Janka Schweighoferová – Môj mobil – môj svet

 

Keď nám do MIAU začala v roku 2017 písať články na tému „Ako cestovať šikovne a lacno“, práve sa tešila titulu Bloger roka. Odvtedy si zo svojej záľuby cestovať vytvorila solídne zamestnanie, jej blog čítajú desiatky tisíc ľudí, vydala niekoľko kníh, usporiadala stovky workshopov, píše či vystupuje v rôznych médiách – dnes aj o tom, ako a či vôbec cestovať v čase korony. Ak ju sledujete, potom už aj vy ste zrejme využili niektorý z jej praktických cestovateľských tipov, trikov a fínt. „Zo mňa robí dobrého travel hackera moja prirodzená schopnosť hľadať možnosti, riešenia,“ hovorí. „Keď niečo chcem, jednoducho nájdem spôsob, ako to spraviť. Nemám sny, mám plány, a… keď mi niekto povie, že niečo nejde? Obrátim polovicu zemegule, aby som našla spôsob, ako na to!“

 

Obľúbené appky v mojom mobile

Keďže mojou prácou je cestovanie a písanie o cestovaní, môj telefón je plný travel appiek. Celú sekciu tvoria appky na taxíky – v každej krajine sa totiž používajú iné, a tak okrem typického Uberu a Boltu mám aj Careem, Gett, Free Now, Ola, Didi či Hailo. Takisto mám účty v asi každej online banke, ktorú poznám – testovala som ich pred napísaním článku. N26, 365.bank, Revolut, Monese, Transferwise či Curve. Na cesty sa tiež perfektne hodí čítačka v telefóne – Amazon Kindle, Spotify na počúvanie hudby, Audible na počúvanie audio kníh či VLC na pozeranie filmov. Ďalšie praktické appky sú Splitwise, kde si vieme spisovať, kto čo platil, keď sme s partiou na výlete, Waze a Sygic na navigáciu, XE currency na rýchly výpočet cien v iných menách či Google Translate na preklady. Keďže mám niekedy problém ustrážiť si čas na sociálnych médiách, používam appku AppBlock, ktorá mi trackuje čas na Instagrame a Facebooku a niektoré dni si tieto appky jednoducho zablokujem.

Moje denné (mobilné) rituály

Večer si telefón vypínam na letový režim, aby sa nestalo, že ma niekto zobudí. Zapnem ho až po rannej rozcvičke. Inak ani nie. Na stretnutiach mám telefón zásadne v kabelke a s tichým režimom, nech ma neruší. A keď idem len tak von, telefón nechávam doma.

Čo je pre mňa tabu

Fotiť si každú blbosť, byť nonstop na telefóne a nevnímať realitu. Veľmi s tým bojujem, pretože moja práca blogerky sa deje online, a tak ju viem robiť stále. Kedysi som nemala problém počas stretnutia s kamošmi vytiahnuť telefón a päť minút uploadovať storku. Teraz si nechám zájsť chuť a som 100% v realite. Aspoň väčšinou (smiech).

Vie ma riadne vytočiť

Keď si zrazu uvedomím, že som bola hodinu na Instagrame a len tak si scrollovala. Stáva sa mi to hlavne pred spaním. Stále si hovorím, že „už si pozriem len toto posledné” a zrazu je z toho hodina…

Facebook a/alebo Instagram

Keďže ma obidva živia, tak by som povedala, že to 50 : 50. Na Facebook messengeri komunikujem viac s kamošmi, Instagram je viac o mojich followeroch.

Smsky, chatovanie, hlasové správy

Uprednostňujem Signal, pretože má najlepšie šifrovanie a je najbezpečnejší. Ak sa dá, radšej volám, ako píšem sms. A hlasové správy – veľmi rada by som ich nahrávala ostatným, pretože je to jednoduché, no keď niekto nahrá správu mne, niekedy mi trvá týždeň vypočuť si ju (smiech).

Fotky z mobilu  

Všetko fotím telefónom. Postupne som sa naučila fotiť a upravovať fotky. Fotografka Lenka Kandravá mi spravila presety, takže úprava fotiek je rýchlovka. Fotky triedim priebežne v telefóne, no ukladám si ich aj na môj privátny cloud od Synology – fotky mám nonstop k dispozícii online a sú bezpečne uložené.

Mobil ako estetický objekt

Vôbec si nepotrpím na to, ako vyzerá. Mobil je pre mňa nástroj na fotenie a telefonovanie. Chránim ho kvalitným obalom a tvrdeným sklom proti poškodeniu, no módne obaly by ste u mňa hľadali ťažko…

 

 

Simonetta Zalová

foto archív Janky Schweighoferovej