Únos zo Serailu
Opera SND v Bratislave uzavrela tohtoročnú divadelnú sezónu premiérou Únos zo Serailu od majstra Wolfganga Amadea Mozarta. V rámci druhého ročníka projektu Operné štúdio tak umožnila začínajúcim speváckym talentom profesionálnu spoluprácu na diele. Opera o troch dejstvách vyniká vďaka tureckej tematike, ktorú Mozart nezvolil len tak náhodou. Libreto, scéna, kostýmy i inštrumentálne prvky ako bubny, píšťaly a činely majú evokovať vtedy nesmierne módnu atmosféru Blízkeho východu. Počas plavby na lodi piráti unesú urodzenú Konstanze s komornou Blonde a obe následne predajú do háremu tureckého pašu Salima. Po tom, čo sa Belmonte dozvedá o únose svojej milej, naplánuje so sluhom Pedrillom tajný plán úteku. V hlavných úlohách spievajú M. Hochelová, M. Li, M. Gyimesi a ďalší v réžii Jána Ďurovčíka. Hudobne naštudoval Peter Valentovič v spolupráci s orchestrom Opery SND.
Žltým včelám žlté slzy
Viete si predstaviť syntézu poézie a detektívky? Nič nie je nemožné. Túto nevšednú kombináciu nedávno premiérovalo nitrianske DAB v inscenácii Žltým včelám žlté slzy, ktorá spája tvorbu slovenskej básnickej ikony Miroslava Válka a zároveň detektívnu zápletku v dramatizácii českého režiséra Jána Antonína Pitínského alias Jana z Přítmí. Autor pretavil atmosféru Válkovej básne Ranná smutná električka nielen do samotnej zápletky, ale i na javisko a fantáziou rozhodne nešetril. Na vesmírnej električkovej zastávke sa míňajú rôzni cestujúci, čakajúc na osudnú električku, ktorá zavezie ich životy na tie správne koľaje. V hlavných úlohách sa predstavia J. Rybárik, M. Nahálka, A. Sabová, D. Kuffelová, L. Barilíková, A. Pajtinková a ďalší v réžii Jana z Přítmí.
Ako Bonnie a Clyde
Činohra košického SDKE nedávno prezentovala slovenskú premiéru z dielne režiséra a dramatika Jakuba Nvotu. „Ako Bonnie a Clyde“ pripomenie divákom následky hospodárskej krízy v Amerike a zároveň predostrie mnohé otázky prítomnosti, ktoré odkazujú práve na časy minulé. Hra dokumentuje úpadok morálky, medziľudské vzťahy a vývoj spoločnosti prostredníctvom postavy slovenského prisťahovalca, ktorý na vlastnej koži zažije krach na newyorskej burze a paralelne zobrazuje životné pohnútky zločineckej dvojky Bonnie a Clydea ešte pred „spoločnou kariérou“. Inscenáciu stvárnili A. Ďuránová, A. Palko, M. Soltész, T. Polláková a ďalší v réžii Jakuba Nvotu.
Rodáci
Chýli sa k večeru a v jednej idylickej dedinke na strednom Slovensku dôjde k nečakanej explózii. Dochádza k evakuácii a v telocvični miestnej školy sa stretnú rozmanité postavičky, ktoré svojimi „pestrými“ názormi rozrýpu azda všetky témy od rodiny, politiky, ekonomiky až po utečencov. Každý si chce urvať ten svoj kus pravdy bez ohľadu na jej skutočnosť. Divadelná hra Rodáci zo šuplíka autorskej dvojice Valéria Schulzová a Roman Olekšák vznikla na objednávku bratislavskej Činohry SND. Svetová premiéra odznela v hereckej zostave G. Dzúriková, M. Potokárová, Z. Fialová, P. Vajdová, R. Stanke, D. Mórová, T. Maštalír, Ľ. Kostelný, J. Vajda a ďalších pod vedením nemeckého režiséra Tilmanna Köhlera.
Zuzana Bosá
foto Collavino, Ján Štovka, Daniel Veselský, Anton Sládek