Maskat

 

Kadidlo, opera, Plácido Domingo

Na rozdiel od Dubaja v metropole Ománu – dvojmiliónovom Maskate – sa netýčia žiadne gigantické veže, mrakodrapy či do výšky sa ťahajúce hotely. Na brehu Ománskeho zálivu sa síce buduje a stavia, ale všetko pôsobí o niečo striedmejšie v porovnaní s blýskavou nádherou Spojených arabských emirátov. Aj preto sa hovorí, že Omán je najautentickejšou krajinou Perzského zálivu. Všade vládne príkladná čistota, na uliciach i na plážach, kam v podvečerných hodinách prichádzajú Ománčania grilovať alebo si zahrať futbal. Ak sa zatúlate na tradičný maskatský bazár, dýchne na vás pravá atmosféra Orientu, tá v Ománe vonia kadidlom – najkvalitnejšie kadidlovníkové stromy rastú v provincii Dhofar pri hraniciach s Jemenom. Zo stavieb budiacich obdiv sa Maskat okrem veľkej mešity sultána Kábúsa hrdí budovou opery, jedinou na celom Arabskom polostrove. V roku 2011 ju dal postaviť sultán Kábús bin Saíd, veľký milovník klasickej hudby. Oficiálne ju otvorili v októbri 2011 s Pucciniho operou Turandot, ktorú dirigoval Plácido Domingo.

 

 

Elegantné dišdaše

Ománski muži vyzerajú vo svojich dlhých košeliach dišdašoch ako zo škatuľky. Dišdaš musí vždy ladiť s pokrývkou hlavy, do štvorca zavinutým turbanom alebo typickou ománskou čiapočkou kumma. Biely dišdaš a turban je formálne oblečenie, ktoré nosia Ománčania zamestnaní v štátnej sfére. A či sa v ňom aj kúpu tak ako zahalené moslimské ženy? Muži zvyčajne nemajú problém vyzliecť si dišdaš, tí ortodoxnejší sa však kúpu v tričku s dlhými rukávmi a nohavicami pod kolená, lebo časť tela medzi pupkom a kolenami je tabu. „Keby som ti ukázal kolená, musel by som si ťa zobrať za ženu,“ nad týmto vyhlásením pravoverného Ománčana sa zasmejete iba vy, on to však myslí celkom vážne. Mnohoženstvo (v počte maximálne 4 manželky) je v Ománe stále legálne, ale je to aj finančne náročná záležitosť – platí totiž, že o každú svoju ženu sa musí muž postarať rovnako. Sultán napodiv nemá manželku ani jednu: v roku 1976 sa oženil so svojou sesternicou, manželstvo však vydržalo len tri roky. Od rozvodu je sám a údajne aj bez detí, čo vyvoláva dohady o jeho orientácii. O sultánovi sa však vo všeobecnosti v Ománe nediskutuje, nikto, ani médiá, si ho nedovolia kritizovať. Daktorí v tom vidia obmedzovanie slobody slova, iní výraz rešpektu voči mužovi, ktorí zo zaostalého Ománu vybudoval modernú arabskú krajinu.

 

 

Prírodné bazény wadi

Wadi sú zázrakom Ománu, hotový poklad na Striebornom jazere. K týmto riečnym údoliam so sladkou vodou, plniacou sústavu prírodných bazénov a s bujnou vegetáciou všade navôkol, Ománčania radi vyrážajú na celodenné pikniky. V krajine ich narátate desiatky a každý z nich oplýva osobitou krásou. Ak by ste mali navštíviť len jeden, tak si určite vyberte Wadi Ash Shab, hoci má trochu sťažený prístup. Najskôr sa totiž musíte lodičkou preplaviť na druhý breh, odtiaľ pešo po strmých cestičkách putovať asi hodinu, kým sa dostanete k najväčšej atrakcii wadi – vodopádu padajúcemu do jaskyne, ku ktorému sa dá iba doplávať cez úzku štrbinu medzi skalným útesom. Tí odvážnejší môžu po lanách vyliezť až k vodopádu a odtiaľ skákať do vody…

 

 

Vitajte na púšti

V púštnych dunách Wahiba Sand má adresu niekoľko púštnych hotelov, kde možno stráviť noc a ráno sa vybrať na ťave pozorovať východ slnka. Wahibská púšť, pomenovaná po beduínskom kmeni, je dlhá od severu na juh 180 km a jej duny dosahujú výšku až 100 – 150 metrov. Brázdiť ich na vlastnú päsť sa však neodporúča, na púštne safari vám každý hotel ponúkne skúseného šoféra, poprípade inštruktora, ktorý vás naučí surfovať v pieskových dunách. Ak by ste sa z wahibskej púšte vydali smerom ku hraniciam so Saudskou Arábiou, narazíte už len na Empty Quater, prázdny priestor. Tento vskutku výstižný názov označuje najväčšiu oblasť nepretržitého piesku na svete, nekonečnú púšť Rub‘ Al Khali s rozlohou 650.000 km², ktorá sa tiahne cez Omán, Jemen a Saudskú Arábiu (zaberá štvrtinu rozlohy krajiny). Zničujúce teploty tu dosahujú až 55 °C, dážď prichádza niekedy len raz za 10 rokov.

 

 

Z metropoly Ománu

Simonetta Zalová