Lucia Molnár Satinská – Môj mobil – môj svet

 

Ako dnešné moderné technológie spríjemňujú alebo strpčujú život jazykovedkyni Lucii Molnár Satinskej? Lucia skúma viacjazyčnosť hlavne v Bratislave, jej „najobľúbenejšom mieste na svete“, ale aj to, ako môže jazyk diskriminovať a znevýhodňovať ženy. A týka sa to aj dnešných technológií…

 

Obľúbené aplikácie v mojom mobile

Nie som veľmi na aplikácie. Život si stále organizujem „na papieri“, s ceruzkou a diárom či klasickým poznámkovým blokom. Najviac využívam len základné aplikácie ako Gmail, Facebook a Instagram. Jediné „extra“ aplikácie používam pri plánovaní ciest – súkromných aj pracovných. Je to Airbnb a Rome2rio. Tá druhá je perfektná, precestovali sme s ňou minulé leto celé južné Francúzsko bez auta. Noviny čítam cez aplikáciu SME.

 

Moje denné rituály

Môj hlavný rituál je, že na noc mobil natvrdo vypínam. Nielen zvuky alebo wifi, ale prosto celý prístroj. Cez deň zasa pomerne často vypínam mobilné dáta. Bývam často offline. Počas pôstu pred Veľkou Nocou a počas adventu pravidelne obmedzujem svoj čas na internete. Líši sa to rok od roku, ale povedzme od 19.00 alebo 22.00 som v týchto ročných obdobiach úplne offline.

 

Čo je pre mňa tabu

Nerada telefonujem v MHD alebo vo vlakoch. Úplne tabu je ale pre mňa používať mobil pri nedeľných rodinných obedoch, v kine alebo divadle.

 

Najviac ma vie vytočiť

Najviac ma vytáčajú reklamy, ktoré si myslia, že vedia, čo chcem. Väčšinou sa mýlia. A tiež, keď ma banka alebo operátor oslovuje v mužskom rode. Nechápem, ako môžu všetkým Luciám v ich databáze poslať prianie k meninám ako váženým zákazníkom. Veď všetky Lucie sú zákazníčky. Určite by nebolo také ťažké mať dve verzie týchto esemesiek, mužskú a ženskú.

 

Facebook a/alebo Instagram

Používam Facebook aj Instagram, ale nemám ich prepojené. Facebook mám osobnejší, filtrujem, čo pustím verejne a čo len pre priateľov. Využívam ho aj na propagáciu svojej práce a rôznych charitatívnych projektov. Na Instagrame som pomerne nová, mám verejný účet a je to moje hobby. Postujem tam štyri typy príspevkov: verejné nápisy, fotky kníh, ktoré čítam alebo na ktorých pracujem a momentky zo života jazykovedkyne, filmárskej manželky. Moje obľúbené hashtagy: #linguistlife #filmmakerswife #filmarskamanzelka #filmesfeleseg. Dosť často mám trojjazyčné posty (v slovenčine, maďarčine, angličtine), pričom ale nepíšem v každom jazyku to isté. Dávajú zmysel, aj keď človek ovláda iba jeden z daných jazykov. No čím viac jazykov niekto vie, tým viac sa dozvie.

 

Svoj status aktualizujem

Určite to nerobím denne. Priemerne možno raz za týždeň.

 

Smsky, chatovanie, hlasové správy

V tomto som asi konzervatívna. Stále okrem telefonovania používam aj klasické esemesky. Súvisí to s faktom, že nebývam nonstop online. Čoraz častejšie ale v rodine využívame Messenger, máme tam založený aj taký rodinný chat, kde si posielame fotky aj so svokrovcami a švagrovcami. Messenger často slúži aj na prvé pracovné kontakty pre niekoho, kto nemá môj mail.

 

Mažem ľudí zo svojho života… pardon z mobilu

Asi nemám toľko kontaktov, aby som mala plnú pamäť, tak nemažem. Kto vie, kedy sa mi kto ešte môže zísť… Ale mám niektorých ľudí označených ako „nedvíhať“.

 

Mobilné obrázky

Fotoaparát využívam ako dokumentačný nástroj. Vonku veľmi rada fotím rôzne bizarné nápisy i grafiti. Doma zasa svojho nezbedného kocúra a malú dcéru. Rada fotím aj vtipné selfisky, ale tie posielam iba manželovi. Nie som veľmi dobrá fotografka a určite nevyužívam všetky funkcie, ktoré môj mobil má. Fotky si ukladám v mobile a na počítači, prípadne externom disku.

 

Moja vstupná tapeta na mobile

Na pozadí mám stále to, čo tam bolo, keď som mobil kúpila. Keďže svoj mobil nevnímam ako estetický objekt, nemám potrebu to meniť a personalizovať.

 

Najkrajšia sms, čo som dostala

Určite by to bola niektorá od môjho manžela, ale sama neviem, ktorá… My sme si vymysleli aj vlastné emotikony, naše smsky sú ich plné a vlastne sú pre všetkých okrem nás nezrozumiteľné.

 

 

Simonetta Zalová

foto Csaba Molnár