Kino október 2017

 

Španielska kráľovná

Dá sa nakrútiť veľkofilm s bandou amatérov? Odpoveď prináša režisér a scenárista Fernando Trueba. Prostredníctvom komediálnej drámy nás zavedie do Španielska, kam po skončení 2. svetovej vojny začínajú prichádzať filmári. Napriek tvrdej vláde generála Francisca Franca tu nachádzajú zázemie a skvelé lokácie, v ktorých by mohli nakrútiť film o kráľovnej Izabele I. Práve Franco je do projektu zainteresovaný a je pripravený vložiť do neho nemalé peniaze. Nevie však, že režisér nikdy nenakrútil zvukový film, scenárista nikdy nenapísal kvalitný scenár a producent nikdy nevyprodukoval nič kvalitné. Jedinou hviezdou projektu je Macarena Granada (Penélope Cruz), ktorá pôsobila v Hollywoode. Po návrate do Španielska Macarena zisťuje, že väčšinu kolegov už kedysi stretla pri nakrúcaní snímky Dievča tvojich snov, no profesionalita tejto tvorivej filmárskej skupiny sa od tej doby výrazne nezmenila.

 

 

Alibi na mieru

Bláznivá komédia filmára Philippa Lacheaua sľubuje to najlepšie, čo francúzske komédie kedy divákom ponúkli. Zábavnú tému, divokú zápletku, bláznivé situačné gagy, skvelé postavy a, samozrejme, kvalitný francúzsky humor. Hlavný hrdina Greg prevádzkuje kanceláriu zameranú na zabezpečenie alibi na zákazku. Chcete ísť na futbal namiesto večere s príbuznými? Uliať sa z práce? Máte aféru? Ste neverná? Alebo chcete mať chvíľu pokoj od všetkého? Greg, pán nerestí a tajomstiev, všetko zariadi a nik o ničom netuší. Ale jeho pokojný život nevydrží dlho. Zamiluje sa do dievčaťa, ktoré nenávidí klamstvá. Greg sa preto snaží zo všetkých síl utajiť, čomu sa jeho agentúra venuje. To je ale iba začiatok. Keď sa ide zoznámiť s rodičmi svojej lásky, zistí, že jej otca pozná. Práve mu totiž pripravil nepriestrelné krytie na víkendové zálety. Lavína šialených udalostí, problémov a zvratov na seba nenechá dlho čakať.

 

 

O tele a duši

Maďarská dráma, ktorou sa režisérka Ildikó Enyedi vracia po rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická i odťažitá romanca s prvkami drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Nezvyčajnú emocionalitu ťaží autorka z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Aj preto je pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinale hlavnú cenu – Zlatého medveďa.

 

 

Manžel a manželka

Originálna talianska komédia, ktorú natočil režisér Simone Godanov v spolupráci so scenáristkou Carmen Roberta Danza, prináša nezvyčajný príbeh o manželskom páre, čo sa po dlhých rokoch spolu ocitá v hlbokej kríze. Zdá sa, že rozvod je na spadnutie. Lenže… Po jednom nevydarenom experimente sa manželia prebudia v tele toho druhého. Pomôže im táto neobvyklá situácia zachrániť manželstvo?

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, Bontonfilm, Film Europe, ITA film