribudli nové atrakcie, ktoré sa oplatí vyskúšať.

 

 

Cyklisti na koľajniciach

Vyslúžilá železničná trať v strednom Burgenlande nezapadla prachom. Práve naopak, sviští to po nej na farebných cyklodrezinách – pôvodných strojoch, kde pumpovací systém nahradili pedále ako na bicykli. Trasa vedie po 23 km dlhom úseku, v párnych dňoch z Horitschonu/Neckenmarktu do Oberpullendorfu, v nepárnych dňoch v opačnom smere. Popri koľajniciach sa striedajú slnečnicové polia, tienisté lesy či vinárske oblasti, z ktorých pochádza frankovka modrá. Intenzitu vetra vo vlasoch si každý udáva sám, vodiči na železničných priechodoch zväčša čakajú so zhovievavým úsmevom a keď sa k slovu prihlási únava a hlad, odpočinkové zastávky poskytnú rýchlu prvú pomoc. Palacinkožrúti a zmrzlinomilovia by si mali na mape výrazne zaškrtnúť Staničnú pekáreň v Lackenbachu. Mňam.

 

 

Z Burgenlandu

Zuzana Zimmermannová