Kylie Minogue

 

Drobná postavou, veľká bojovnosťou. Útlu Austrálčanku sme spoznali ako usmievavú Charlene z televízneho seriálu, neskôr sme si ju zapamätali vďaka hudobnej kariére a ešte neskôr ju v duchu podporovali počas jej medializovaného boja s rakovinou prsníka. Dodnes si zachováva svojský štýl, považujú ju za hudobnú i módnu ikonu ba ešte stále aj za sexi superstar.

 

Kylie Minogue

 

Kylie Ann Minogue na svet prišla 28. mája 1968 v austrálskom Melbourne a ako dcéra profesionálnej tanečnice dostala už v detstve množstvo „súkromných hodín tanca“. Bolo však iba matkiným zbožným želaním, aby najstaršie z troch detí vykročilo v jej stopách, blonďavú, modrookú Kylie totiž zlákalo herectvo. Mala jedenásť a už dostala prvú úlohu v austrálskom televíznom seriáli (Skyways). A nasledovali ďalšie filmové ponuky (The Sullivans a hlavná úloha v The Henderson Kids), to však už bola sedemnásťročná tínedžerka a namiesto učenia sa začala venovať hraniu na plný úväzok. Hneď v prvej scéne úspešného seriálu Neighbours (Susedia) sa ako Charlene (postavou v džínsovej bunde a čiapke, pod ktorou ukrýva neposlušné vlasy, pripomína skôr chlapca) snaží dostať cez pootvorené okno dnu do domu. Zbadá ju však Jason Donovan alias Scott, a ten od nej dostane poriadnu ranu päsťou, keď ju sa ju snaží ako zlodeja spacifikovať. Dej seriálu sa odohráva na fiktívnom predmestí Melbourne, vlastne v slepej uličke, kde vedľa seba v priateľskej nálade žijú tri rodiny a seriál sa vysielal od roku 1985 v pravidelných 22-minútových epizódach. Mimochodom, najvyššiu sledovanosť dosiahla časť, v ktorej si Charlene vezme Scotta za muža, ba stala sa jednou z najúspešnejších na celom austrálskom kontinente. Pred Kylie sa začali pomaly a nenápadne otvárať dvierka aj do hudobnej branže: keď pre charitatívne účely naspievala hit zo 60. rokov The Loco-Motion, na dlhé týždne obsadil najvyššie priečky austrálskych hitparád (a stal sa u protinožcov najpredávanejším singlom 80. rokov).

Potom sa to zbehlo už veľmi rýchlo, ako to stáva v prípade osudových náhod. Kylie opustila Austráliu a v sprievode vydavateľa sa premiestnila na európsky kontinent. V Londýne jej naplánovali stretnutie s úspešným producentským tímom SAW (Stock – Aitken – Waterman), na dohodnutú schôdzku však títo chlapíci ako na potvoru zabudli a situáciu zachraňovali za horúca: Kylie posadili do gauča pred nahrávacím štúdiom a oni zatiaľ v štúdiu narýchlo napísali pre ňu pieseň. Doslova za pár minút. Dostala názov I Should Be So Lucky a ešte netušili, koľko slávy a popularity im všetkým prinesie.

 

 

Music Review Kylie Minogue

Mala by som byť šťastná

Kylie sa ukázala v nahrávacom štúdiu ako šikovná speváčka, okamžite si zapamätala hudbu i text a pieseň nahrala ani nie za hodinu. A vznikol megahit! Prerazil v Británii, Austrálii, Japonsku i v ďalších krajinách a zatiaľ čo sa vyhrieval na výslní hudobných rebríčkov a ľudia s ním vstávali i zaspávali, Kylie sa vrátila do rodnej Austrálie, aby dokončila práce na nakrúcaní seriálu. A zahrala si vo videoklipe k svojej pesničke, kde nechýba dom obrovských rozmerov, modrý neón, biele krídlo, vaňa plná peny a posteľ s baldachýnom: V mojich predstavách neváham / ideme spolu ruka v ruke / Snívam, že si sa do mňa zaľúbil / tak ako ja ľúbim teba / Ale len snívam sny, keby sa tak stali skutočnosťou. / Mala by som byť šťastná / šťastná, šťastná, šťastná…

Ďalšia verzia klipu namiesto milej, uchichotanej Kylie ukazuje jej jazdu ulicami Sydney v otvorenom kabriolete s čiernovlasým šoférom. Máva priateľom, ľuďom na ulici a oni jej mávajú späť. V tom čase ju doma poznal už každý, z bývalej detskej hviezdičky sa stala „star“, ktorá v roku 1988 vydala debutový album a ktorej všetci držali palce aj na poli lásky: medzi ňou a Donovanom zafungovala silná chémia, a tak sa už počas nakrúcania Susedov dali dokopy. Viac romantiky by ste našli v máloktorom vzťahu tej doby. Jason naspieval s Kylie na svoj debutový album aj spoločný duet Especially for You a kto si tento „ploužák“ nepamätá, buď v tom čase ešte nežil, alebo doma nemal rádioprijímač.

