Nový Zéland – Južný ostrov

 

Sledovanie veľrýb v Kaikoure

Ak máte radi tieto veľkolepé zvieratá, nenechajte si ich ujsť ani na Novom Zélande. Kaikoura, malé mestečko na východnom pobreží Južného ostrova, má na túto aktivitu, z dôvodu špecifického tvaru morského dna, vynikajúce podmienky. Len niekoľko metrov od pobrežia terén prudko klesá, čo umožňuje pozorovať jednu z najväčších veľrýb na svete. Giant Sperm Whales alebo Vorvaň tuponosý je najhlbšie sa potápajúci cicavec. Oproti iným veľrybám býva pozorovanie vorvaňov zložitejšie, predovšetkým kvôli ich dlhej dobe ponoru a schopnosti preplávať pod vodou veľké vzdialenosti. Typický ponor vorvaňa smeruje do hĺbky cca 400 metrov a trvá 30 – 45 minút. Vorvaň sa vynára kvôli nádychu a na hladine zostáva osem až desať minút, čo je relatívne krátky čas na jeho prípadnú lokalizáciu a premiestnenie sa lode do jeho blízkosti. Preto lode väčšinou trpezlivo čakajú na mieste prvého výskytu a dúfajú, že sa tam opätovne vynorí.

 

Bungee jumping v Queenstowne

Klasické dovolenkové mestečko na brehu jazera Wakatipu si vás získa svojou atmosférou. Vedeli by sme si predstaviť tráviť v tejto oblasti aj dlhšie obdobie a hrávať v Queenstown Gardens Frisbee golf, ktorý spočíva v umiestnení frisbee alebo lietajúceho taniera do určených cieľov nachádzajúcich sa na rôznych miestach v parku. Queenstown je turistické centrum s priemernou ročnou návštevnosťou jedného milióna turistov. Je taktiež hlavným centrom zimných športov na Novom Zélande. Kvôli širokej ponuke rôznych adrenalínových aktivít sa nazýva aj hlavným dobrodružným mestom sveta. Okrem iného tu môžete vyskúšať aj bungee jumping. The Kawarau Bridge Bungy sa skáče z mosta Kawarau neďaleko Queenstownu, pričom ide o prvý komerčný bungee jumping na svete, ktorý tu funguje od roku 1988. Tento zážitok si môžete vychutnať aj vo dvojici alebo s možnosťou ponoriť sa do vody (cca za 200 novozélandských dolárov).

 

Plavba v Milford Sound

Návšteva tohto fjordu vo Fiordland National Park patrí medzi základné aktivity na Južnom ostrove. Okrem turistických trás v jeho okolí ho turisti vyhľadávajú najmä kvôli zážitku vidieť tento krásny kút zeme z paluby lode. Možno si vybrať z viacerých druhov plavieb, niekoľkohodinových, dvojdňových, cez deň alebo aj v noci. Za zváženie určite stojí preskúmanie Milford Sound na kajaku, ktorý poskytuje odlišný uhol pohľadu na fjord a umožňuje užší kontakt s prírodou. S návštevou fjordu však súvisí aj malá nepríjemnosť, na ktorú sa treba vopred pripraviť. Sandflies, miniatúrne mušky žijúce v tomto prostredí, sa na vás nemilosrdne vrhnú, len čo vystrčíte nos z úkrytu alebo sa kvôli fotke na chvíľu zastavíte. Tento otravný hmyz je všade a nepríjemne štípe. Legenda hovorí, že jeho prítomnosť mala ochrániť výnimočnosť tohto miesta pred ľuďmi. Sandflies sú síce veľmi neoblomné stvorenia, no krása tohto miesta a dobrý repelent vám túto nepríjemnosť dokonale vynahradia.

 

Národný park Mt. Cook

Národný park Mt. Cook sa považuje za najlepší horolezecký región v Australázii, v oblasti zahŕňajúcej Austráliu, Nový Zéland a ostrovy v Tichom oceáne. Až 20 vrchov dosahuje výšku nad 3.000 metrov, na čele s najvyššou horou Nového Zélandu Mt. Cook (3.724 m). V oblasti existuje približne desať menej náročných a dostupných turistických trás, ktoré zvládnu aj deti. Hooker valley a Tasman valley track patria medzi tie najobľúbenejšie. Na konci oboch sa rozprestierajú rovnomenné ľadovce. Až 40 % národného parku Mt. Cook pokrývajú ľadovce a Tasman Glacier je najdlhším. Roztopený ľadovec vytvára v spodnej časti jazero, na ktorom sa plavia lode vedúce až do jeho blízkosti. Hooker valley track ponúka príjemnú trojhodinovú prechádzku, ktorá poskytuje krásne pohľady na okolité hory, nenáročný terén a úžasne fotogenické scenérie. Alternatívou, ako si užiť toto nádherné miesto, môžu byť obľúbené, no finančne nákladné výlety helikoptérou.

 

 

Z Nového Zélandu

Gabriela Palai, www.palaicrew.com