Zabávači z nočnej show

 

Začínali ako triedni šašovia, rodinní zabávači a školskí komedianti. Skúšali to so stand up vystúpeniami, príspevkami v novinách, písaním vtipných dialógov v rádiách či oblastných televíziách, no keďže ich najväčšou túžbou vždy bolo baviť ľudí humorom, dnes majú vlastnú zábavnú nočnú talk show, valcujú internet svojimi videami a patria do moderátorskej extra triedy. Samozrejme, to všetko v krajine, kde sa plnia sny, ale kde sa lenivosť či nečinnosť neodpúšťa… 

 

 

James Corden (39)

Čo všetko ho baví? Spev, divadlo a humor. Píše knihy, moderuje vlastnú reláciu, uvádza prestížne udalosti z oblasti kultúry, zabŕdol aj do sveta filmu a televíznych seriálov. Zahral si v rozprávkovom muzikáli Príbehy z lesov, kde sa objavil po boku Meryl Streep.

Kde sa cíti ako ryba vo vode? Vo svojej show The Late Late Show with James Corden.

 

Šašo počmáraný  

James Kimberley Corden prišiel na tento svet v auguste 1978. „Pravdou je, že som nikdy nemal byť tým, kým som dnes,“ priznal sa vo svojej autobiografickej knihe, kde seba ako malého chlapca opísal približne takto: nudný, zle vyzerajúci, málo zábavný a už vôbec nie cool. Viera bola vždy veľmi silným tmelom rodiny, a k viere, presnejšie ku kostolu sa viaže aj Jamesova celkom prvá spomienka: matka a otec, vyobliekaní do sviatočných šiat, nesú svoje tretie dieťa, najmladšiu Ruth ku krstu. Dobrosrdečný vikár hneď na úvod obradu vyloží Jamesa na stoličku, len aby mu z toho, čo sa chystá, dačo neušlo – a vtedy sa to stane. Chlapček, sotva štvorročný, začne sa hýbať z boka nabok, tancovať, ľudia sa chichocú, a keď sa James otočí chrbtom, predkloní sa a v „okienku“ medzi nohami urobí niekoľko grimás, mnohí sa už rozrehocú tak, že sa im po lícach gúľajú slzy. „Keď sa ľudia roztlieskali, zažil som ten najlepší pocit na svete. Keď som sa posadil k rodičom, odrazu bolo všetko preč. Pochopil som, že ak si získam vašu pozornosť, iba vtedy budem šťastný.“

 

Cesta do prvej ligy

Na škole sa teda vrhal teda do každej školskej divadelnej hry, len aby bol v centre diania a výsledkom jeho hereckých snáh bola napokon maličká rola (a jediná odspievaná veta) v muzikáli v slávnom West End Theatre či zopár hereckých príležitostí v málo známych filmoch. Cesta k showbiznisu bola preň jedinou, po ktorej sa chcel vydať, no zakrátko si uvedomil, že nesmie čakať na príležitosť, ale sám musí príležitosti vytvárať. Pri študovaní postáv, ktoré chcel zakomponovať do vlastnej hry sa nezdráhal načúvať cudzím dialógom a monológom a jeden taký odznel na svadbe, kde sa ocitol ako jeden z hostí: „Som Mondeo. To je presne to, čo som. Žiadne Ferrari. Ani Porsche. Samozrejme, rád by som bol napríklad aj Audi, ale nie som…“ prehlásil istý pán s pohárikom v ruke a James si v tej chvíli uvedomil, že aj on je Mondeo. A že z toho, že nie je najlepší medzi najlepšími, musí vyťažiť maximum.

 

Srdcová dáma

Populárny komediálny seriál Gavin & ­Stacey, ktorého bol spoluautorom i hereckou súčasťou, mal najskôr „smiešnych“ pol milióna divákov, no spolu s ďalšími časťami sa ich počet vyšplhal na 12,5 milióna. A konečne mal všetko, po čom kedy túžil: ovenčený britskou filmovou cenou BAFTA sa všade pretŕčal s Davidom Beckhamom, mal ženy, autá, peniaze. Ale nebol šťastný. „Každý môj tajný sen sa naplnil, a napriek tomu som sa cítil mizerne. Myslím, že som bol vlastne po celý čas osamelý – človek, ktorým som sa stal, nebol ten James, ktorým som v skutočnosti túžil byť.“ Našťastie, stretol ženu, ktorá ho dala riadne do laty, bývalú herečku Juliu Carey, ktorá prerazila ako televízna producentka. Zakrátko sa vzali, nasťahovali sa do veľkého domu v Malibu a dnes majú dovedna tri deti.

