Cinque Terre

 

Miesto ako žiadne iné

Ležiac na východnom pobreží Ligúrie akoby zavesené vo vzduchu medzi nebom a rozbúreným morom, vytvára Cinque Terre nepredstaviteľné miesto plné šarmu a kúzla. Domáci naozaj úprimne veria, že nie je žiadne iné, ktoré by sa mu na našej planéte vyrovnalo a ak sa sem vydáte, možno im aj dáte za pravdu. Prvé historické zmienky o Le Cinque Terre pochádzajú z 11. storočia a podľa nich vieme, že ako prvé z piatich dedín na skalách pobrežia vznikli Monterosso a Vernazza, zatiaľ čo ostatné tri, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, vyrástli až neskôr a spoločne vytvorili dokonalú „pevnosť“ odolnú voči útokom od mora namiereným na pevninu. Zaujímavosťou je, že pätica dedín bola dlho prepojená len chodníkmi pre dobytok, dnes sa k nim dostanete buď loďou, alebo železnicou. Medzi nimi sa však môžete pohybovať i po viac ako 120 km peších trás rôznej výkonnostnej náročnosti, pričom „vstupné“ zaplatíte len na dvoch najslávnejších chodníkoch: Monterosso – Vernazza a Vernazza – Corniglia. Pripravte sa na množstvo schodov a stúpaní, avšak odmenou za námahu nech vám sú prenádherné výhľady na more a prechádzka bujnou vegetáciou.

 

Ikonické body

Každá z piatich rybárskych dedín má čosi do seba a z každej sa vám nebude chcieť odísť, určite si však zapamätáte, čím sú jedinečné a krásne. Riomaggiore je najjužnejšou dedinkou Cinque Terre, jej domy nad prístavom a nad hladinou mora sú prilepené jeden o druhý, s viacfarebnými fasádami a bridlicovými strieškami v tradičnom ligúrskom štýle. Tu začína i známa „cesta lásky“ do Manaroly, považovanej za najromantickejšiu a najfarebnejšiu dedinku s úzkymi uličkami, ktorými sa môžete vyšplhať až na vrchol ku kostolu San Lorenzo – jeho zvonica kedysi slúžila na sledovanie pirátskych nájazdov. Corniglia ako jediná z dedín leží na myse vyššie nad morom, odrezaná od lodnej dopravy. Je pokojnejšia ako ostatné, hotelové ubytovanie tam nenájdete, ale možnosti prespania v apartmáne či penzióne určite stoja za to. Vernazza má vlastný prístav, stredoveký hrad Belforte, kostol, pláže, reštaurácie i bary a povesť suverénne najkrajšej dediny z pätice. Monterosso je zasa najväčšia a ochrannú ruku nad ňou drží 14-metrová socha Neptúna Il Gigante, postavená ako dekorácia elegantnej stavby Villa Pristine.

 

Najmenší a najobývanejší

Národný park Il Parco Nazionale delle Cinque Terre bol založený v roku 1999 a hneď niekoľko zaujímavostí ho robí výnimočným: so svojimi 3.860 hektármi je najmenším národným parkom Talianska a zároveň je i najhustejšie obývaným, k čomu prispievajú práve domáci obyvatelia piatich dedín v počte približne 4.000 usadlíkov. A čo ešte robí túto oblasť takou zaujímavou? Azda fakt, že tunajšie životné prostredie bolo vo veľkej miere  zmenené ľudskou činnosťou: po stáročia obyvatelia Cinque Terre upravovali strmé svahy krajiny zvážajúcej sa prudko do mora, len aby získali tenučké pásy ornej pôdy. Obohnali ich kamennými múrikmi, aby ich chránili pred zosuvom a vytvorili tak špecifický ráz tejto oblasti. Oblasť Cinque Terre bola v roku 1997 uvedená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Občasné nebezpečenstvá 

Ak sa vyberiete na niektorý z mnohých horských chodníkov, aby ste si vychutnali dokonalý výhľad na more a terasy s olivovníkmi či vinohradmi, mali by ste mať na pamäti, že aj takáto romantická prechádzka môže priniesť isté nebezpečenstvá. Na mnohých miestach sú totiž chodníky zo strany mora nechránené, pôda pod nohami môže byť strmá a hrboľatá, a tak sa odporúča, aby peší návštevníci mali aspoň dáke skúsenosti s turistikou a na nohách kvalitné topánky s wibramovou podrážkou. Deti by nikdy nemali prechádzať chodníkmi bez sprievodu dospelých. V prípade záujmu je nadšencom k dispozícii i „Trekking Card“ s určitými výhodami na území Národného parku Cinque Terre.

 

 

z metropoly Talianska

Gabina Weissová