„Keď som pred časom ochorela na rakovinu pŕs, tak prvé, čo mi preletelo hlavou: bože, ja budem plešatá! Vo finále som zistila, že to bolo to najmenej, oveľa väčšie problémy som mala s pokožkou…“
Kamila Peková začala svoj príbeh zdieľať na sociálnych sieťach (bloguje pod názvom onkoholka), pretože si myslí, že ako v živote, tak aj v liečbe zákernej choroby je dôležité, že sa má človek s kým o svoje problémy a pocity podeliť. Veľmi to pomáha. „Keď som ochorela, neznášala som ľútostivé pohľady ľudí okolo mňa. Všetkým som povedala, aby sa ku mne správali úplne rovnako, ako keby som bola zdravá.“ Psychické zdravie je nad zlato, lebo len to nás dokáže udržať nad vodou. O tom vie svoje aj Anna Julie Slováčková, známa česká herečka a speváčka. Ako 24-ročnej jej diagnostikovali rakovinu pŕs s metastázami v podpazuší, nasledovala operácia, ožarovanie, chemoterapia… „Hrozné je,“ hovorí Anna, „že človek musí bojovať nielen so samotnou chorobou, ale okrem toho riešiť aj vyčerpávajúce vedľajšie príznaky: okrem straty vlasov trebárs aj nepekný ekzém na tvári… Je to ako stáť úplne na okraji spoločnosti…“
Každý milimeter kože
Kamila či Anna sú jedny z mnohých – štatistiky hovoria, že viac než 80 % pacientov s onkologickým ochorením trpí aj kožnými problémami ako vedľajšími príznakmi liečby. Možno si myslíte, že keď niekto ochorie na rakovinu a zrúti sa mu svet, asi posledné, čo začne riešiť, budú pupienky na tvári a aké krémiky na ne použiť, ale nie je tomu tak. Nemusí sa to týkať každého, v zásade ale onkologická liečba (či už rádioterapia, imunoterapia alebo chemoterapia) zabíja nielen rakovinotvorné bunky, ale postihuje aj tie zdravé. O dopadoch, aké takáto liečba môže mať na pokožku, sa hovorí veľmi málo. Najčastejšie si pod nimi predstavujeme vypadávanie vlasov, ale môže dôjsť aj k rôzne závažným kožným reakciám. „Zo začiatku som nemala žiadne prejavy na koži,“ spomína Anna, „pleť som mala ako bábika. Akonáhle však liečba skončila, prišli problémy s akné, trápila ma extrémne suchá, svrbivá pokožka.“ Ožarovanie môže spôsobiť až spáleniny, koža býva napnutá akoby na prasknutie a často aj do krvi popraskaná. „Moja kamarátka mala vyrážky po celom tele, každý milimeter kože ju pálil,“ dodáva Anna Slováčková. Dermatovenerológ Doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D. vysvetľuje, že v dôsledku liečby sa mení kožný mikrobióm, vlhkosť i pH našej pokožky, čo môže viesť k zápalom kože.
Podľa neho ťažko určiť, ktorý typ onkologickej liečby je pre pokožku pacienta najničivejší, všetko záleží na tom, ako jeho telo na liečbu zareaguje. Určite ožarovanie má na pokožku devastačný účinok, „ale tiež závisí na tom, akú veľkú časť tela ožarujeme, akou vysokou dávkou, aké má pacient iné pridružené zdravotné problémy, koľko má rokov, aký má fototyp kože“. V každom prípade vedľajšie prejavy na koži môžu pacientovi veľmi znepríjemniť nielen každodenný život, ale i samotnú liečbu. Ak sa pacientke odlupuje koža na dlaniach, že nie je schopná zvládnuť základné veci, napríklad zapnúť si blúzku, vtedy už nejde iba o kozmetický, ale aj medicínsky problém, ktorý treba liečiť.
Pod parochňou koža nedýcha
Suchá a svrbivá pokožka – to sú vôbec dva najčastejšie dermatologické problémy spojené s onkologickou liečbou, ktoré oscilujú od mierneho podráždenia až po závažné prípady. Hyperkeratóza s prasklinami spôsobuje, že koža na určitých miestach zhrubne a zosilnie, vytvára sa ekzém a lupienka. Pri syndróme Ruka-Noha sa na dlaniach objavuje začervenanie a bolestivý opuch, dokonca aj pľuzgiere. Makulopapulárna vyrážka sa prejavuje napríklad na dekolte akoby výsypom drobných červených škvrniek a pupienkov, ktoré svrbia a môžu sa progresívne šíriť. Pri rádiodermititíde počas ožarovania pokožka opäť trpí extrémnou suchosťou, vyrážkami, olupovaním i rozšírením kožných cievok. Samostatnou kapitolou sú nechty a vlasy (tie po liečbe, našťastie, opäť narastú). „Čo som si sprvu neuvedomila,“ spomína Anna Slováčková, „že pod parochňou pokožka na hlave vôbec nedýcha.“ Na zaparenej koži sa robia ekzémy, vyrážky, ktoré sprevádza svrbenie či bolesť vlasových folikul.
