Kelheim

 

 

Európske mesto

Kelheim by bolo obyčajné okresné bavorské mesto (so smiešnym počtom obyvateľov 16.000), keby cez neho netiekol Dunaj a priamo tu nekončil aj umelý kanál Mohan-Dunaj (často sa nazýva aj kanál Rýn-Mohan-Dunaj). Vodná cesta európskeho významu je dlhá 171 km a spája Dunaj v Kelheime s riekou Mohan v ďalšom bavorskom meste Bamberg. Vodný kanál budovali v rokoch 1960 – 1992 a vďaka nemu lode dokážu preplávať z Čierneho do Severného mora. Po oboch vodných tokoch premávajú výletné lode, očarujúcejšie zážitky však ponúka plavba po „pravom Dunaji“. Loď sa pomaličky kĺže po vodnej hladine, ktorú lemujú lesy aj vysoké biele skaliská. Bizarné útvary sa pohrali s ľudskou fantáziou a na lodi vám porozprávajú, že práve míňate bavorského leva, skamenenú pannu, biskupovu čiapku či Napoleonov kufor. Francúzsky cisár ho tu zabudol, keď utekal z prehratej bitky. Ono územie sa nazýva Weltenburger Enge (Weltenburgská úžina) a za chránenú prírodnú oblasť ju už v roku 1840 vyhlásil bavorský kráľ Ľudovít I. Najužšie miesto v úžine má 80 metrov, a keď ho s loďou prekonáte, objaví sa pred vami Weltenburg. Kláštor, pri ktorom má loď „konečnú”.

 

 

kelh1

Kláštor na konci sveta

Weltenburg je rozsiahly kláštor v panenskej prírode. Navôkol lesy, skaliská, Dunaj a o niekoľko stoviek metrov aj rovnomenná dedinka, tá je však šikovne skrytá, a tak máte pocit, že kláštor je skutočne Pánu Bohu za chrbtom. Podľa miestnej tradície kláštor založili v roku 617 írsko-škótski mnísi Eustachius a Agilus. V 8. storočí ho prevzali benediktíni a patrí im dodnes. Ich príbytky, samozrejme, nie sú svetu prístupné, zvedavé oko turistu však môže nazrieť do kostola svätého Juraja (hl. Georg). Jeho barokový štýl a prezdobenosť vás ohromí. Zlato, bacuľatí anjeličkovia či nástenné fresky, mapujúce aj cesty Krištofa Kolumba a benediktínskych misionárov do Ameriky. V kostole vládne ticho, vzrušujúce je to ale na nádvorí pred ním.

 

 

Najlepšie pivo na svete

Viete, čo návštevníkov Weltenburgu láka najviac? Keďže ide o Bavorsko, odpoveď možno už tušíte. Áno, pivo. Nie však hocaké – podľa svetovej súťaže World Beer Cup pochádza z kláštora najlepšie tmavé pivo na svete (súťaž v rokoch 2004, 2008 a 2012). Niet sa čomu čudovať, na vytváraní božskej chute tu pracujú celé tisícročie. Tmavé pivo začali mnísi vyrábať už v roku 1050 a Weltenburg sa považuje za najstarší kláštorný pivovar na svete! Voda používaná pri varení božského moku pochádza z prameňa, vyvierajúceho 80 metrov pod povrchom v miestnych vápencových skalách. Pivo je čerstvé, slabo filtrované a nepasterizované. Má jedinečnú tmavohnedú farbu s červeným nádychom. A čo k nemu zajesť? Miestna reštaurácia ponúka viacero bavorských lahôdok, k najžiadanejším a najodporúčanejším patrí bravčové pečené mäso so zemiakovou knedľou. Mäso má chrumkavú kôrku, pri pečení zalievanú čiernym pivom.

 

 

kelh2

Námet pre Dana Browna

Ďalšia pamiatka, na ktorú vás pri plavbe loďou upozornia, sa pre zmenu týči na kopci nad Kelheimom. Mohutná okrúhla stavba s kupolou (výška 45 metrov) s názvom Befreiungshalle (Sieň slobody) pripomína a oslavuje časy, kedy Nemci (ale aj ďalší) vyprášili kožuch Napoleonovi. Stavbu inicioval Ľudovít I. Bavorský, prvý kameň položili v roku 1842 a slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 18. októbra 1863 – päťdesiat rokov po Bitke národov pri Lipsku, keď bol Napoleon prvýkrát na hlavu porazený. Befreiungshalle je skutočne impozantná a pri jej návšteve vám napadne, či by tu Dan Brown neumiestnil dej svojho ďalšieho románu. Uprostred haly by mohli ráno sprievodcovia nájsť nejaké krvavé neznáme znaky. Mĺkvymi svedkami tajomstva by boli len bohyne víťazstva, rozostavané po obvode haly, 330 cm vysoké sochy sa navzájom (takmer) dotýkajú dlaňami a medzi sebou majú štíty s dátumami jednotlivých napoleonských bitiek. A o čom by Brown písal? Bohýň je síce 34, ale pri iných stavebných prvkoch sa architekti pohrali s číslom 18, keďže vojna pri Lipsku sa konala 18. októbra a bitka pri Waterloo zasa 18. júna. Halu po vonkajšom obvode zdobí 18 sôch – predstavujú víťazné národy a kraje. Patrili medzi ne napríklad Bavori, Tirolčania, ale aj Česi.

 

 

Z metropoly Bavorska

Martina Solčanská