Trento

 

Maľované mesto

Hlavné mesto Tridentska aj talianskych Álp je obklopené vysokými štítmi, malebne upratané ako priedomia rakúskych dedín, živé a romantické ako samotní Taliani a pritom úplne svojské. Stretnete tu študentov (miestne univerzity sa radia k najlepším v Európe), ale aj seniorov, ktorí si skoro ráno vychutnávajú kapučíno pri čítaní novín. Trentu sa hovorí aj „maľované mesto“, keďže mnohé fasády palácov pokrývajú úžasné fresky od podlahy až po strechu. K najkrajším patria tie na Casa Cazuffi-Rella na námestí Piazza del Duomo, ktorému dominuje fontána Neptúna (odtiaľ pravdepodobne názov Tridentium – trojzubec ako symbol boha morí). Srdce mesta zdobí obrovská katedrála San Vigilio z 11. storočia, vedľa sa týči bývalá rezidencia tridentského biskupa Palazzo Pretorio aj zvonica Torre Civica. Pri kráčaní po malebných uličkách a piazzach sa oplatí pozrieť aj pod nohy – mesto dláždi hornina profido rosso, v ktorej je dodnes ukrytých mnoho amonitov. Ani nehovoriac o rarite Trenta – podzemnom meste Tridentum, kde leží časť starobylého mesta z dôb Rímskej ríša.

 

Ultramoderné MUSE

Hotový raj pre malých aj veľkých ponúka vedecké múzeum MUSE, ktoré ohúri už samotnou architektúrou – zvonka má tvar majestátnej hory s ostrými štítmi. Ultramoderná šesťpodlažná budova vznikla na mieste bývalej továrne na výrobu pneumatík Michelin. Po zatvorení továrne nevábna časť mesta chátrala, až kým neprišiel slávny architekt Renzo Piano s návrhom múzea aj obytnej štvrte s výhľadmi na špičky hôr. Návštevníkov MUSE čaká prelet cez to najlepšie od prehistorických čias až po jedinečné objavy súčasnosti. Výstava sa začína hore na terase, pri ľadovcoch, slnku a príbehoch horolezcov a schádza nadol cez sály venované evolúcii, biodiverzite aj udržateľnosti. Pripravte sa na desiatky zvierat vznášajúcich sa v rôznych výškach uprostred átria, modely vzniku prírodných katastrof a zábavné interaktívne hry. Dozviete sa, ako Dolomity vytryskli z mora, za pár minút prejdete fascinujúcou históriou života na Zemi od fosílií cez dinosaury až po človeka a na záver načerpáte sily v skleníku s tropickými rastlinami a rybkami. Bude to jazda!

 

Buonconsiglio, kontrast troch štýlov

Predstavte si veľkoformátové fresky, ktoré mesiac po mesiaci zachytávajú rok života vtedajšieho mesta, vidieka aj spoločnosti. A teraz si ich predstavte na vrcholku veže s prívlastkom Orlia (Torre Aquila) na kraji rozprávkového paláca a dostanete jedno z najdôležitejších diel medzinárodnej gotiky: Ciclo dei Mesi. Hrad Buonconsiglio, majestátna stavba zložená z troch častí, je okrem fresiek známy najmä ako symbol moci, keďže päť storočí slúžil ako sídlo tridentských kniežat – biskupov menovaných cisárom Svätej ríše rímskej. Pozornosť už z diaľky púta najstaršia veža, z ktorej vidno hrob zabudnutého patriota Cesareho Battistu. Na úchvatnú lodžiu v benátskom štýle v Castelvecchio plynule nadväzuje baroková stavba Giunta Albertiana a ďalej elegantná renesančná rezidencia Magno Palazzo. Možno tu obdivovať biblické výjavy aj známe rímske báje na stropoch i stenách pompéznych sál, ktoré vyzdobili majstri talianskej renesancie alebo si oddýchnuť v záhradách hýriacich ružami a okrasnými drevinami.

 

(Ne)skrotená voda

Úžasné na Trente je, že hoci ste vo veľkomeste, stačí vystrčiť päty z dverí a o chvíľu sa ocitnete uprostred čírej prírody. Lanovka vás za pár minút dostane na Monte Bondone, odkiaľ uvidíte mesto z vtáčej perspektívy a nadol sa vrhnete trebárs na bicykloch s vetrom vo vlasoch. Rovnako za pár minút sa dostanete aj k Orrido di Ponte Alto – úžasnej symbióze prírodných a ľudských síl. Do kaňonu, ktorý do skál „vymlela“ horská bystrina Fersina, v roku 1500 ľudia zabudovali systém priehrad – jedno z najstarších vodných diel na svete. Ten dovoľuje kontrolovať hladinu vody, ktorá obyvateľom Trenta dlhé roky spôsobovala vrásky na čele. Zároveň však vytvoril dva vodopády s výškou 42 metrov. Príďte po daždivých dňoch, kedy sa prietok vody postará o úchvatné ohlušujúce vizuálne divadlo.

 

 

z metropoly Tridentska

Zuzana Zimmermannová