Mníchov

 

Najkrajšie bytovky

Na prvý pohľad si možno poviete, že sú to obyčajné staré bytovky, ktoré máme v každom druhom slovenskom meste a prejdete popri nich bez povšimnutia. Ono je to tak trochu aj pravda, ale Mníchovčania sú na ne veľmi hrdí a milovníci architektúry vedia, že sa v nich skrýva veľká dávka kumštu. Súbor bytoviek nesie názov Borstei podľa ich tvorcu, architekta a stavebného podnikateľa Bernharda Borsta, ktorý ich nechal vystavať v rokoch 1924 – 1928. Borstei pozostáva zo 77 radových domov, z vonkajšej strany sú výraznej okrovej farby, z vnútornej zelené a ukrývajú v sebe 773 bytov (pričom priemerná veľkosť bytu dosahuje príjemných 91 m2). Obyvatelia Borstei ako prví v Nemecku mali centrálnu tepláreň (funguje dodnes) a mohli si tak užívať luxus centrálneho kúrenia, horúcej vody, ale aj plynových sporákov či parkiet. Najväčší pôvab Borstei sa však ukrýva v siedmich dvoroch, ktoré bytovky tvoria. Nájdete tu obchodíky, kaviarničky, ale predovšetkým množstvo zelene a k tomu deväť fontán, malý rybník a 51 sôch.

 

 

mnichov1

Zalietať si s Falkom

Do Hollywoodu je to trochu ďaleko, no ak by ste chceli nakuknúť do televíznych a filmových štúdií, stačí prísť do Mníchova. Viac ako vaše deti možno budete nadšení vy. Najväčším ťahúňom prehliadky vo filmových štúdiách Bavaria Film (vznikli v roku 1919) sú totiž filmy Nekonečný príbeh a Ponorka. Na lietajúceho draka Falka vysadia vaše dieťa s inštrukciami, aby rukami simulovalo let, a pritom ho nafilmujú. Prejdete sa aj slávnou ponorkou a v klaustrofobickom prostredí zauvažujte, ako v nej ľudia dokážu prežiť celé mesiace alebo vytvoriť trojhodinový film. A na čo ďalšie sa ešte môžete tešiť? Milovníci adrenalínu si prídu na svoje v 4D kine, nádejné blond rosničky si môžu vyskúšať hlásenie predpovede počasia, dôchodkyne uvidia, ako sa filmuje nekonečná telenovela Sila lásky, milovníci zvieratiek si prezrú show s filmovými zvieratkami, obzriete si dedinku a loď vikinga Wickyho a ak sa náhodou chcete zmeniť na zombie, filmoví maskéri vás ochotne nalíčia.

 

 

mnichov4

V zákulisí divadla

Osud budovy, v ktorej sídli Nationaltheater München a ktorá je postavená v klasicistickom štýle, pripomínajúc tak grécky chrám, nebol vôbec jednoduchý. Divadlo otvorili v roku 1818 a o päť rokov neskôr ho zničil rozsiahly požiar. Novú stavbu v roku 1943 takmer totálne zmietli bomby padajúce na Mníchov a hoci bolo jednoduchšie postaviť úplne nové divadlo, Nemci sa rozhodli pre rekonštrukciu toho starého. Slávnostné znovuotvorenie sa uskutočnilo až 21. novembra 1963 uvedením opery Richarda Straussa Žena bez tieňa. V národnom divadle sídli bavorská opera a bavorský balet a na prehliadke vám ukážu nielen jednotlivé sály, ale aj techniku, ktorá divákom sprostredkúva neopakovateľné predstavenia. Záujem o ne je obrovský, vypredané je takmer každý deň v roku, highligty mesiace dopredu. Akustika budovy patrí k najlepším na svete.

 

 

mnichov3

Prechádzka v tichu

Alter Südlicher Friedhof  (Starý južný cintorín) nájdete, ako už vyplýva z názvu, v južnej časti mesta. Netreba však chodiť ďaleko, od radnice to zvládnete za 20 minút chôdze. Ide o najstarší zachovaný mestský cintorín (vznikol v roku 1563, pričom pochovávať sa v ňom prestalo v roku 1898), takže ak máte radi tajomnú atmosféru starých cintorínov, vyberte sa práve sem, nájdete tu pompézne náhrobky, fontány, ale aj množstvo zelene a ticho uprostred hlučného mesta. Alter Südlicher Friedhof je miestom odpočinku mnohých významných Nemcov. Joseph Pschorr, zakladateľ mníchovského veľkopivovaru Hacker-Pschorr má honosný náhrobok a paradoxne fyzik Georg Simon Ohm len jednoduchú tabuľku v tráve. Ak sa vám pošťastí zúčastniť sa organizovaných prehliadok, budete mať možnosť nazrieť aj do lapidária, ktoré v sebe ukrýva ďalšie náhrobky či busty.

 

 

Z metropoly Bavorska

Martina Solčanská