Sídlo smotánky
Toto čarovné mesto priamo pri Atlantiku v severovýchodnom americkom štáte Rhode Island sa nachádza iba 3,5 hodiny na východ od New Yorku a jednu hodinu na juhozápad od Bostonu. Rhode Islande je najmenším štátom v Amerike, ale pomerne husto zaľudnený hlavne preto, že väčšina jeho územia sa rozprestiera na pobreží Atlantiku. Práve pre svoju výhodnú polohu bol Newport v minulosti druhým najdôležitejším obchodným prístavom hneď po susednom New Yorku. Od svojho založenia v roku 1639 využívali Newportčania výhodu prímorskej polohy na obchod, zábavu, šport a podnikanie. Európski zbohatlíci z New Yorku tu našli perfektné miesto pre svoje „get away“ letné sídla s rozľahlými záhradami a jedinečným výhľadom na oceán. Rhode Island sa tiež spája s menami ako Jackie Kennedy alebo Taylor Swift. Jackie vyrastala na Hammersmithovej usadlosti s viktoriánskym kaštieľom v Newporte a tu sa aj konal jej sobáš s Johnom F. Kennedym, budúcim americkým prezidentom. Rhode Island je známy aj tým, že bol prvou britskou kolóniou v Amerike, ktorá 4. mája 1776 vyhlásila svoju nezávislosť.
Newport sa v jachtárskej komunite považuje za svetové centrum, aj preto sa najznámejšie a najnáročnejšie jachtárske preteky America’s Cup konajú od roku 1851 práve tu. Tak sa trofej Amerického pohára stala najstaršou v medzinárodnom športe a o 45 rokov predbehla aj moderné olympijské hry. Korene trofeje siahajú do obdobia, keď syndikát podnikateľov z New Yorku vyplával na škuneri s názvom Amerika cez Atlantický oceán na svetovú výstavu do Anglicka. Škuner vyhral preteky na britskom ostrove Wight proti flotile britských jácht a získal tak pohár nazvaný „100 libier“. Neboli to však len obyčajné lodné preteky, pretože táto výhra symbolizovala víťazstvo nového sveta nad starým. Americký triumf zosadil Veľkú Britániu ako nespochybniteľnú námornú moc na svete. Odvtedy sa Spojené štáty pustili do najdlhšej víťaznej série v histórii športu. Na vyše 100 rokov si Amerika úspešne obhájila trofej (od roku 1870 do roku 1980), až keď sa v roku 1983 plachetnici Australia II podarilo vyhrať nad Američanmi. Americký pohár v súčasnosti drží Kráľovská novozélandská jachtárska flotila, ktorá úspešne obhájila pohár v marci 2021.
Kedysi vojenská pevnosť v preklade známa ako „Skala, na ktorú bije búrka“, Fort Adams je najväčším pobrežným opevnením v USA. Bola postavená v rokoch 1824 – 1857 a slúžila na obranu zálivu Narragansett pred útokmi pobrežných lodí. Jej výstavba trvala 33 rokov a mala sa stať základom pre dnešný Newport. Dnes si tu môžete prezrieť zrenovované štvrte, kde žili dôstojníci a ich rodiny, vystúpiť na malebný vrchol s jedinečným výhľadom na záliv, presunúť sa pod hradby do podzemných tunelov alebo si dokonca prenajať priestory, v minulosti používané ako kasárne, na prenocovanie. Je to tiež miesto, kde sa konajú Newport Folk Festival a Newport Jazz Festival.
Počas tzv. Pozlátenej doby (Gilded Age), kedy si Amerika užívala slávu svojho rozkvetu (1870 – 1900), bol Newport obľúbenou letnou destináciou najbohatších amerických elít. Rodiny ako Vanderbiltovci, Morganovci alebo Astorovci si svoje honosné letné sídla postavili väčšinou na ulici Bellevue Avenue. Medzi najznámejšie patrí Breakers, 70-izbová budova pomenovaná podľa vĺn, ktoré narážajú na skaly pod masívnym trávnikom rozľahlého pozemku. Steny sú pokryté zlatom a platinou, nábytok a umelecké diela pochádzajú z Európy a severnej Afriky. Dnes je ulica Bellevue súčasťou historickej štvrte s deviatimi domami otvorenými pre verejnosť a parkom navrhnutým podľa slávneho Central Parku. Za prechádzku určite stojí i vychýrená prímorská promenáda Cliff Walk, na jednej strane s výhľadom na Atlantický oceán, na strane druhej s úchvatnými dielami majstrov záhradníkov. Letné sídla a bohémsky život tohto obdobia sa stali námetom pre filmy ako Veľký Gatsby, 27 šiat, Amistad alebo Pravdivé lži.
zo Spojených štátov amerických
Katarína Khosravi