Lofoty

 

Reine za polárnym kruhom

Reine patrí k najfotogenickejším miestam na celých Lofotoch a niet snáď turistu, ktorý by ho nenavštívil. Rybárska dedinka sa nachádza na ostrove Moskenesøya za polárnym kruhom a má okolo tristo obyvateľov, takže vzhľadom na 1 km2 tu žije 1,1 obyvateľa. Priaznivejšie karanténne rozostupy si už človek asi ani nemôže priať! V predpandemických časoch sa to však v Reine hmýrilo turistami, ktorých sem lákali nielen dych berúce výhľady na okolité horstvá, ale aj možnosť ubytovania v ikonických červených rybárskych domčekoch. Tie prvé sa tu objavili už v roku 1120, vtedy kráľ Øystein dal vybudovať prístrešky pre rybárov (dovtedy spávali pod prevrátenými loďkami), jednoduché domčeky, tzv. rorbuer (od ror, veslovať, čiže dom veslára) na koloch, aby sa k nim dalo pohodlne priplávať loďkou. V strede malej miestnosti bolo ohnisko, pri ktorom sa rybár mohol zohriať a vyspať. Od kráľa to však nebolo žiadne veľkodušné gesto, rybárov podporoval, lebo mu odvádzali tučné dane. Červená farba, ktorou sa natierali fasády domov, sa vyrábala z oleja treščej pečene. Dnes tieto lákavo vyzerajúce pobrežné chatky slúžia na ubytovanie turistov a ceny tých priemerne vybavených s kuchynkou a jednou spálňou sa rovnajú cenám v štvorhviezdičkových európskych hoteloch (tie najdrahšie sú vybavené privátnou saunou a všetkým komfortom najluxusnejších apartmánov). Nerobte si však ilúzie, že váš rorbu je ten istý, v ktorom usínali rybári pred stáročiami. Väčšina z tých, ktoré sa nachádzajú nielen v Reine, ale po celých Lofotoch, sú už novšieho dáta a viac či menej úspešne napodobňujú originály.

 

Múzeum Vikingov

Lofotr Vikingmuseum v blízkosti dedinky Bøstad vzniklo doslova z náhody. Stalo sa, že roku 1981 miestny farmár pri oraní pôdy vykopal rôzne kúsky keramiky a šperkov, ktoré neskôr odborníci klasifikovali ako súčasť trónu vikingského náčelníka. Výkopových prác sa ujali archeológovia a objavili najväčšie pozostatky vikingského obydlia v celom Nórsku. Dom náčelníka pochádzal z 5. storočia a dnes si ho možno pozrieť v plnej kráse. Verná drevená replika v tvare lode (v pôvodnej veľkosti 83 x 12 metrov) slúžila významnému vikingskému náčelníkovi, ktorý však obýval len časť budovy, v tej ďalšej boli sklady a príbytky jeho osobnej stráže a služobníctva. V areáli múzea, kde možno stráviť celodenný výlet, nájdete aj niekoľko ďalších zaujímavých stanovíšť, rôzne remeselné dielne, ukážky streľby luku a na priľahlom jazere sa dá previezť na vikingskej lodi. Vikingovia boli zruční rybári, bez hlavného predmetu svojej obživy, arktickej tresky (skrei) by neprežili. Tresku sa naučili sušiť a takto zakonzervovanú si ju brávali na svoje dobyvačné výpravy. Výživná ryba im poskytovala všetky potrebné živiny a doba jej expirácie sa počítala aj na desať rokov!

 

Arktické surfovanie a kempovanie

Zátoka Unstad v lofotskom súostroví ponúka športové vyžitie, aké by ste v tejto časti sveta najmenej čakali – surfovanie. Maniaci z celého sveta v neoprénoch tu surfujú vo vode, ktorej teplota dosahuje sotva 5°C, v ostrom vetre, ktorý bodá do tváre ako tisíce ihličiek. Arktické surfovanie je predsa len trochu iná káva ako na Havaji, ale pohľad z dosky na zasnežené hory a šíry ľadový oceán je nezabudnuteľný. Veľkej obľube miestnych i turistov sa teší aj arktické kempovanie na plážach ako Ramberk, Haukland, Uttakleiv či Myrland. Nie je nič nezvyčajné vidieť deti, ako sa po kolená brodia v ľadovej vode, pričom ich rodičia zakrútení v dekách posedávajú pred prívesmi a je im hej. Bodaj by aj nie, Nóri ako veľkí patrioti sú pevne presvedčení, že žijú v najkrajšej a najlepšej krajine na svete. Nórsku životnú filozofiu vystihuje ťažko preložiteľné slovo „friluftsliv“, čosi ako právo na čerstvý vzduch, a ten je „allemansretten“ (právom každého). V praxi „friluftsliv“ znamená všeličo, aj právo každého človeka na kempovanie zadarmo kdekoľvek v prírode na neobrobenej pôde. Aj keď tá je kohosi súkromným majetkom, stačí, že dodržíte vzdialenosť 150 metrov od najbližšieho obydlia. Samozrejme, táto napohľad bezbrehá sloboda má rôzne háčiky a výnimky, avšak nie vždy iba tie obmedzujúce. Dôkazom toho je aj fakt, že v zime môžete kempovať prakticky všade. Akurát treba rátať s tým, že v zime na Lofotoch vládne „mřrketiden“, kedy sa slnko za celý deň neukáže na horizonte. V mestečku Svolvćr, napríklad, toto „temné obdobie“ trvá od 7. decembra do 5. januára.

 

 

zo Severného Nórska

Simonetta Zalová