 

 

Jimmy Fallon (43)

Čo všetko ho baví? Miluje hudbu a obstojne spieva, dokonca vydal dva albumy a niekoľko singlov. Miluje knihy a dokonca ich píše. Miluje herecké idoly a skúsil sa im priblížiť vo filme. Má rád humor, a ten mu ide najlepšie, keď je sám sebou.

Kde sa cíti ako ryba vo vode? Vo svojej relácii The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.

 

Šašo počmáraný

Spýtajte sa ho na moment, kedy po prvý raz niekoho poriadne rozosmial a on vám porozpráva príhodu o audio páske, ktorá zaznamenáva hlas dvojročného chlapčeka, kričiaceho do davu „ty špinavý potkan!“ Hlas patrí maličkému Jimmymu, napodobňujúcemu scénku Jamesa Cagneyho z filmu Taxi! a davom sú priatelia jeho rodičov, ktorých vtedy mimoriadne dobre pobavil. Jimmy a jeho sestra Gloria vraj mali harmonické detstvo, možno preto, že rodina rok po Jimmyho narodení odišla z New Yorku a našla nové bývanie sto míľ smerom na sever v malom mestečku Saugerties.

Jimmyho obsesiou sa stali staré pásky a rádiá z garážových výpredajov, rád počúval všetky hudobné žánre, no najväčšiu závislosť prechovával ku sledovaniu nočného programu Saturday Night Live. Trval dokonca na tom, že ho chce sledovať sám, vadili mu totiž komentáre druhých, vďaka čomu sa nemohol sústrediť na drobné nuansy, programovú štruktúru a všetky postavy. Kým bol menší, rodičia mu jednotlivé diely nahrávali na kazety a díval sa na ne cez deň… ako stredoškolák už mohol sedieť pred telkou, koľko len chcel. Nemal kamarátov, nemal žiadne frajerky, učil sa obstojne (chodil na katolícku školu) a svoj zadok zodvihol od telky len vtedy, keď si šiel cez víkend privyrobiť ako stand up komik do miestneho baru.

 

Cesta do prvej ligy

Od chlapčenských čias mal jediný sen. Chcel sa stať súčasťou programu Saturday Night Live, a tak trénoval improvizácie, napodobňoval výraz i jazyk mnohých celebrít, skúšal si uvádzanie osobností a trénoval i spev, až sa ako 24-ročný ukázal na konkurze, ktorý vypísali tvorcovia programu. Postavil sa pred porotu a… všetkých svojím výkonom rozosmial: napodobňoval jedného hereckého velikána za druhým, ako bez dychu hral krátke scénky plné vtipných vsuviek a napokon na záver vystúpenia chytil do ruky gitaru a brnkal a spieval ako o život. Keď poďakoval za pozornosť, Lorne Michaels, producent, komik a tvorca Saturday Niht Live, známy tým, že sa len málokedy baví, iba ťažko ukrýval slzy smiechu. V ten večer sa Jimmymu splnil sen: vyhral konkurz a dostal pracovnú zmluvu ako moderátor prestížnej televíznej relácie. Lorne bol ako Jimmyho druhý otec, ktorý sa však po niekoľkých sezónach nešťastne prizeral na to, ako jeho „adoptívny syn“ stráca iskru v očiach, ako to skúša (viac-menej neúspešne) vo filme sťa herec, aj ako sa neraz pozerá radšej na dno pohárika, než na svoj skvelý výkon v starších dieloch Saturday Night Live. „Pravdepodobne som pil viac, ako by som mal. A za ten svet som nemohol prísť na to, čo by som vlastne rád robil…“

 

Srdcová dáma

Počas nakrúcania svojich scén do filmu Fanaticky zamilovaný (Fever Pitch) sa zamiloval. Nie do hereckej kolegyne a filmovej lásky Drew Barrymore, ale do producentky filmu Nancy Juvonen. Vzali sa v decembri 2007 a pokiaľ ide o rodinné šťastie, všetko šlo ako po masle, až kým neprišlo na deti. „Skúšali sme to, ale nikdy nám to nevyšlo. Táto vec je pre každého, kto túži po deťoch, veľmi deprimujúca,“ povedal Jimmy, keď vyšlo najavo, že on i jeho o osem rokov staršia manželka sa po niekoľkých rokoch bezdetného manželstva rozhodli pre surogačné materstvo. Ich dcérku Winnie vynosila a porodila náhradná matka, čo až do dňa pôrodu držali v tajnosti a ten istý scenár sa zopakoval i pri narodení druhej dcérky Frances Cole. Otcovstvo ho celkom pohltilo a rád tvrdí, že hoci bežne hrá niekoľko úloh, rola otca je tá najúžasnejšia. Dokonca napísal knihu pre deti, o ktorej titule bol skalopevne presvedčený: Prvé slovo tvojho bábätka bude TATA. Kniha mala veľký úspech a získala potešujúce recenzie. Keď sa však napokon poriadne poobzeral okolo seba, zistil, že vesmírom dieťatka je aj tak niekto iný – a vrátil sa do práce. No ešte predtým pustil do sveta svoju druhú detskú knihu Všetko je MAMA. A mama Nancy? Tá dnes spolu s herečkou Drew Barrymore vlastní úspešnú produkčnú spoločnosť Flower Films.

