New York – mesto, kde je možné všetko. Ako spieva Frank Sinatra: Ak dokážete uspieť tam, uspejete všade. New York má mnoho tvárí, no predstavte si teraz tú najatraktívnejšiu, akú len viete. Luxusné značky, najlepšie reštaurácie, najlukratívnejšie VIP kluby, elitní boháči a nekonečné možnosti… Kto z nás by aspoň na jeden deň nechcel skúsiť taký život? Anna Delvey reprezentovala túto tvár New Yorku päť rokov a všetci jej uverili.
Americká miniséria z dielne Netflixu, ktorý vytvorila producentka Shonda Rhimes podľa skutočných udalostí, vám vyrazí dych úžasnou módou, prepychovými priestormi a krásnymi hotelmi. New York, o akom sníva každý, vidíte v tomto seriáli v plnej kráse, ale ukazuje aj jeho odvrátenú stranu. Hlavná postava Anna nie je síce najkrajšia a rozhodne nie najmilšia, no bude vás určite fascinovať. Je to žena, ktorá ide za svojím snom navzdory všetkému, no vie si aj užívať život plnými dúškami. Nasadajte, vaša limuzína je tu, aby vás zaviezla na okružnú jazdu po svete bohatých a úspešných. Spolu s Annou sa budete cítiť ako v rozprávke, avšak príbeh každej Popolušky končí odbitím polnoci…
Kde sa vzala, tu sa vzala
Predstavte si, že pracujete na recepcii jedného z najluxusnejších hotelov v New Yorku. Pracovný deň ako každý iný plný požiadaviek bohatých klientov naruší tajomná mladá žena odetá v haute couture značkách od hlavy po päty, ktorá vám upravenou rukou šuchne na pult sto dolárov len za to, že jej zarezervujete miesto v reštaurácii. Kto je táto žena? Ako to, že je taká mladá a taká bohatá?
Seriál Neskutočná Anna ponúka príbeh podľa skutočných udalostí. Točí sa okolo prípadu Anny Sorokinovej, podvodníčky, v New Yorku známej pod menom Anna Delvey. Jej príbeh znel jednoducho – som nemecká dedička impéria, môj otec je úspešný podnikateľ a do New Yorku som prišla za svojím americkým snom. Presvedčila tých najvýznamnejších bankárov, biznismenov a celú newyorskú smotánku, že je dievčaťom z bohatej rodiny, ktoré chce založiť exkluzívny spoločenský klub pre ľudí ako ona. Podarilo sa jej zmanipulovať množstvo ľudí a finančnými podvodmi okradla banky a jednotlivcov o vyše 200.000 dolárov.
Hovorí sa, že lož má krátke nohy, no v prípade Anny neboli až také krátke. Päť rokov trvalo jej herecké vystúpenie, počas ktorého dokonale hrala svoju rolu mladej biznismenky. Ako to, že jej na to tak dlho neprišli? Bola presvedčivá. „Chcela som sa naučiť všetko, aby som mohla byť hocikým,” hovorí Anna v podaní herečky Julie Garner v seriáli Inventing Anna (slovenský preklad Neskutočná Anna).
Novinárska integrita
Okrem Anny je hlavnou postavou aj novinárka Vivian Kent (Anna Chlumsky), ktorá má na krku prúser. Jej článok, v ktorom uverila šestnásťročnému chlapcovi, že zarobil obrovské peniaze, poškvrnil jej kariéru. Píše pre časopis Manhattan a robí na oddelení s názvom Vyhnanstvo, lebo v ňom pracujú už len novinári v dôchodcovskom veku. Príbeh Anny je pre ňu novinárskym úlovkom, na ktorý vsádza očistu svojho mena. Hoci čaká dieťa, napriek tehotenstvu vytrvalo pracuje na svojom článku. Zo začiatku sa jej až tak nedarí, no postupne presvedčí všetkých z Anninho okolia, dokonca aj samotnú Annu, že chce vyrozprávať jej príbeh čo najpravdivejšie. Čo je v tomto seriáli pravda, a čo nie, je však relatívne. Na začiatku každej epizódy čítame: „Všetko na tomto príbehu je pravdivé. Okrem toho, čo je vymyslené.” Nakoľko ale celý Annin príbeh stojí na klamstvách, ktoré narástli do enormných rozmerov, nikto nevie celú pravdu. „Seriál obsahuje časti, ktoré sú vymyslené, ale to zároveň vystihuje esenciu Anny. Všetko v jej svete je pravda, až kým to nie je lož.” povedala autorka seriálu Shonda Rhimes pre britský The Independent. „Považovali sme za extrémne dôležité mať pri tvorbe tejto minisérie dokumentaristu, ktorý poskytne scenáristom základný objem poznatkov o Anninom príbehu.” Rovnako poctivo pracuje na komplexnom obraze o Anne aj novinárka Vivian, workoholička odhodlaná dopísať svoj prelomový článok pred pôrodom.
Vivian s Annou sú úplné protiklady a hneď na začiatku pochopia, že kamošky sa z nich rozhodne nestanú. „Mám jednu otázku. Prečo si takto oblečená?” pýta sa Anna Vivian pri ich prvom stretnutí počas návštevných hodín vo väznici Rikers. „Ako takto?” odvetí Vivian. „Vyzeráš… chudobne,” poznamená naoko jemne vyzerajúca Anna so zvláštnym neidentifikovateľným prízvukom a pohŕdaním v hlase. Vzťah týchto dvoch žien, ktoré by zrejme za normálnych okolností spolu ani neprehovorili, je zo začiatku čistou transakciou: Vivian môže dať Anne to, po čom tak veľmi túži – stať sa slávnou hoci aj spoza mreží a Anna môže Vivian konečne zbaviť nálepky nanič novinárky, ktorá si neoveruje zdroje. Každá z nich má svoju motiváciu a Vivian neopúšťa odhodlanie, ani keď kvôli ďalším informáciám musí ísť Anne zháňať predražené značkové nohavičky.
