Key West

 

 

Dom Ernesta Hemingwaya

V roku 1931 si Ernest Hemingway kúpil španielsky koloniálny dom na ulici 907 Whitehead Street v Key West a prežil v ňom osem spisovateľsky veľmi produktívnych rokov. V tomto dvojpodlažnom dome dokončil román Zbohom zbraniam a napísal diela ako Smrť popoludní, Mať a nemať, zbierku poviedok Snehy Kilimandžára a tu začal písať i jeden zo svojich najslávnejších románov Komu zvonia do hrobu. Ernest a jeho manželka Pauline vynaložili na skrášlenie domu nemalé prostriedky, takže sa stal mestským skvostom. A stále je. Keď Hemingway nepísal, boxoval s priateľmi v ringu, ktorý si postavil v záhrade alebo popíjal a debatoval so známymi, ktorí ho hojne navštevovali. Menej ho už tešili rôzni neznámi návštevníci, ktorí spisovateľa obťažovali, klepali mu na dvere a odvádzali jeho pozornosť od písania. V Key Weste pobýval do roku 1939, kým mesto ešte odolávalo náporu turistov.

 

Najjužnejší bod Spojených štátov

Key West, americké ostrovné mesto, je súčasťou súostrovia Florida Keys, subtropického raja pozostávajúceho z 1.700 ostrovov. Tento najjužnejší bod Floridy leží cca 145 km severne od Kuby, takže sa nachádza bližšie k Havane než k Miami. Key West spája s floridskou pevninou scénická diaľnica, ktorá sa ťahá 180 km cez nespočetné množstvo koralových a vápencových ostrovčekov. Toto jedinečné mesto je veľkým lákadlom pre turistov nielen pre zaujímavú prírodu, ale aj karibskú kultúru, ktorú môžete zažiť na Key West bez toho, aby ste opustili USA. Aj vďaka tomu, že viac ako polovica obyvateľov má kubánske korene. Inšpiráciu a miesto na oddych tu našli známe osobnosti, spisovateľ Ernest Hemingway či dramatik Tennessee Williams. Jedným z najobľúbenejších a najčastejšie fotografovaných turistických miest na ostrove je replika bóje na rohu ulíc South and Whitehead, ktorá sa považuje za najjužnejší bod Spojených štátov. Tento bod pôvodne označovala iba drevená značka, ale radnica Key West chcela viac zviditeľniť toto významné miesto, a tak mu v roku 1983 postavila súčasný „pamätník”.

 

Národný park Dry Tortugas

Jeden z najunikátnejších národných parkov na svete pozostáva zo siedmich ostrovov a predstavuje vzácnu kombináciu prírodných a historických úkazov, vrátane pevnosti Fort Jefferson z 19. storočia a jej najslávnejšieho väzňa, doktora Samuela Mudda. Toho uväznili a obvinili zo sprisahania, pretože ošetril Johna Wilkesa Bootha, vraha amerického prezidenta Abrahama Lincolna. K pevnosti Fort Jefferson sa dá dostať iba loďou alebo hydroplánom. Opevnením tohto priestranného prístavu si USA udržali dôležitý post pre lode hliadkujúce v Mexickom zálive a na Floride. Prístav zasadený medzi ostrovy a plytčiny, ktoré tvoria Dry Tortugas, ponúkol lodiam možnosť doplniť zásoby, opraviť alebo hľadať útočisko pred búrkami. Poloha pozdĺž jednej z najrušnejších námorných trás na svete bola jeho najväčšou vojenskou výhodou. Španielsky cestovateľ Ponce de Leon objavil Dry Tortugas v roku 1513 a pre veľký výskyt korytnačiek na tomto území ostrovy následne pomenovali Tortugas (korytnačky po španielsky). V 16. a 17. storočí oblasť okolo týchto ostrovov využívali piráti ako základňu pre útoky na obchodné lode.

 

Mallory Square

Každé mesto má jedinečné miesto, ktoré láka nielen turistov, ale aj domácich. V Key West je to Mallory Square. „Uvidíme sa pri západe slnka!“ Táto veľmi často používaná fráza stelesňuje ducha a históriu mesta a zároveň označuje slávnosť, ktorá sa v meste začína každý deň dve hodiny pred západom slnka. Vrchol tohto spektakulárneho zážitku predstavuje niekoľko napínavých minút, počas ktorých ohnivá červená guľa mizne za obzorom Mexického zálivu. Večerný festival hostí návštevníkov z celého sveta, ktorí sem prichádzajú obdivovať jeden z najkrajších západov slnka, ale taktiež kúzelníkov, žonglérov, klaunov, jasnovidcov, miestnych hudobníkov, umelcov a predavačov jedla, ktorí sa podieľajú na tomto veľkolepom zážitku.

 

 

z Floridy

Katarína Lifková