Umenie zima 2016

 

 

Obrazy z mydlových bublín

Obrazy z mydlových bublín? A to je zasa čo? Nuž, pre pôvodom českého výtvarníka Jiřího Georga Dokoupila (nar. 1954) nič neobvyklé. Tvorí ich už takmer tridsať rokov a stále ich zdokonaľuje. Túto výtvarnú techniku po prvýkrát predstaví aj divákom na Slovensku, keď od začiatku decembra 2016 až do 5. marca 2017 vystavuje v Múzeu Danubiana v Čunove. „Ide o najreálnejší dôkaz teórie Marcela Duchampa, ktorý hovorí, že umelecké dielo začne existovať až s divákom,“ vysvetľuje Dokoupil, ktorý sa po účasti na Documente 7 v nemeckom Kasseli 1982 stal hviezdou svetového formátu. „Objekty samotné neznamenajú nič, kým sa divák sám nestane súčasťou sochy,“ vysvetľuje princíp expozície. Pre tú totiž vytvoril špeciálne objekty, ktoré stierajú rozdiely medzi druhou a treťou dimenziou. Práve s nimi sa návštevníci budú môcť na výstave vyfotografovať. „Duchamp ma straší, bojujem s ním celý svoj život,“ hovorí autor, ktorý sa preslávil ikonickým bublinami, ale aj ďalšími inováciami ako maľba pomocou sadzí zo sviečok alebo jednotlivých políčok filmu. „Už pred siedmimi rokmi som mal sen o tom, že sa druhá dimenzia rozhodla byť treťou, ale nejako jej to nevyšlo,“ dodáva k výstave. Teraz už je isté, že slovo „fufofová“, ktorým autor výstavu opísal, je predovšetkým výstižnou skratkou zloženou z počiatočných písmen názvu Furniture For Fotos. Na fotografii: Jiří Georg Dokoupil na 3D inštalácii nábytku pred bublinovými obrazmi (foto Deyan Pavlov).

 

 

umenie1

Najdrahšia maľba

Bez jedného roka prežila celé storočie a pýši sa svetovým primátom. Jej obraz s názvom Jimson Weed / White Flower No.1, pochádzajúci z roku 1932, sa pred dvomi rokmi vydražil v newyorskom Sotheby’s za 44, 4 miliónov dolárov (cca 40,37 miliónov eur), čím sa stal najdrahším obrazom všetkých čias od ženy-maliarky. Obraz kúpila dedička impéria Walmart Alice B. Walton pre Crystal Bridges Mueum of American Art v meste Bentonville v Arkansase. Americký klenot teda zostal doma. Reč je o americkej maliarke Georgie O’Keeffe (1887 – 1986) a jej slávny obraz publikujeme aj na fotografii Edwarda C. Robisona III. Len pripomenieme, že ide o kvet s názvom Durman obyčajný (po anglicky Jimson Weed), ktorý je silne jedovatý, ale zároveň sa využíva pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní. K ďalším zaujímavostiam patrí, že v stredovekej Európe bol durman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí, ale aj nápojov lásky… A rovnaká čarodejka je aj Georgia O’Keeffe, ktorú až do 26. marca 2017 predstavuje v prestížna viedenská výstavná sieň Kunstforum prostredníctvom reprezentatívnej retrospektívy. Povedľa obrazov zväčšených kvetín tu nájdete aj maľby zvieracích lebiek a dramatických krajín, ktoré sa stali ikonickými obrazmi amerického moderného umenia.

 

 

umenie

Dobrá farba pokračuje

Tam, kde výtvarníčka Katka Alexyová – Fígerová tento rok začala, tam ho aj symbolicky uzatvára: pri dobrej farbe. Od jej februárovej výstavy v bratislavskej Galérii Umelka až po tú súčasnú v Galérii SPP v Bratislave uplynulo niekoľko mesiacov, ale dobrá farba zostala. Príbeh pokračuje podobne ako Katkina výtvarná cesta. Konzistentne, ale aj so snahou o experiment. S vedomím súvislostí, ale aj ambíciou vystúpiť z radu. Každá jej výstava chce rozpovedať príbeh o svojom autorovi. Vždy vykročí ku svojmu divákovi a každým dielom mu podáva ruku do svojho sveta. Príťažlivého, rozmanitého, intímneho… V Galérii SPP má väčší priestor, aj preto je Katkine rozprávanie epickejšie, s viacerými rovinami. V ploche aj priestore. V maľbe aj soche. Výstava „Dobrá farba pokračuje“ potrvá v Galérii SPP do konca januára 2017. Publikujeme obraz Katky Alexyovej – Fígerovej s názvom Moja paleta.

 

 

Ľudovít Petránsky