Trincomalee

 

Hinduistická svätyňa

Je krásna už z diaľky, keď šliapete po asfaltke do kopca nad mestom. Aby ste sa dostali nahor, musíte prejsť pevnosťou Fort Fredrick, ktorú postavili Portugalci a prestavali Holanďania. Dnes tu bežne pobehujú daniele. Hinduistická svätyňa Koneswaram kovil patrí medzi päť miestnych chrámov zasvätených Šivovi, ktorého majestátnu sediacu postavu vidieť už z diaľky. Slúži na ochranu ostrova pred prírodnými katastrofami, hoci v prípade cunami pred jedenástimi rokmi to veľmi nepomohlo. Ide o starobylé miesto, hoci súčasná stavba pochádza z 50. rokov (minulý rok ju zrekonštruovali). Vnútri chrámu je povolené fotografovať, čo v niektorých hinduistických svätyniach na Srí Lanke nedovolia. Cestu ku svätyni lemujú stánky so sladkosťami či rôznymi darčekovými predmetmi. Môžete si kúpiť náhrdelník z kokosovej škrupiny alebo malý zlatý obrázok hinduistického boha so sloňou hlavou Ganéšu, ktorý vám v peňaženke prinesie šťastie a bohatstvo!

 

 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERASkok milencov

Vysoká skala Swami Rock ponúk nádherný výhľad na turistami ešte málo objavenú metropolu východnej Srí Lanky – Trincomalee, ktorej hlboký prístav sa považuje za jeden z najlepších v Ázii. V koloniálnom období sa o neho mnohokrát bojovalo a veľký záujem oň prejavili aj Japonci počas 2. svetovej vojny. Trinco leží v krásnej prírode na úzkom polostrove medzi Indickým oceánom a hlbokými prístavnými vodami. Na skale nad prístavom sa nachádza aj romantické miesto „Skok milencov“ na pamiatku holandskej dámy Francie van Rhede. Tá údajne v roku 1687 z tohto útesu skočila do Indického oceánu. Opustil ju totiž milenec, ktorý jej zlomil srdce. Na kraji skaly dodnes stojí strom, ktorého vetvičky zdobia modlitebné zástavky prosebníkov. Mimochodom, skalu Swami vyhlásili oceánografovia za najlepšiu pozorovateľňu veľrýb! Tak si nezabudnite ďalekohľad!

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKatedrála v centre hinduizmu

Neuveríte, ale v meste, kde žijú Tamilčania s prevažne hinduistickým vierovyznaním, plnom malých pestrofarebných hinduistických chrámov, prípadne moslimských mešít,nájdete aj katolícku katedrálu Panny Márie s nebesky modrým neobarokovým priečelím. Kresťanov žije na Srí Lanke približne 7 % obyvateľstva, pričom väčšinu z nich tvoria rímski katolíci. Minulý rok ostrov navštívil dokonca pápež František I.

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPláž Nilaveli

Nádherný kúsok pobrežia v oblasti na sever od Trinca (ako v skrátenej verzii domáci hovoria mestu) ostáva ešte stále turisticky nevyužitý. Na pláži Nilaveli si môžete byť istí, že kúpať sa v mori budete takmer sami a ráno môžete pozorovať rybárov, ako vyťahujú siete a nad hlavami im lietajú čierne krkavce ako u nás v zime. Východné pobrežie Srí Lanky je zrkadlovým obrazom západného, keď na západ prídu monzúny, na východe svieti slnko… Kým západné pobrežie je prevažne sinhálske, východ je tamilský, a kým západ je zahltený turistami, východ je takmer nedotknutý. V hoteli Palm Village v jednej z plážových chatiek býva prvý cejlónsky pilot, storočný kapitán Pathy, ktorý sa vrátil z Austrálie na Srí Lanku dožiť tu svoj život. Porozpráva vám, ako lietal vo vojnovom bombardéri aj v dopravnom lietadle. Priamo na pláži nájdete napríklad biele katolícke kríže aj malú hinduistickú svätyňu. Tomu sa hovorí exotika…

 

 

Z metropoly východnej Srí Lanky

Bianka Stuppacherová, redaktorka Pravdy