 

 

Jimmy Kimmel (50)

Čo všetko ho baví? Skeče, humor, dabing, hudba a spánok. Dokonca sa špekuluje, že Jimmy Kimmel trpí narkolepsiou.

Kde sa cíti ako ryba vo vode? Uvádzal Emmy aj Oscara, ale Jimmy Kimmel Live! je jeho najväčšia srdcovka.

 

Šašo počmáraný

Narodil sa pred päťdesiatimi rokmi v newyorskom Brooklyne. Najstarší z troch detí, v škole veľmi dôsledný a bystrý žiak, doma ukážkový syn, odmala zbožňoval Davida Lettermana, ktorý, pokiaľ ide o komediálny kumšt, sa stal jeho celoživotným vzorom. Keď mal Jimmy deväť rokov, rodina „zmenila vzduch“ a skúsila šťastie v hriešnom meste Las Vegas. Tam dokončil základnú a nastúpil na strednú školu, no o všetkom sa rozhodlo až na univerzite, kde objavil kúzlo školského rádia a zistil, že je schopný improvizátor a že mu to so slovami púšťanými do éteru ide ako po masle. Blúdil z rádia do rádia, no zakaždým dostal po pár mesiacoch padáka. Nie pre neschopnosť pred mikrofónom, vraj kolegom liezol na nervy neustálymi vtipmi a prankovaním. Na päť rokov nakoniec zakotvil v rádiu v Los Angeles, kde každé ráno svoj hlas prepožičiaval postave „Jimmyho športovca“ v populárnej relácii Kevin and Bean.

 

Cesta do prvej ligy

Presun do televízie na seba nenechal dlho čakať – účinkoval vo viacerých  projektoch, v ktorých vynikol jeho komediálny talent, produkoval a spolupracoval na filme Windy City Heat, prepožičal hlas psovi Corkymu vo filme Road Trip, strihol si maličkú rolu v epizóde amerického kresleného seriálu Griffinovci, až sa v roku 2003 stal ústrednou postavou vlastnej nočnej show Jimmy Kimmel Live! na stanici ABC. „V tom čase to znelo ako skvelá myšlienka, ale rýchlo som prišiel na to, že to tak nie je. Prečo? Povedali mi, že sa na nás asi nikto nepozerá, že k nám nechcú ísť žiadni hostia a že program sa vlečie pomaly sťa slimák. Bol som z toho zničený.“ O rok však už bolo všetko inak a nočná show Jimmyho Kimmela sa stala schopným súperom dovtedy obľúbenejších relácií, ktorých tvárami boli Jay Leno, Conan O´Brian, Craig Kilborn a zbožňovaný David Letterman

 

Srdcová dáma

Asistentku produkcie svojej show si Jimmy reálne všimol asi až po roku, ale potom to medzi nimi nabralo rýchly spád. To že sa z nich stal pár, mohlo na pracovisku spôsobiť isté problémy, ale nestalo sa tak. Molly bola naďalej jedinou ženou v mužskom tíme, píšucom pre Jimma vtipné skeče a scénky, v osobnom živote však onedlho poriadne povýšila: Jimmy počas dovolenky v Južnej Afrike ponúkol svoje vyvolenej manželstvo. Dcérka Jane sa vypýtala  na svet v roku 2014 a v roku 2017 sa rodina rozrástla o syna Williama „Billyho“ Johna. Rozkošný Billy však od narodenia spôsobuje svojim rodičom vrásky, narodil sa totiž so zriedkavou poruchou srdca a prekonal už niekoľko náročných operácií. Ďalšie ho ešte len čakajú, avšak prvotné prognózy lekárov, že malý Billy nepobudne na tomto svete dlhšie ako 10 dní, sa, našťastie, nepotvrdili.

