Singapur

Z juhovýchodnej Ázie

Katarína Lifková

 

Nízke dane pre milionárov

Singapur má výnimočné postavenie na mape sveta, nie však pre svoju zemepisnú polohu, ale pre ojedinelú štátnu štruktúru. Trochu štatistiky napovie, prečo je tomu tak: tento len 700 km2 veľký (alebo skôr malý) ostrov s počtom obyvateľov 5,5 milióna je štátom a mestom zároveň. Najmä kvôli silnému ekonomickému systému prezývajú Singapur v Ázii ako „Švajčiarsko Ázie“. Po Monaku a Macau, sa Singapur nachádza na treťom mieste sveta, čo do hustoty obyvateľstva. Spolu s Novým Zélandom a Škandináviou má najmenšiu mieru korupcie na svete, vďaka čomu sa hneď po Hongkongu považuje za druhý najviac „biznis friendly” štát. Nachádza sa na prvých priečkach nielen v ekonomickej súťaživosti, ale aj vo vzdelaní, zdravotníctve a transparentnosti vlády. Za zmienku stojí, že takýto status sa podarilo vybudovať v Singapure len za necelých 50 rokov. Singapur bol od roku 1826 anglickou kolóniou, no počas 2. svetovej vojny si jeho územie nárokovali Japonci. Nezávislosť od Veľkej Británie získal v roku 1963, hneď nato sa však pripojil k Malajzii. Až o dva roky neskôr vyhlásil úplnú samostatnosť a honba za prosperitou začala. Veľmi nízka daň z príjmu a výnimka z dane z príjmu v iných krajinách zaujali aj také osobnosti ako austrálsky milionár Brett Blunty či spoluzakladateľ facebooku Eduardo Saverin, ktorí sa vzdali občianstva v rodnej krajine a požiadali o singapurské, aby ušetrili milióny na daniach.

 

Merlion, lev s rybím chvostom

Každá svetová metropola má svoju pýchu a pre Singapur je to Merlion. „Mer“ ako more a „lion“ ako lev. Teda lev s rybím chvostom. Táto 8,6 m vysoká a 70 ton vážiaca socha má veľmi dôležitý význam, pretože spája skromnú minulosť a prepych s rozvojom dneška.

Rybí chvost predstavuje minulosť, kedy Singapur bol iba rybárskou dedinou, ktorá sa volala Temasek, čo v jávskom jazyku (dnes používaný už len na Jáve) znamená „morské mesto“. Po príchode anglických kolonizátorov dedina Temasek zmenila meno na Singapur. Levia hlava tak reprezentuje súčasnosť – anglický názov mesta „Singapore“ pôvodí v malajskom jazyku (pôvodne Singapura), čo v preklade znamená „levie mesto“. Hoci len ťažko „odpozorovať“ pohlavie Merliona, vo všeobecnosti sa považuje za samca. Merlion pozerá na východ, keďže východ sa podľa čínskeho feng shui považuje za svetovú stranu, ktorá prináša prosperitu a blahobyt.

 

Singapurské letisko

Ak pri cestovaní do ďalekých krajín máte čakať niekoľko hodín na ďalšie lietadlo, želajte si, aby sa tak stalo na singapurskom letisku. Ide o jednoznačne najzaujímavejšie letisko na svete. Živé orchidey ho krášlia na každom kroku a jazierka s rybami spríjemnia čas aj najunavenejšiemu cestovateľovi. Ak náhodou priletíte na letisko v noci a vy odlietate až o niekoľko hodín, môžete si pospať v „quite zone“ na ležadlách, kde vás uspí šum vody, padajúcej pozdĺž steny. Ak by vám nebodaj bola zima, dostanete deku na prikrytie. No a v prípade, že cestujete s malými deťmi a po dlhej ceste už jednoducho neviete, čo s nimi, môžu sa hrať na malých ihriskách, zatiaľ čo vy si pokojne doprajete masáž unavených nôh. Tínedžeri zasa môžu zasadnúť v 3D Xperience zone, pozrieť si 3D film alebo skúsiť poskladať na stene rozložené puzzle, ktoré sa vďaka svojej veľkosti stávajú i viachodinovým spoločníkom. K dispozícii je aj záhrada plná motýľov. A keď sa rozhodnete prespať v hoteli na letisku, určite si nenechajte ujsť relax vo vysvietenom bazéne, z ktorého možno pozorovať nielen hviezdnu oblohu, ale aj pristávanie či odlety lietadiel.

 

Marina Bay

Južná časť Singapuru tvorí významné komerčné centrum mesta. V roku 2010 tu vyrástol 55-poschodový hotel Marina Bay Sands s 2.561 luxusnými izbami. Hotel zaujal svetovú verejnosť nielen kvôli unikátnej architektúre, ale hlavne kvôli 150-metrovému bazénu na samotnom vrchu, na 57. poschodí. Má tzv. miznúci okraj, ide však len o očný klam: ak stojíte na okraji bazéna, zistíte, že architekti dostali unikátny nápad – upraviť okraj bazéna postupným spádom do hĺbky dvoch poschodí, a tak sa vám v žiadnom prípade nezatočí hlava, aj keď pozeráte na zem z takej výšky. Bazén nezaberá celú plochu strechy, nachádza sa na nej aj promenáda, záhrada, reštaurácia a bar s panoramatickým výhľadom. Hneď pred hotelom, v južnej časti Marina Bay, sa rozkladá 101-hektárová záhrada s viac ako 250.000 druhmi vzácnych rastlín. Záhradu zdobia futuristicky vyzerajúce superstromy, tzv. vertikálne záhrady, siahajúce do výšky 16 poschodí. Na vrchole jedného z nich sa nachádza bar, ktorý okrem nápojov ponúka aj pohľad na celú záhradu z vtáčej perspektívy.