Kino zima 2016

 

 

Spievaj

Animovaný film pre všetky vekové kategórie. Aj tak sa dá charakterizovať projekt režiséra Gartha Jeningsa, ktorý oboznámi divákov s podnikavým chlapíkom Busterom Moonom. Ten má poslednú šancu zachrániť divadlo, ktoré zdedil po svojom otcovi. Všetko staví na jednu kartu: na veľkolepú talentovú spevácku súťaž. A rovnako, ako je pestré zloženie zvieracích súťažiacich, je pestrý aj ich repertoár, ktorý sa rozpína od Franka Sinatru až po Lady Gaga. Možno by Busterova talentová show nebola taká veľkolepá, keby sa jeho verná sekretárka, slečna Crawly (chameleónka) nepomýlila vo výške finančnej odmeny pre víťaza na letákoch, ktorými zaplavila mesto. A tak sa v deň súťaže pred Busterovým divadlom vytvorí dlhý rad nadšencov, ktorí veria vo svoje víťazstvo. Tvorcovia „napeckovali“ film poriadnou dávkou muziky – zaznie v ňom viac ako šesťdesiat hitov, vrátane tých aktuálnych.

 

 

kino2

Hedi

Dá sa existovať medzi povinnosťou a túžbou? Na túto otázku hľadá odpoveď tuniský filmár Mohamed Ben Attia. Jeho debut ponúka príbeh introvertného mladíka Hediho, ktorý sa má oženiť s nevestou „pridelenou“ na základe rodinného dohovoru. Muž, trpiaci diktátom citovo manipulatívnej matky, však vďaka stretnutiu so slobodomyseľnou tanečnicou Rym nachádza odvahu postaviť sa rodinným očakávaniam a konvenciám. Snímka bez sentimentu – v detailoch či náznakoch – prezrádza o arabskej jari a porevolučnom Tunise viac, než mnohé politické komentáre. A hoci ide o prvotinu, ohromuje mimoriadne vyspelou formou. Jeho dôsledne realistický, až naturalistický tón odráža rukopis koproducentov filmu, slávnych bratov Dardennovcov. Attiovo neokázalé, emotívne prelínanie emancipačnej „love story“ so socio-politickou alegóriou si z berlínskej hlavnej súťaže právom odniesol dve významné ocenenia.

 

 

Anděl Páně 2

Anjel Pána 2

Pokračovanie českej vianočnej rozprávky z dielne režiséra Jiřího Stracha prezradí, že Anjel Petronel ešte stále pracuje pri Nebeskej bráne. Je však presvedčený, že by si zaslúžil lepšie miesto. Jeho večný pokušiteľ, čert Uriáš, ho preto začne provokovať: „Stačí odtrhnúť jabĺčko zo stromu Poznania a bude vedieť to, čo vie len Boh! A cesta k uznaniu a lepšiemu miestu bude voľná.“ Hádka Petronela s Uriášom o jablko Poznania však skončí zle. V hašterení sa vzácne ovocie skotúľa na Zem. Anjel a čert musia jablko Poznania rýchlo nájsť a vrátiť. Preto prídu na Zem. Tu v predvečer sviatku svätého Mikuláša stretnú malú Anežku a jej krásnu mamu Magdalénu, partiu nepoctivých koledníkov, vydriducha Košťála i sympatického predavača párkov. Kým sa im však jablko podarí nájsť a vrátiť tam, kam patrí, zažijú veľa nečakaných dobrodružstiev. A po množstve ľudských i „božských“ skúšok zistia, že cesta k poznaniu vedie predovšetkým cez seba samého, prostredníctvom objavenia sily priateľstva, lásky a schopnosti odpustiť.

 

 

kino1a

Collateral Beauty

Láska, čas, smrť. Tieto veci spájajú všetky ľudské bytosti na Zemi. Túžime po pravej láske, chceme pre seba viac času a bojíme sa smrti. Howard (Will Smith) je skvelý, kreatívny a charizmatický muž. Kedysi miloval život, no teraz ho absolútne nenávidí. Zažije totiž rodinnú tragédiu a stiahne sa do ústrania. Jeho kamaráti zostavia drastický plán, ako ho z ťažkej situácie dostať skôr, než stratí úplne všetko, a to aj seba samého. Dotlačia ho do krajnosti a donútia ho čeliť pravde prekvapivým, hlboko ľudským spôsobom. Romantickú drámu nakrútil oscarový režisér David Frankel (Diabol nosí Pradu, Marley a ja, Životná šanca), ktorý odhaľuje, ako aj tá najväčšia strata v našom živote môže napokon priniesť krásne momenty a ako sa láska a smrť v živote prepletajú…

 

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, CinemArt, Film Europe, Continental film