Umenie október 2017

 

Božský Raffael vo Viedni

Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffael Santi (1483 – 1520), veľký triumvirát vrcholnej talianskej renesancie. Posledne menovaný je v týchto mesiacoch veľmi blízko Bratislavy – vo viedenskej Albertine sa koná od 29. septembra do 7. januára 2018 skvelá výstava, na ktorej môžete obdivovať 17 malieb a 130 kresieb z jeho najdôležitejších období: od umbrijského cez florentské až po rímske. Božský Raffael! Bol bohatý, s talentom „zhora“, obdivovaný mocnými vtedajšieho sveta i krásnymi ženami. Pápež Július II. i jeho nástupca Lev X. boli ním doslova očarení a zadali mu, čo len chcel. Bol menovaný dvorným maliarom a neoficiálnym portrétistom pápežského dvora a aj preto sa stal autorom fresiek pápežských súkromných komnát. Mal toľko práce, že to sám nemohol zvládnuť, a tak si zriadil veľkú dielňu. A tie ženy… boli to krásavice, ktoré sa k nemu schádzali z výstavného móla Talianska. A on ich spodoboval v tvárach madon, áno, aj tú Sixtínsku so slávnymi anjelikmi na spodnej ploche obrazu! Nemal možno vedátorského ducha Leonarda a titanskú vôľu Michelangela, ale mal čosi, čím si zabezpečil vplyv na európske maliarstvo po mnohé stáročia: delikátny raffaelovský dar spojiť ich géniov. Raffael zomrel mladý na následky horúčky a jeho pohreb pripravili s veľkou pompou. K magnetom rímskeho Panteónu patrí aj jeho náhrobok, na ktorom stojí: „Tu leží Raffael, za ktorého života sa príroda obávala, že nad ňou zvíťazí, keď zomrel, túžila zomrieť s ním.“ Na fotografii publikujeme Raffaelov autoportrét (olej na dreve, 1506), ktorý na viedenskú výstavu zapožičala Galleria degli Uffizi vo Florencii.

 

 

Predstavujeme novú generáciu maliarov

 
Nadácia VÚB pomáha už po dvanásty raz zostavovať prehliadku diel, ktorá sa stáva výkladnou skriňou potenciálu novej generácie výtvarníkov v našej krajine. A tento rok to platí o to viac. Autormi malieb v rámci finálovej dvadsiatky sú prevažne talenty, ktoré sa objavujú v súťaži po prvýkrát. Medzinárodná porota v zložení Jane Neal, Attila Szűcs, Denisa Kujelová a Ján Berger vybrala to najlepšie z rekordných 118 nádejných mladých výtvarníkov, ktorí sa tento rok do súťaže prihlásili. Zoznámiť sa s tvorbou novej generácie môžete už tradične na reprezentatívnej výstave finalistov v Galérii Nedbalka. Na vernisáži výstavy sa dozvieme mená troch víťazov, ktorí okrem prestížneho ocenenia získajú tiež odmeny v hodnote spolu 20.000 eur. Poslaním projektu Maľba je nielen podpora mladého slovenského výtvarného umenia, ale aj jeho priblíženie verejnosti. Práve preto je vďaka Nadácii VÚB zabezpečený voľný vstup pre každého návštevníka výstavy. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť diela mladej maľby od 6. októbra do 11. novembra 2017. Na výstave Maľba 2017 sa predstavia finalisti súťaže: Alexandra Barth, Maroš Belák, Peter Cvik, Alexandra Dicková, Žofia Dubová, Roman Ďurček, Hana Garová, Martin Imrich, Marek Jarotta, Ján Jožiov, Dominika Kačkošová, Miriama Kardošová, Marta Kissová, Katarína Komarová, Miroslava Kubáňová, Ľudmila Machová, Jakub Navrátil, Denisa Spodniaková, Helena Tóthová, Milan Vagač.           www.malbaroka.sk

 

 

Hockney v Paríži aj Benátkach

Centre Georges Pompidou a Ca’ Pesaro. Paríž a Benátky. V hlavnom meste Francúzska do 23. októbra, v rozprávkom meste na lagúne o deň menej. Tieto dve prestížne výstavné siene spája rovnako prestížny autor: David Hockney. Čerstvý osemdesiatnik, ktorý má energiu mladíka. Maliar, považovaný za jedného z najvplyvnejších britských umelcov 20. storočia, sa preslávil scénickým návrhmi, ktorých farebnosť vznikla v reakcii na hudobné podnety – používal v nich farby, ktoré práve videl pri počúvaní hraných skladieb. Ďalšou výraznou výtvarnou témou sú jeho plavecké bazény, v ktorých zažiaril expresívny realizmus a ohňostroj farieb. Parížska výstava je voľným pokračovaním jeho výstavy v londýnskej Tate Modern zo začiatku tohto roka, ktorou sa začala oslava jeho jubilea. Aj preto je pripravená ako retrospektíva maliarskeho guru. Benátska výstava zasa prináša 82 portrétov a jedno zátišie, ktoré sú psychologickým, ale aj humorným sprievodcom po portrétoch príslušníkov jeho rodiny a priateľov. Publikujeme Hockneyho portrét austrálskeho komika Barry Humphriesa z roku 2015.

 

 

Ľudovít Petránsky