 

 

Kylie Minogue

Kopačky

Donovan neskôr priznal, že bola jeho prvou láskou, no rovnako tušil, že ak začne byť úspešnejšia ako on, bude sa mu vzďaľovať. A skutočne, po troch rokoch bolo po všetkom. Zavolala mu z Japonska, že je medzi nimi koniec. Zamilovala sa do speváka z INXS, ktorý už bol, na rozdiel od Jasona, svetovou hviezdou. „Pre muža je ťažké vyrovnať sa s rozchodom, ak to ukončí žena. A nielen žena, ale niekto jej formátu,“ spomínal neskôr so zlomeným srdcom. A odvtedy všetky koncerty INXS bojkotoval. Iróniou osudu práve Michael Hutchence, frontman skupiny INXS, zachránil Donovana po kolapse a užití kokaínu na akomsi večierku v Los Angeles…

Kľúčový prvoláskový vzťah, ktorý Kylie prežívala s Jasonom a v ktorom obaja pôsobili akosi „súrodenecky“, vymenila za vášnivú aféru s divochom. Ten ju z nevinného dievčatka zmenil na ženu. Keď sa raz Hutchencea médiá pýtali na jeho koníčky, odpovedal, že tým najobľúbenejším je „kaziť Kylie“. No hoci ju miloval (pieseň Suicide Blonde je o nej), opustil ju kvôli supermodelke Helene Christensen. Napriek tomu, keď v novembri 1997 nešťastne zomrel vo veku 37 rokov (objavili ho mŕtveho v hotelovej izbe), Kylie sa niekoľkokrát nechala počuť, že cíti, ako ju „zhora“ ochraňuje.

 

 

Fashion Kylie Minogue

Vzostupy a pády

Druhý album Enjoy Yourself vydala v roku 1989 a našlo sa na ňom niekoľko singlov, ktoré prerástli v hity. Melbournský Herald Sun napísal: „Je čas čeliť faktu, že sa z dieťaťa stala hviezda.“ Britský Music Week nazval jej vystúpenie triumfom, prišla však aj kritika – že koncertné kostýmy príliš „napodobňovali Madonnu“ a  album je iba „chudobnejšou napodobeninou toho prvého“. Reputáciu si vylepšila ďalšou doskou, vydanou hneď po roku. Rythm of Love (1990) opisovali kritiky ako „oveľa zrelší a dospelejší album“, než ten predchádzajúci. Jeho príprave venovala oveľa viac času, prevzala kontrolu nad hudobnými videami a v nastúpenom tempe (jeden album za rok) pokračovala aj naďalej, keďže už v roku 1991 bol na svete Let´s Get to It. Ten ponúkol viac balád a pomalších tanečných piesní, no bol prijatý s rozpakmi. To ju prinútilo pracovať ešte tvrdšie a v roku 1994 vydala piaty štúdiový album s jednoduchým názvom Kylie Minogue. Ku spolupráci prizvala mnohých hudobníkov a producentov a tento „ešte tanečnejší“ album kritici neváhali označiť za druhú fázu jej kariéry. Z albumu sa predalo viac ako milión kusov a singel Confide in Me na dlhé týždne ovládol rebríčky austrálskych hitparád.

 

 

Kylie Minogue Joshua Sasse

Neľahká láska

V otázke srdcových záležitostí však už toľko šťastia nemala. Keď sa konečne otriasla z rozchodu s Jasonom a odpustila Michaelovi, padla najskôr do náručia krásavcovi a modelovi Zaneovi O´Donnellovi a po ňom si jej krásy na chvíľu užil Lenny Kravitz. Miloval ju i fotograf z krajiny galského kohúta Stéphane Sednaoui, no žiaden z týchto mužov jej neponúkol to, na čo sa jej médiá v rozhovoroch nikdy nezabudli opýtať: Už vás popýtal o ruku? Kedy budete mať svadbu? A kedy plánujete deti?

Všetci jej osudoví muži mali spoločného menovateľa: boli fešáci. Že by toto bol dôvod, prečo jej vzťahy zakaždým stroskotali? Speváčka priznala, že je dušou čistá romantička, ktorá ako dieťa snívala o svadobných šatách a láske na celý život. Dnes jej však stačí byť zamilovaná a mať po svojom boku niekoho, kto ju miluje. Napríklad Pauly Shore? Ten komik, čo viac ako krásou oplýva vtipom? Skúsili to spolu počas nakrúcania filmu Biodome, navštívili vedno Las Vegas, oddychovali na Bahamách a keď sa on načisto „zaľúbil do jej osobnosti“, ona mu po pol roku chodenia dala zbohom. To už sa však na obzore zjavil nový objekt. Mister Minogue. Zlý krásny chlapec. Takéto prezývky dostal model a fotograf James Gooding, ktorý s ňou žil celé tri roky, odkedy sa s ňou stretol na večierku v Los Angeles. Podvádzal ju však s dlhým zástupom žien a keď sa po zrušení zásnub nakoniec nadobro rozišli, predal svoj príbeh médiám. Dokonca ju obvinil, že ich vzťah ho priviedol k alkoholu a drogám. Spevák Evan Dandy. Herec Jean-Claude Van Damme. Podnikateľ Tim Jefferies, herec Rupert Penry–Jones, Jay Kay z kapely Jamiroquai, a napokon i „francúzsky Brad Pitt“, filmový herec Olivier Martinez, ktorý bol Kylie obrovskou oporou počas jej liečby rakoviny prsníka…  tí všetci jej na istý čas ležali pri nohách. S posledne menovaným sa rozišla v roku 2007, keď si povyrazil s modelkou Sarai Givati a keďže ho ešte dlhú dobu nemohla dostať z hlavy, venovala mu pieseň Beautiful.

 

 

Gabina Weissová

foto Sita

 

 

Celý článok si prečítate v zimnom dvojčísle MIAU (2016)