Umenie leto 2017

 

Jarmok umenia v Benátkach

A opäť je tu! Najväčší jarmok umenia – alebo oficiálne 57. ročník Bienále v Benátkach, najväčšia svetová prehliadka výtvarného umenia. Obrie ruky sa vzpínajú z benátskeho Grand Canale ako symbol tohtoročného bienále. Na súčasné umenie natrafíte doslova všade a nemôžete ho minúť pri potulkách benátskymi uličkami a záhradami. Je to poriadna porcia umenia všetkých možných smerov a všetko sa opäť sústreďuje v Giardini a Arsenale. Od tradičnej sochy a maľby až po inštaláciu a performance. A práve posledne menovaná disciplína či konkrétne body art sa stala akýmsi leitmotívom tohtoročnej prehliadky. Zlatého leva za celoživotné dielo získala 70-ročná Carolee Schneemann, ktorá sa venovala experimentom s vlastnou sexualitou a držiteľkou hlavnej ceny, Zlatého leva, sa stala Anne Imhof za inštaláciu v Nemeckom pavilóne. Prezrieť si možno 85 národných pavilónov (Česko-Slovensko zastupuje tento rok Slovenka Jana Želibská s inštaláciou Labutia pieseň), ale aj množstvo sprievodných výstav. Tou najvyhľadávanejšou je určite expozícia britského umelca Damiena Hirsta (áno, ten čo sa preslávil žralokom plávajúcim vo formaldehyde) s názvom Poklady z trosiek neuveriteľného v Palazzo Grassi. Na fotografii prinášame portrét Damiena Hirsta na pozadí s jeho obrazom Butterflies. Bienále v Benátkach potrvá do konca novembra.

 

 

Videnie @ dotyky

Vždy, keď sa pozerám na sklené objekty Drahoša Prihela (1956), v hlave mi zaznie hudba. Väčšinou sú to široké lyrické plochy Čakania na Cousteau od Jeana-Michela Jarré, pri ktorej som sa vždy rád ponáral do tajomných záhrad oceánov. Podobne ako kedysi Cousteau brázdil oceány na svojej bájnej plachetnici Kalypso a nachádzal zvuky vodného nekonečna, ja som v jeho svete nachádzal magické tvary Drahošových Vrakov, Sféroidov, Katamaranov či Korábov. Ich farebné nite sú doslova zaliate do ich tela ako sny do našich túžob. Je to rozmaľovaná poézia tvaru, ktorá nikdy neskĺzne do samoúčelnej exhibície. Drahošov výtvarný svet však neexistuje len v priestore. Jeho tajomné záhrady sa rozprestierajú aj na pasteloch a tavených maľbách. Masky, karneval, Benátky, tanec, hra na šachovnici života, ale aj zasnení pieroti a kolombíny na veľkolepej scéne commedie dell’arte. To všetko sú ďalšie fragmenty príbehu, ktorý má rozmanitosť, ale aj vyhranený názor. Je hravý, ale má štýl. Je pôsobivý, ale zároveň nenásilný. Drahoš Prihel si na výstavu sôch a pastelov v Múzeu SNP v Banskej Bystrici s názvom Videnie @ Dotyky (trvá do augusta) pozval ako hosťa profesora Jaroslava Svobodu. Tento popredný moravský výtvarník sa predstavuje objektmi z hutného aj brúseného skla. Publikujeme drevenú sochu Benátčanka v klobúku (2014) od Drahomíra Prihela.

 

 

Turné štyroch

Po úspešnom výstavnom projekte Štvorhra prichádza tento rok jeho voľné pokračovanie v podobe výstavy Tour 4 four, ktorá chce opäť predstaviť štyroch špičkových slovenských i českých umelcov. Igor Piačka a Karol Felix reprezentujú Slovensko, Igor Kitzberger Českú republiku a Lajos Szkukálek je autor maďarskej národnosti žijúci v Komárne. Výtvarná ponuka je široká a od maľby prechádza cez grafiku až po inštaláciu a sochárske diela. Štyria umelci, štyri nové emócie a tisíce diváckych vnemov. Tour 4 four chce nielen ponúknuť umelecký priestor pre samotných aktérov, ale predovšetkým zaujať a pritiahnuť do výstavných siení široké publikum a podnikateľov, ktorí vyhľadávajú dobré umenie. Projekt organizačne zabezpečuje Klub obchodných spojení o.z. V júli bude výstava sprístupnená v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave, v auguste na Trenčianskom hrade. Na fotografii publikujeme obraz Igora Piačku s názvom Poštár zvoní vždy dvakrát, ktorý pripomína film s hercami Lanou Turner a Johnom Garfieldom z roku 1946.

 

 

Ľudovít Petránsky