Jerevan

 

Šachisti a taxikári

Jerevan sa nachádza v nadmorskej výške 1.000 m a v lete tam cez deň býva príjemných 27 – 35 °C. A hoci teploty niekedy vyskočia až na štyridsiatku, z hôr pofukuje osviežujúci vietor a chodníky lemujú stromy, takže teplo pocítite iba na námestiach a križovatkách. Ulice sú rušné, plné ľudí a obchodov na dlhočizných bulvároch a širokých avenues. Jerevan má aj metro, ale domáci na dopravu najčastejšie využívajú maršrutky (minibusy) alebo menšie autobusy. Celé mesto pritom veľmi šikovne spája verejná doprava a takmer z každej časti sa jedným spojom dostanete všade, kam potrebujete. Navyše, cesty sú plné taxíkov, nie nadarmo sa hovorí, že Armén, ktorý nie je šachista je taxikár.

 

 

jerevan2Miestne lahôdky

Ak vás domáci pozve na Chorovac, prejavuje tým veľkú poctu. Mäso na toto arménske barbecue sa pečie napichnuté na „šampure“ – plochej ihlici, ktorá sa otáča nad rozpálenými uhlíkmi. Toto jedlo vždy býva akousi spoločenskou udalosťou, stoly sa prehýbajú od chleba, syrov, zeleniny, vychladených melónov a sladkých malinoviek. Chorovac ponúka aj väčšiny stánkov s rýchlym občerstvením. Základné potraviny v Jerevane sú veľmi lacné, čerstvú zeleninu a ovocie dostanete v stánkoch, ktoré stoja na každom rohu. Ovocie je sladšie, dozreté – určite odporúčam ochutnať sezónnu ponuku miestnych moruší, žltých čerešní, marhúľ či nektáriniek. A vyskúšajte aj typické arménske Lahmadžo, chlebovú placku natretú mletým mäsom alebo Džingalov hac (tenký chlieb pôvodom z Náhorného Karabachu) plnený siedmimi niekedy až 21 druhmi byliniek. K týmto lahôdkam sa na pitie tradične podáva Than, jemne osolený svieži jogurt zriedený s vodou.

Arméni síce majú k alkoholu iba príležitostný vzťah, ale na svoje brandy Ararat sú veľmi hrdí. Ak máte chuť, môžete sa ísť pozrieť do jerevanskej Ararat Wine-Brandy-Vodka factory aj s ochutnávkou. Vychválené je aj miestne pivo Kilikia alebo Gyumri a určite vyskúšajte aj jedinečné víno z granátových jabĺk. Ak si vyjdete z Jerevanu do neďalekých dedín Garni a Geghard, okrem výhľadov z viac ako 1500 rokov starých pamiatok vám tu ponúknu to najlepšie z lokálnych sladkostí a koláčov.

 

 

jerevan3Vartavar

V Jerevane takmer na každom kroku objavíte pulpulaky – fontánky s osviežujúcou a chutnou pitnou vodou. A v centre na Námestí republiky nájdete aj pôsobivé tancujúce fontány, ktorými sa každý letný deň od deviatej večer prichádzajú pokochať húfy turistov aj domácich. Arméni všeobecne si ctia vodu – sviatok vody Vartavar oslavujú každý rok 98 dní po Veľkej noci, a vychádza teda na niektorú horúcu letnú nedeľu. Do ulíc vtedy vyjdú mladí i starí, s vodnými pištoľami či nádobami, naberú si vodu z fontán alebo pulpulakov a potom sa veselo (a hlavne nemilosrdne) oblievajú. Pod balkónmi si dávajte si pozor! Môže sa stať, že z nich práve na vás otočia vedro vody. V deň Vartavaru najlepšie spravíte, ak mobil necháte doma a na seba si oblečiete iba také veci, ktoré môžu utrpieť následok konštatovania „Vyzeráš, že si suchý!“  Bavia sa aj hasiči, ktorí si užívajú tento sviatok spoza hasičskej hadice.

 

 


jerevan4
Ararat

Najlepší výhľad na najväčší symbol Arménov – posvätnú hora Ararat – ponúka Kaskáda, teda vyhliadkový monument zo schodov, ktoré v útrobách ukrývajú výstavu umenia. Pri západe slnka môže hora meniť farby, a je to skutočne fotografický zážitok. Neskôr v noci sa potom krásne rozsvieti Kaskáda. Navštívte aj fantastické historické múzeum na námestí republiky, ktoré je každú poslednú sobotu v mesiaci zadarmo. Ak sa odtiaľ vyberiete na Vernisáž – pripravení zjednávať ceny na tomto dlhočiznom trhu so suvenírmi – zažijete to najtypickejšie z atmosféry, ktorú Jerevan ponúka.

 

 

Z metropoly Arménska

Anahit Chačaturianová