Umenie november 2015

 

 

umenie4

Fotografia a opäť fotografia

Všade, kde sa pozriete, samá fotografia. V rôznych podobách, žánroch i výrazoch. Spolu tridsať individuálnych expozícií, ale aj kolektívnych prehliadok. Slovensko, ale i zahraničie. Svetové hviezdy, ale aj nové talenty. Bratislava sa v novembri už tradične premieňa na jeden veľký Mesiac fotografie, ktorý tohto roku oslavuje svoje 25. výročie. K najväčším diváckym magnetom bude určite patriť výstava Francúza Roberta Doisneaua (1912 – 1994) v Danubiane, ktorý spolu s Henri Cartier-Bressonom patrí k najznámejším francúzskym fotografom a preslávil sa najmä svojím zobrazením pouličného života v Paríži. Leitmotív Mesiaca fotografie tvorí téma Domovina a nomádi, pričom časť výstav bude venovaná fotografom tvoriacim v národnom prostredí a ďalšie výstavy zasa fotografom, ktorí za svojimi témami cestujú do zahraničia. Spomeňme aspoň niektoré. Výstava The Best of Czech Press Photo ponúka výber najlepších fotografií, ktoré boli predstavené v tejto súťaži za posledných 20 rokov od českých a slovenských umelcov. V Slovenskej národnej galériiuvedú Martina Kollára, víťaza Leica Oskar Barnack Award 2014 a Fotografa roka 2014. V Stredoeurópskom dome fotografie zasa nájdete kolektívnu výstavu Winners of the Lithuanian National Culture and Art Award. Publikujeme fotografiu Roberta Doisneaua – © Atelier Robert Doisneau, Le baiser de l’Hôtel de Ville, Kiss by the Paris City Hall 1950.

 

umenie3Tvorba žien pre ženy

November v bratislavskej K.Gallery na Ventúrskej ulici sa bude niesť v znamení tvorby žien pre ženy. Začiatkom mesiaca sa už tradične môžu dámy potešiť originálnymi plstenými klobúkmi z dielne Josefine Pavlik. V druhej polovici novembra poskytne galéria priestor ďalším dvom zaujímavým autorkám. Ľubici Cintulovej, slovenskej módnej návrhárke (jej originálne modely pod značkou Lusi Best nosia mnohé známe osobnosti – Lucie Bílá, Adriana Kučerovú, Lucia Hablovičová, Jarmila Hargašová… a tvorí aj kostýmy pre rôzne divadlá) a Viktorii Muenzker, dizajnérke šperku. Jej šperkové objekty sú materializované imaginácie. Nejde o to, aké veci skutočne sú. Aké by mohli byť – v tom spočíva jej estetický potenciál. Kombinácia kreatívnych modelov s týmito  šperkami určite poteší aj odvážne a náročné nositeľky. Milé dámy, vstúpte do kráľovstva týchto dám a nechajte sa očariť ich krásnymi originálnymi dielami ako aj atmosférou ich spoločnej výstavy. Publikujeme modny návrh od Ľubice Cintulovej.

 

umenie2To musíte vidieť

V obľúbenej kaviarni Cafe Milano v bratislavskom OC Central môžete od októbra do konca roka popri príjemnom posedení pri káve či dezerte obdivovať aj výstavu diel Gordany Turuk „Krehké stopy Petra Sagana“. Majster  sveta Peter Sagan zanechal svoje otlačky a energiu v sklenených dielach výtvarníčky Gordany Turuk a obaja sa rozhodli venovať výťažok z predaja tejto exkluzívnej kolekcie na podporu Občianskeho združenia Krehké deti a na zakúpenie Unikátnej intenzívnej a operačnej jednotky pre novorodencov. Ak prídete do Cafe Milano, môžete oceniť silu, krásu aj talent a zároveň pomôcť zachrániť novonarodené krehké deti.

 

Ľudovít Petránsky