Kino leto 2017

 

Ako sa stať zlatokopom

Bláznivú komédiu režiséra Kena Marina zdobia sexbomby dvoch generácií: mexická kráska Salma Hayek a sex symbol 60. rokov Raquel Welch. Hlavným hrdinom letného hitu však nebudú spomínané dámy, ale Maximo (Eugenio Derbez), zhrdzavený playboy za zenitom. Jeho pokusy vrátiť sa po rokoch ako obávaný dobyvateľ ženských sŕdc a najmä peňaženiek už neprebúdza libido, ale naopak – súcit a úsmevy. Ešte predtým však zažije tvrdú lekciu od života: istá staršia dáma ho podvedie s mladým predajcom áut a vykopne na ulicu. Zo zlatej klietky sa sťahuje k sestre do obyčajného bytu a ocitá sa vo svete ľudí, čo pracujú, nakupujú, varia a vykonávajú ďalšie nepredstaviteľné veci. Tadiaľ ale pre neho cesta nevedie. Ešteže existujú deti, a tie majú spolužiačky, a tie zasa majú staré bohaté babičky. Podarí sa Maximovi oprášiť zašlé umenie zvodcu a obnoví slávu svojich žltých plaviek?

 

 

Na mliečnej ceste

Divoká balkánska romanca legendárneho srbského režiséra Emira Kusturicu, bytostného romantika, poteší všetkých milovníkov kvalitných filmov. Po dlhých rokoch sa filmár vracia po boku krásnej Monicy Bellucci v hlučnej komédii s prvkami modernej rozprávky. Všetko sa točí okolo Kosťu, ktorý uprostred vojnovej zóny rozváža mlieko na svojom oslíkovi. Pri jednej zo zastávok sa zoznámi s očarujúcou ženou, ktorá sa uprostred krajiny nikoho ukrýva pred svojím zlovestným nápadníkom. Stačí okamih a je to láska na prvý pohľad – ako v rozprávke. Emotívna romanca divákom pripomenie, prečo v 90. rokoch patril Kusturica k ikonám európskeho filmu. Love story je nostalgickou spomienkou na predminulú dekádu a očarí príbehom o láske v dobe, ktorá jej nepraje. Mimochodom, Kusturica si prvýkrát (a ako sa vyjadril – aj posledný) vo svojom filme zahral titulnú úlohu.

 

 

Oklamaný

Krehký psychologický thriller uznávanej scenáristky a oscarovej režisérky Sofie Coppoly, natočený podľa románu Thomasa Cullinana, sa odohráva v 19. storočí počas občianskej vojny na dievčenskej internátnej škole v americkej Virginii. Od sveta izolované mladé ženy v roku 1864 prijmú zraneného nepriateľského vojaka McBurneya. Zatiaľ čo mu poskytujú útočisko a liečia jeho zranenie, dom sa naplní sexuálnym napätím a súperením. Nečakané zvraty udalostí postupne zbúrajú všetky tabu a emócie doposiaľ skryté pod povrchom, ktoré sa deštrukčnou silou prederú na povrch. Coppola sa opäť spája so svojimi dvomi obľúbenými herečkami Kirsten Dunst a Elle Fanning a prvýkrát režíruje Colina Farrella a Nicole Kidman. „Príbeh ukazuje, ako sa akákoľvek nevinnosť môže počas vojnových časov stratiť. Film skúma aj to, ako sa k slovu dostávajú (a šíria) živočíšne stránky ľudského chovania i keď vôbec nie ste vo frontových líniách,“ dodáva na margo snímky Farrel.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, Bontonfilm, Film Europe, CinemArt