Kam v zime za teplom

 

Časy, kedy sme chodili na dovolenku raz za rok, sú dávno za nami. Prečo by sme mali tráviť dlhé mesiace v studenom, sychravom a mrazivom počasí, keď môžeme na pár týždňov vybehnúť do exotiky za slnkom a teplom?

 

Cestovať v zime do exotiky už zďaleka nie je zábavkou pre horných desaťtisíc. Práve naopak. Zimný trip do exotiky vás vyjde rovnako ako letná dovolenka pri mori v Taliansku, Španielsku či Turecku. Neveríte? Presvedčím vás!

 

Top exotické a lacné destinácie

Dubaj – Hlavne vďaka horúcim teplotám aj v zime, krátkemu 6-hodinovému letu a nízkej cene za letenku. Spiatočnú letenku len s príručnou batožinou nájdete už od 100 eur s nízkonákladovou spoločnosťou Wizzair z Budapešti alebo Katovíc. Keď si priplatíte, môžete letieť z Bratislavy s FlyDubai, z Viedne s Ukrainian Airlines či Pegasusom. Tu sa ceny pohybujú na úrovni 350 eur za spiatočnú letenku. Kto chce vyšší level služieb, môže si priplatiť za let z Viedne s Turkish Airlines, Emirates či Etihad, no cena málokedy klesne pod 400 eur.

Srí Lanka – Jej hlavná sezóna je počas zimy. Ostrov láka plážami, čajovými plantážami, históriou, ajurvédou či budhizmom. Pre mňa je Srí Lanka jedna z top troch krajín, ktoré som kedy navštívila a rada ju odporúčam ďalej. Letieť môžete z Bratislavy, Prahy či Budapešti a ceny sa pohybujú od 280 eur počas najlepších akcií až po 500 – 700 eur v klasickej sezónnej cene.

Maldivy – Stovky romantických ostrovčekov, ktoré ešte pred pár rokmi boli len pre najbohatších. Teraz stačí kúpiť letenku buď z Bratislavy, Budapešti alebo Prahy a vyraziť. Ako pri Srí Lanke, aj pri Maldivách cena veľmi záleží od akcie. Začína na 350 eur spiatočne, no mimo akcie sa cena štverá na takmer dvojnásobok, 500 – 650 eur. Maldivy a Srí Lanka sa dajú spojiť a s letenkami za 450 – 550 eur môžete navštíviť obe krajiny v rámci jedného výletu. Takéto kombinácie nájdete na webe www.kadetade.com, stačí dať do vyhľadávania Srí Lanka alebo Maldivy.

Juhovýchodná Ázia – Na čele s obľúbeným Thajskom ponúka juhovýchodná Ázia letenky od 350 eur spiatočne. Najlacnejšie sa lieta do Bangkoku, o niečo drahší je Phuket, Krabi či Vietnam. Letenky priamo do Kambodže sú cenovo najdrahšie, ale vynahradia vám to najnižšie ceny za ubytovanie či služby.

Karibik – V zime je na väčšine ostrovov hlavná sezóna, čo treba využiť. Pre Slovákov sú najvýhodnejšie letecké spojenia z Viedne na Kubu, do Mexika (Cancun) či Dominikánskej republiky od 400 eur alebo z Budapešti napríklad na ostrovy Martinik a Guadaloupe už od 420 eur.

 

Kde hľadať letenky v exotike

Ako som už načrtla, cena leteniek počas akcií je o 30 % – 50 % nižšia, ako bežne. Preto moje odporúčania smerujú ku stránkam, ktoré takéto akcie sledujú a informujú o nich ľudí. Ak ste flexibilní, čo sa týka destinácie a dátumu odletu a príletu, sledujte slovenský web www.kadetade.com, facebookovú skupinu Tour de Svet či celosvetový portál www.fly4free.com. Nájdete tam nové akcie každý deň. Keď máte úplne fixný termín odletu a príletu, zrejme bude pre vás lepšie vyhľadať si letenky cez vyhľadávač a následne sledovať, ako sa menia ceny. Na to najlepšie poslúži vyhľadávač www.kayak.com.

 

Kedy kupovať letenky

Akcie na zimnú exotiku už začali a je najvyšší čas začať ich sledovať. Ak máte fixný dátum odletu, letenku kúpte najneskôr 4 – 6 týždňov pred plánovaným odletom.

 

Vianočné a novoročné lety

Ak chcete letieť po Vianociach, prípadne tesne pred Novým rokom a vrátiť sa okolo 10. januára, vedzte, že rovnako rozmýšľa 90 % Európy a ceny preto dole nepôjdu. Ak určite chcete cestovať v tieto dátumy, letenky kúpte čo najskôr a pamätajte, že ceny okolo 500 – 700 eur do exotiky sú na tieto dátumy dobrá voľba. Zachrániť vás môže flexibilita v destinácií či ochota letieť aj 30. resp. 31. decembra.

 

Čínsky nový rok

Rovnako ako naše Vianoce a Nový rok aj ten čínsky môže spôsobiť nápor turistov v mnohých exotických destináciách a tiež vyššie ceny. Na rok 2018 pripadá na 16. február a pred ním i po ňom treba rátať so záplavou čínskych turistov.

 

A čo ubytovanie

Ubytovanie si treba zabezpečiť, akonáhle máte kúpené letenky a viete, kedy a kam cestujete. Jednou z možností na ubytovanie v hoteloch je rezervačný portál www.booking.com, kde môžete nájsť veľa výhodných ponúk. Ubytovanie sa dá objednať mesiace vopred, pričom ak nájdete niečo lepšie, lacnejšie alebo krajšie, môžete ho bezplatne zrušiť väčšinou do týždňa pred príchodom.

Druhou možnosťou je využiť ubytovanie priamo u domácich, ktorí prenajímajú izby, apartmány, domy či vily. Takéto ubytovanie nájdete na www.airbnb.com. Ceny sú často nižšie, ako v hoteloch a ubytovanie oveľa originálnejšie a autentickejšie, ako bežná hotelová izba.

Aj pri hoteloch, aj pri Airbnb sú vždy k dispozícii zľavy či zľavové kupóny. Keď nechcete platiť ubytovanie za plnú sumu, pozrite si prehľad zliav, ktorý pravidelne aktualizujem na travelhacker.blog/zlavy/.

 

Keď hľadáte viac inšpirácie alebo tipov, siahnite buď po mojom článku aj v predošlom čísle MIAU, kde som písala o 5 tipoch, ako hľadať lacné letenky alebo navštívte môj web travelhacker.blog, kde mám veľa tipov, ako cestovať šikovne a lacno.

 

 

Janka Schweighoferová

foto archív

 

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v októbrovom čísle MIAU (2017)