Dôležitý krok: príprava a prevencia
Čo s tým? Dá sa predísť kožným reakciám počas onkologickej liečby, resp. zmierniť aspoň niektoré z nich? Rôzni ľudia reagujú na liečbu rôzne, určite však platí, že o pokožku sa treba zvlášť starať. Kožné problémy majú veľký vplyv na duševnú pohodu ľudí všeobecne. Ideálne ešte pred zahájením onkologickej liečby by vás doktor mal oboznámiť s nežiadúcimi účinkami. Alebo buďte sami iniciatívni a pýtajte sa. Práve čas pred zahájením liečby, ktorý mnohí pacienti a pacientky berú ako premárnené obdobie, sa dá využiť na prípravu na náročné obdobie, ktoré ich čaká. Podporná starostlivosť popri starostlivosti o pokožku zahŕňa aj zdravú výživu, správny pitný režim, dostatok pohybu, poprípade ľahké cvičenia či meditácie. Podľa doktor Roba ako základná prevencia v zásade platí: hydratovať, hydratovať, hydratovať. V druhom kroku potom upokojovať pnutie, svrbenie a zápalové prejavy na koži. Nájsť si správnu rutinu starostlivosti o pleť pomôže nielen ochrániť pokožku počas onkologickej liečby, ale má to vplyv aj na sebavedomie a kvalitu života. Suchá a citlivá pokožka si vyžaduje jemné prípravky – čistiace produkty, ktoré rešpektujú pH pleti, správne hydratačné prípravky vo forme ľahko roztierateľných, dobre vstrebateľných mliek a emulzií a kvalitné denne prípravky proti slnku s ochranným faktorom SPF 30 alebo SPF 50.
Dotyk ako symbol podpory
Možno poznáte osvetovú kampaň Skin Checker, každoročné preventívne akcie spoločnosti La Roche-Posay, počas ktorých vám lekári zadarmo skontrolujú znamienka na koži. Dosiaľ takto odborníci vyšetrili 12.000 ľudí a z toho 800 poslali na špeciálne vyšetrenie. La Roche-Posay je dermokozmetická značka, ktorú lekári odporúčajú pacientom najčastejšie. Onkologickým pacientom sa venuje už desať rokov s jednoznačným cieľom – zlepšiť kvalitu ich každodenného života. Túto jeseň spoločnosť La Roche-Posay odštartovala osvetovú kampaň „Cítim dotyk sily“, aby zvýšila informovanosť pacientov, ich príbuzných, ale aj širokej verejnosti o dôležitosti podpornej starostlivosti o pokožku počas onkologickej liečby. V spolupráci s onkológmi a dermatológmi na svojich internetových stránkach spustila aj špeciálnu podsekciu s mnohými dôležitými informáciami, ktoré pomôžu zorientovať sa v tejto téme. Prehľadná grafika vás prevedie všetkými tromi fázami podpornej starostlivosti o pokožku: pred, počas a po onkologickej liečbe. Stránky sú plné rôznych odporúčaní, techník, tipov a trikov, napríklad kedy a ako sa starať o pooperačné jazvy a ako ich čo najefektívnejšie zamaskovať, čo všetko si vyžaduje starostlivosť o pokožku hlavy pod parochňou, ako pomocou make-upu znížiť začervenanie či zmierniť efekt hyperpigmentácie, ako vyplniť chýbajúce obočie, ošetriť krehké nechty i ako sa čo najefektívnejšie chrániť pred UV žiarením.
Starostlivosť o seba po psychickej i fyzickej stránke počas onkologickej liečby je jedna vec, nad tým všetkým však stojí prevencia: každoročné preventívne prehliadky u lekára, odborné vyšetrenie znamienok, u žien i samovyšetrovanie prsníkov. „Hrčku v prsiach som si nahmatala sama pri sprchovaní,“ hovorí Kamila Pechová. „Len to, že sme ju odhalili tak skoro, mi zachránilo život.“
Tri dermatologické prípravky La Roche-Posay
Na zmiernenie nežiaducich prejavov na koži pri umývaní používajte umývacie oleje, hypoalergénne syndety alebo iné krémové gély s vysokým obsahom lipidov, ako napríklad Lipikar Syndet AP+. Na pleť aplikujte produkty určené pre podráždenú a oslabenú pokožku a na extrémne suché miesta regeneračné hydratačné krémy alebo balzamy, ako Relipidačný balzam proti začervenaniu či svrbeniu suchej pokožky Lipikar Baume AP+M, poprípade Cicaplast Baume B5+ s obsahom panthenolu a zinku.
Simonetta Zalová
foto La Roche Posay
Článok si prečítate v novembrovom čísle MIAU (2022)