Puradies – čistý pôžitok v horách

 

Motto prázdninového rezortu Puradies v rakúskom Leogangu „Svet sám pre seba a pre teba“ sľubuje množstvo pôžitkov. Jeho šéf Michael Madreiter hovorí, že im ide o prepojenie akčného programu v prírode s dôkladným odpočinkom a získaním vnútornej rovnováhy. Či už v lete, zime, alebo v ktorýkoľvek mesiac v roku, dovolenka podľa hoteliera by sa mala niesť najmä v duchu zmyslových pôžitkov.

 

Pôžitok číslo jeden vám plným priehrštím ponúkne okolitá príroda, keďže hotel Puradies sa rozprestiera na slnečnej náhornej plošine, obklopený horskými pastvinami a vrcholkami leogangských hôr. Pôžitok číslo dva prichádza už pri prvom pohľade na komplex budov hotela a ich architektúru v duchu tých najlepších alpských tradícií previazaných s moderným životným štýlom a rôznymi dizajnérskymi vychytávkami. Jednou z nich je aj unikátny dvojposchodový barový interiér vyfrézovaný zo 16.000 dubových kociek – od barového pultu cez sedacie súpravy až ku točitému schodisku sa všetky tieto prvky navzájom prelínajú a splývajú dohromady ako jeden celok. Obrovské presklené plochy interiéru hotela prírodu doslova pozývajú vstúpiť dovnútra a celej stavbe dodávajú ľahkosť a vzdušnosť. Ďalšie pohladenie zmyslov prichádza pri pohľade na hrejivé materiály vyžarujúce pokoj a bezpečnosť, dubové drevo, prírodný kameň a miestne tradičné textílie. Kulinársky pôžitok je kapitola sama o sebe, šéfkuchár Nenad Pančić do Leogangu z rodnej Istrie priniesol mediteránny flair, inak ale v kuchyni čaruje výlučne z čerstvých sezónnych a regionálnych produktov, plných sily voňavých alpských lúk a pasienkov. Ich hlavným dodávateľom je vlastný horský bio statok rozprestierajúci sa za hotelom, so stodolami s voňavým senom a spokojne bučiacim dobytkom, ktorý hotel zásobuje kvalitným mäsom, vajcami a mliečnymi výrobkami.

 

Z hotela priamo na lyže

Michael Madreiter sa k hoteliérstvu dostal tak trochu okľukou, roky pracoval  v medzinárodnej konzultantskej firme a podľa toho vyzeral i jeho životný štýl: stále jednou nohou na cestách, v lietadle – podľa vlastných slov z 365 dní v roku strávil 200 nocí v rôznych hoteloch sveta. Potom s tým jedného dňa sekol a vrátil sa, odkiaľ prišiel. Jeho rodina patrila k prvým hotelierom v Leogangu, dokonca v 70. rokoch na mieste terajšieho Puradiesu postavil Michaelov dedo hotel, ktorý ako prvý v údolí mal kúpeľne a tečúcu vodu na izbách. A nielen to. Údolie, ktoré dovtedy spalo v tieni populárnych lyžiarskych stredísk Zell am See a Kaprun, prebudil k životu, keď postavil v Leogangu prvú lanovku. Dnes sa z Leogangu a ďalších troch kooperujúcich stredísk Saalbach, Hinterglemm a Fieberbrunn stal najväčší rakúsky lyžiarsky región s 270 km zjazdoviek a lanovkami medzi sebou poprepájanými do tzv. lyžiarskeho cirkusu. Miestne horstvá sa dvíhajú do výšky 2.100 m, lyžovať sa dá po 149 km modrých, 112 km červených a 18 km čiernych zjazdovkách, vrátane freeridových parkov, ktoré predstavujú absolútnu európsku špičku, keďže ide o kombináciu snowparku a freeridových trás s najrôznejšími prekážkami. Stačí, že si pred hotelom obujete lyžiarky, zacvaknete lyže a po pár minútach jazdy dolu kopcom pristanete v údolnej stanici jednej z dvoch lanoviek, Asitzbahn alebo Steinbergbahn. Svoje auto môžete pokojne nechať zapadnúť snehom na parkovisku pred hotelom a preplnené parkoviská pod lanovkami vás nemusia vôbec vzrušovať, vaším jediným dopravným prostriedkom v údolí Leoganger Tal sú lyže.

 

Puradies v lete

Na jednej strane príkre horské chrbty, na druhej mierne trávnaté kopce. A medzitým bučiace kravy na stráňach a kilometre a kilometre turistických chodníkov rôznej náročnosti: pre peších turistov, trail-running (vysokohorský beh) i nordic walking, lezecké trasy, via ferraty pre tých najvyšportovanejších a ako čerešnička na torte Flying Fox XXL, najdlhšia a najrýchlejšia oceľová kĺzačka na svete. K tomu kabínková lanovka až na vrchol hory Asitz a pod ňou v strednej stanici detský zážitkový park s rôznymi atrakciami, vodným svetom, zurčiacimi potôčikmi a záhradou na spoznávanie alpských bylín a rôznych zmyslových pôžitkov.

Región okolo stredísk v Leogangu a Saalfeldene patrí k najväčším cyklistickým rajom v Európe. Bikeloveri, ktorí sa sem zbiehajú z rôznych kútov sveta, na niektorých štáciách stvárajú doslova akrobatické kúsky, až sa pýtate, kde nechali svoj pud sebazáchovy – celkovo 720 km cyklotrás rôznej náročnosti, od prudkých strmých zjazdov cez lesné trasy až po pohodlné bicyklovanie takmer na rovinke musí ulahodiť každému. A to nie je všetko, tzv. Epic Bikepark Leogang má trate pre downhill, freeride, skoky, mostíky a ďalšie finesy pribúdajú rok čo rok. Puradies je ten pravý hotel pre bikerov a cyklistov všetkých kategórií a ako člen združenia Mountain Bike Holidays je vybavený nielen kvalitnými priestormi pre garážovanie bicyklov, ale aj servisom, ktorý zahŕňa čistenie i drobné opravy dvojkolesových tátošov.

 

Ako v rozprávke o perníkovej chalúpke

Súčasťou hotelového komplexu Puradies je aj miniatúrna alpská dedinka pozostávajúca zo 14 rustikálne pôsobiacich chaletov, ktoré však klamú telom – za dreveným obložením sa skrýva interiér spájajúci alpské tradície s moderným komfortom a kompletným vybavením vrátane krbu, kachľovej pece, niekde i privátnej sauny alebo infračervenej kabínky. Komu sa páčia raňajky do postele, tomu sa ráčia, rovnako tak privátna večera servírovaná priamo v chate či  kozmetička alebo masér, ktorí za vami prídu až na izbu.

 

 

Wellness po celodennej lyžovačke

V hoteli Puradies si ho môžete užívať vo veľkom štýle – v samostatnej budove (s hotelom ju spája spojovacia chodba) postavenej v blízkosti japonskej feng shui záhradky, na brehu prírodného jazierka, kde sa dá v lete aj okúpať, v zime aspoň schladiť rozhorúčené telo po fínskej saune.

 

 

 

Simonetta Zalová

foto Hotel Puradies

 

Článok si prečítate v novembrovom čísle MIAU (2022)