Island

Z najsevernejšieho štátu Európy

Simonetta Zalová

 

Islandské koníky

Keď islandský parlament (najstarší na svete) prijal v roku 1.000 kresťanstvo, bolo to podmienené niekoľkými výnimkami, ku ktorým patrilo povolenie aj naďalej konzumovať konské mäso. To na jedálničku Islanďanov pretrváva, i keď v menšej miere ako kedysi – jeho ročná spotreba sa dnes pohybuje okolo 2,1 kg na jedného obyvateľa. Predpokladá sa, že kone na Island doviezli Nóri niekedy v 1. storočí (pred ľudským osídlením jediným cicavcom žijúcim na ostrove bola polárna líška). Islandský kôň je menšieho vzrastu, avšak pevnej stavby tela, ktorá mu umožňuje nosiť ťažké náklady aj na dlhé vzdialenosti. Má unikátnych päť druhov kroku: chôdzu, klus, cval a dva typy mimochodov: pomalý skeid a tölt, rýchly štvordobý beh, vďaka ktorému dokáže prekonať hocijaký nerovný terén. Islandské konské plemeno je mimoriadne čisté, z obavy pred možným prenosom chorôb na ostrove panuje (od roku 930!) prísny zákaz dovozu iných plemien zo zahraničia. V súčasnosti na Islande žije okolo 80.000 koní (pre porovnanie: ostrov má niečo vyše 300.000 obyvateľov). Nebolo to tak vždy: po ničivom výbuchu sopky Laki v roku 1783 zahynulo 70 % všetkých týchto zvierat na ostrove.

 

Čo sa pije na Islande

Brennivin, 40 % pálenka zo zemiakov, dochutená rascou, nazývaná tiež „čierna smrť“. A tiež pivo, ktorého výroba a predaj boli až do roku 1989 zakázané, resp. povolené bolo len pivo s obsahom alkoholu do 2,25 %. S vínom to bolo o čosi lepšie – vďaka Španielom. Južania totiž odmietli kupovať od Islanďanov ryby, ak na ostrov nebudú môcť dovážať červené víno. Prohibíciu teda v roku 1933 zrušili (okrem spomínaného piva), čo však neznamenalo voľný prístup k alkoholu. Alkoholické nápoje sa na Islande predávajú len v reťazci špecializovaných predajní Vínbúðid, vlastnených štátom, ktoré majú značne obmedzenú predajnú dobu. Keďže alkohol je v dôsledku vysokej dane drahý, opiť sa v bare je pre Islanďanov príliš nákladné. Riešia to tak, že si doma urobia „základ“ a do barov vyrážajú až okolo polnoci, keď im už veľa netreba. A tak cez víkend až do štvrtej ráno nájdete na hlavnej nákupnej a zábavnej tepne Reykjavíku – Laugarvergur – plno podgurážených mužov i žien.

 

Polícia hľadá leto

Odkedy si polícia na Islande zriadila svoj účet na Facebooku, obyvatelia ostrova majú o zábavu postarané. Policajné statusy sršia vtipom, trefnými poznámkami a dobrou náladou. Tak napríklad minulý rok v júni sa polícia cez Facebook nechala počuť, že vyhlasuje pátranie po lete. Polícia leto vyzvala, aby sa neodkladne prihlásilo a ak tak urobí hneď a dobrovoľne, jeho vina, že sa kdesi neoprávnene skrývalo, bude zmazaná. Muži zákona tak reagovali na mimoriadne nepríjemné počasie, ktoré zastavilo teplomer na 5 °C, čo je teplota aj na Island uprostred leta neobvykle nízka. Pretože hoci sa ostrov nachádza tesne pod Severným polárnym kruhom, je tam oveľa teplejšie, ako sa vo všeobecnosti očakáva. Juhozápadne pobrežie (vrátane Reykjavíku) zohrieva  teplý Golfský prúd a aj keď tam panuje na naše pomery chladné leto (v priemere okolo 13 °C), zimy sú mierne s priemernými nulovými teplotami. Na severnom a severovýchodnom pobreží, ovplyvňovanom studeným grónskym prúdom, však teploty klesajú o niečo nižšie. Leto na Islande je krátke, trvá iba dva mesiace, počas ktorých slnko takmer nezapadá.

 

Západné pobrežie

Akranes je prístavné mesto, najväčšie na západnom pobreží, vzdušnou čiarou od Reykjavíku vzdialené len okolo 25 kilometrov. Táto vzdialenosť však reálne meria trojnásobne viac – vďaka jedinej ceste, vedúcej po členitom pobreží západných fjordov. Keď v roku 1998 dali do prevádzky Hvalfjörður, jeden z najdlhších (5,57 km) podmorských tunelov sveta, vzdialenosť medzi Reykjavíkom a západnou časťou ostrova sa skrátila o 45 kilometrov. Jednoduchšia doprava rozprúdila v meste život, oživila priemysel (v Akranese je továreň na spracovanie hliníka) a celkovo vytvorila predpoklady pre ďalší rozvoj mesta a zvyšovanie počtu jeho obyvateľov, tých tu momentálne žije okolo šesť a pol tisíc. V meste funguje aj futbalový klub Íþróttabandalag, ktorý patrí k najúspešnejším v celej športovej histórii ostrova.