Aká je vlastne Anna? Na prvý pohľad papuľnaté dievča si dokázalo podmaniť newyorskú smotánku svojou silnou osobnosťou. Počas deviatich epizód sme svedkami mnohých situácií, kedy jej záhadne nefungovali kreditky, neprichádzali peniaze od otca a meškali bankové prevody z Európy. Pobyty v luxusných hoteloch a dovolenky, za ktoré nezaplatila, účty v reštauráciách a obchodoch… Anna ani raz nezaváhala, vždy otočila situáciu a tvárila sa, že chyba je na druhej strane. A pri presvedčivom imidži bohatej dcéry sa dlho nikto neodvážil spochybniť pravdivosť jej výrokov, keď zvrchu pozerala na ľudí, ktorí od nej chceli peniaze, ako na dotieravé newyorské potkany. No nekončilo to len pri nezaplatených hotelových účtoch. Anna obrala o peniaze aj priateľov a jedna z jej obetí, Rachel (Katie Lowes), zaplatila za svoju dôveru voči Anne opulentnou dovolenkou v Maroku za 60.000 dolárov. Nič však nie je čiernobiele. Anna priťahovala ľudí bažiacich po spoločnosti mladej boháčky, ktorá ich vedela dostať na správne miesta a ku správnym ľuďom. Taká bola aj Rachel, falošná hysterka, ktorej nemáte veľmi chuť držať palce. Napriek tomu však treba uznať, že Anna ju oklamala ako všetkých ostatných.
Očami investigatívnej žurnalistky Vivian sa budete snažiť Annu rozkódovať, no nie je to také jednoduché. A hoci sa z týchto dvoch žien nestanú priateľky, jedno majú spoločné – tvrdo makajú s vidinou svojho cieľa.
Vo svete veľkých zvierat
Anna je bez debaty podvodníčka a kriminálnička, jej charakter však fascinuje, pretože verila svojmu snu a bola ochotná preň urobiť všetko. Žena natoľko stratená vo svojej ilúzii, že jej sama uverila. Naskytá sa otázka, kam až môže zájsť človek odhodlaný dosiahnuť svoj cieľ aj cez mŕtvoly. „Môj otec ma vždy podceňoval. Všetci muži podceňujú ženy. Aj tí, ktorí by nás mali milovať,” zverí sa Anna Vivian počas jedného z ich rozhovorov.
Najväčší podvod, ktorý sa Anne takmer podaril, bol, keď presvedčila popredných investorov, aby jej poskytli pôžičku na kúpu budovy na Park Avenue. Tam mala zriadiť Nadáciu Anny Delvey, ktorá by slúžila ako fúzia umenia, zábavy a co-workingu pre elitu New Yorku. Táto vízia ju tak posadla, že bola schopná riskovať všetko – seriál vás napína, že ju už-už odhalia, no Anna z toho vždy nejako vykľučkuje. Vo svete mužov si chce svoj biznis vybudovať sama, nech to stojí čokoľvek. Účel svätí prostriedky. „Muži každý deň robia oveľa horšie veci, z akých som bola obvinená ja. A sú vo väzení oni, alebo ja?” pýta sa Anna, ktorá má neuveriteľnú schopnosť ospravedlňovať svoje konanie. Budete ju nenávidieť, ale potajme obdivovať, pretože všetko, čo robila, si žiada úžasnú dávku odvahy.
Seriál Neskutočná Anna otvára tému morálky a spoločenských hodnôt. Anna mala pocit, že na to, aby niečo znamenala, musí byť bohatá. V prostredí, do ktorého sa infiltrovala, je to, žiaľ, pravda. Chcela žiť život, na aký nemala prostriedky a chcela ho žiť hneď. Dcéra ruských imigrantov, ktorí prišli do Nemecka, mala síce strechu nad hlavou a normálny život, no to jej nestačilo. Vždy snívala o módnych prehliadkach, značkách Louis Vuitton, Celine či Yves Saint Laurent, o živote ako z rozprávky, a keďže ten ju v malom nemeckom meste nečakal, rozhodla sa zariadiť si ho sama. Treba však spraviť hrubú čiaru medzi ľuďmi, ktorí si vybudovali svoje meno pomaly a tvrdou prácou, a medzi kriminálničkou, ktorá si širokými lakťami a lžami vystavala obrovský vzdušný zámok. V realite to bola patologická klamárka vnímajúca peniaze ako univerzálny prostriedok na to, aby sa dostala, kam chce. Niekto by možno povedal, že oberala o bohatstvo len tých, ktorým nechýbalo, no to nie je argument na obhajobu krádeže, akokoľvek nesympaticky boli vykreslené charaktery niektorých zbohatlíkov. Seriál ponúka otázku, či možno sociálnymi rozdielmi ospravedlniť takéto konanie. Svet smotánky sa vám totiž bude hnusiť a zároveň budete chcieť doň aspoň na chvíľu patriť. To, po čom Anna tak veľmi túžila, však bolo plné toxických vzťahov, falošných ľudí a chladnokrvného posudzovania na základe majetku a stavu bankového účtu. Potvrdzuje sa, že keď nemáte peniaze, ste pre týchto ľudí nikto. Aj preto sa Anna tvárila, že je jednou z nich.
Miriam Fulmeková
foto Netflix
Celý článok si prečítate v novembrovom čísle MIAU (2022)