Portoriko

Z Karibiku

Katarína Khosravi

 

Bohatý prístav San Juan

Portoriko má veľmi zaujímavú, ale zároveň komplikovanú históriu. Ostrov v roku 1493 objavil Krištof Kolumbus, kde žili pôvodní obyvatelia menom Taino a keďže tento karibský ostrov následne osídlili Španieli, dostal španielske meno Puerto Rico (v preklade „bohatý prístav“). Dodnes je jeho spisovným jazykom španielčina a ako druhá v poradí angličtina, pričom len asi 10% obyvateľstva je bilingválne. Portoriko má štatút tzv. „nezačleneného územia USA“, čo v praxi znamená, že síce patrí pod Spojené štáty americké, ale nie je ich súčasťou. Portoričania majú americké občianstvo, ale s výhradou, že nemôžu voliť. Za zmienku azda stojí aj fakt, že hoci Portoriko má len 3,8 milióna obyvateľov, ďalšie 2 milióny žijú v USA.

Španielska kultúra sa tu odráža na každom kroku, ale hlavne na architektúre hlavného mesta San Juan, ktorý úzkymi uličkami, kaviarničkami, malými butikmi, obchodíkmi a nízkymi pestrofarebnými domami pripomína ulice španielskych miest. Tak trochu Európy na západnej pologuli…

 

Žabiatka Coqui

Neoficiálny národný symbol Portorika – dva a pol centimetrová žabka Coqui (Koki) dostala svoje meno podľa veľmi vysokého prenikavého zvuku (ko-kíííí), ktorý vydáva hneď po západe slnka až do skorého rána (cez deň žabky spia). Pre zatiaľ nepoznanú príčinu tento prenikavý zvuk vydávajú len samce, samičky nespievajú. Hoci Coqui dnes nájdete rozšírené aj v iných oblastiach Karibiku, ich pôvod jednoznačne musíme hľadať v Portoriku: žije tu až 16 druhov týchto žabiek. Okrem zvuku ich charakterizuje aj netypická „žabia noha“ – majú iba 3 prsty bez blán, zakončené tzv. vankúšikom, ktorý im pomáha priľnúť k povrchu mokrých listov. Tento fakt dokazuje, že nie sú prispôsobené na plávanie a ich mláďatká sa rodia z vajíčok (bez fázy žubrienok), ktoré matka znáša 4 – 6 krát do roka v počte cca 30 vajíčok. Tie až do vyliahnutia mláďatiek (obyčajne od 17 do 26 dní) stráži starostlivý otec. Žabiatka sú veľmi maličké, merajú iba 5 mm. Portoričania sú veľmi pyšní na svoj symbol a keď chcú vyjadriť svoje národné cítenie, povedia: „Som taký pravý Portoričan ako Coqui“.

 

Pevnosť El Morro

Šesťposchodovú pevnosť Castillo de San Felipe del Morro pomenovali na počesť španielskeho kráľa Filipa II. Od čias jej vybudovania Španielmi (1540) až do okupácie americkou armádou, bola postupne rozširovaná a upravovaná. Vďaka strategickej polohe Portorika v Karibiku Španieli museli niekoľko storočí odrážať útoky mnohých pirátskych lodí, ale aj anglického a holandského námorníctva, ktorí sa snažili dostať k španielskemu bohatstvu. Portoričania útokom odolávali takmer 350 rokov, no napokon podľahli americkému námorníctvu, ktoré v roku 1898 ako prvé vyhralo vojnu nad Španielmi. Američania sa tak zbavili dlho obávaného španielskeho vplyvu na západnej pologuli a Španieli boli nútení postúpiť vlastníctvo Portorika (ale aj ďalších ostrovov – Kuba, Guam, Filipíny) Spojeným štátom americkým. V roku 1949 sa pevnosť stala národnou historickou pamiatkou, sprístupnenou verejnosti. V roku 1983 ju vyhlásili za svetové dedičstvo Unesco.

 

Mofongo zo „zemiakov Karibiku“

Každá krajina má svoje národné jedlo, v Portoriku je to jednoznačne mofongo – upravená verzia afrického jedla fufu, ktoré do Karibiku priniesli otroci z Afriky. Základnú zložku mofonga tvoria netradičné zelené banány, ktoré sa od obyčajných odlišujú tým, že sú škrobovité, majú málo cukru a surové sa nedajú jesť. Preto sa aj považujú za zeleninu, a nie ovocie, a majú prezývku „zemiaky Karibiku“. Keď zmenia farbu na čiernu, znamená to, že sú dozreté. Pre prípravu mofonga sa banány vyprážajú, tak získajú chrumkavosť a zároveň lahodne sladkú chuť. Rozmiešané na kašu spolu s olivovým olejom, cesnakom, vývarom a kúskami slaniny sa sformujú do väčšej gule a podávajú v mažiari (starodávna trecia miska). Pre fajnovejšie jazýčky modernejšie verzie ponúkajú aj mofongo plnené zeleninou, kuracím, hovädzím alebo krabím mäsom, dokonca aj krevetami. Každopádne stojí za to ochutnať túto netradičnú a ľahko stráviteľnú lahôdku. Pri objednávaní v reštaurácii si však dávajte pozor na výslovnosť, aby ste si náhodou neobjednali mondongo, potom by ste sa iste čudovali, že vám čašník priniesol tanier plný vnútorností!