 

 

Conan O´Brien (54)

Čo všetko ho baví? Historické knihy, bicyklovanie a hudba. Má prezývku Coco, na konte dva rockové albumy, ktoré nahral v čase, keď nemal do čoho kopnúť a jeden čas písal dialógy do kresleného seriálu Simpsonovci.

Kde sa cíti ako ryba vo vode? Vraj nemal vždy iba hviezdne obdobia, ale dnes sa jeho kariéra šťastne spája s vlastnou nočnou show Conan.

 

Šašo počmáraný

Conan Christopher O´Brien sa narodil 18. apríla 1963 ako tretie dieťa zo šiestich do katolíckej rodiny s írskymi koreňmi. Už ako malý túžil po práci zabávača. A nielen takého hocijakého, príklad si bral zo starých filmov a najmä z Humphreyho Bogarta. Chlapča si však mylne myslelo, že jediné, čo musí umelec vedieť, je spievať, tancovať a hýbať sa ako Gene Kelly a keď svoje zámery zavesil na nos rodičom, tí ho blahosklonne podporili. „Dohodli mi hodiny u starého pána, ktorý vyučoval v umení tanca. Bol som tam jediný biely, strašne chudý chlapec s červenými vlasmi, medzi všetkými tými krásnymi černoškami, čo mali v krvi jazz a všetko ostatné.“ Conan bol veľmi cieľavedomý a pracovitý, chcel sa dostať na najlepšie školy a dosahovať perfektné výsledky, a tak sa vybral  študovať na Harvard históriu a literatúru. Už počas študentských liet si za miloval improvizáciu, napodobňoval Charlieho Chaplina, vymýšľal si vlastné vtipné scénky a na Harvarde sa stal dvakrát prezidentom humoristického časopisu The Harvard Lampoon. Zúčastňoval sa i súťaží v písaní autorských textov, až sa pripojil sa k tímu autorov stanice HBO. Conanovo meno sa začalo objavovať v titulkoch komediálnych seriálov, a keďže jeho talent sa nedal prehliadnuť, prelomový okamih prišiel čoskoro: v roku 1988 sa mu ozval producent uznávanej talk show Saturday Night Live Lorne Michaels a ponúkol mu miesto „writera“, autora zábavných dialógov, scénok a skečov.

 

Cesta do prvej ligy

Conan sa presunul do New Yorku, kde našiel kúsok súkromia v malom apartmáne v Brooklyne. „Žil som tam v časoch, keď gangy strieľali ľuďom do hlavy len preto, aby si vzali ich spodnú bielizeň, ktorú vôbec nepotrebovali.“ Od roku 1988 až do roku 1991 písal skeče pre show Saturday Night Live a v roku 1989 získal cenu Emmy (najpamätnejší je jeho skeč The Girl Watchers, v ktorom Tom Hanks a Jon Lovitz spievajú spolu so Stingom vo výťahu pieseň Roxanne) až prišiel ďalší pamätný okamih jeho kariéry: V roku 1993 nastúpil do talk show Late Night Davida Lettermana. Verejnosti neznámy komik a moderátor, neustále porovnávaný so svojím predchodcom Lettermanom, zožal za premiérové časti svojej nočnej show nepriaznivú kritiku okrem iného aj za to, že „bol pred kamerou príliš nervózny, príliš chytrý, príliš sofistikovaný, príliš vysoký a primladý na to, aby bol úspešný“. Show sa neustále ocitala na pokraji krachu a šéfstvo s Conanom podpisovalo iba krátkodobé zmluvy, aby si zabezpečilo možnosť jeho výmeny iným moderátorom. Situácia sa však postupne stabilizovala a stolička pod O´Brienom odrazu nebola až taká horúca, ako sa zdalo na začiatku. Conan zaradil do programu množstvo rozhovorov, stand up vystúpení a muzikálnych čísel, avšak podľa kritikov sa často správal ako úplný hulvát a tupec, len aby sa zapáčil mladému publiku. Posledný diel Late Night with Conan O´Brien odvysielali vo februári 2009, keď Conan symbolicky roztrieskal svoj moderátorský stolček a úlomky z neho venoval všetkým, ktorí ho na jeho ceste posunuli o hodný kus dopredu.

 

Srdcová dáma

Elizabeth Ann Powel pracovala v roku 2000 v jednej z najväčších reklamných agentúr v Spojených štátoch a jej hlavnou úlohou bolo v ten osudný deň stretnúť sa po nakrúcaní s Conanom a dohodnúť spoluprácu, ktorá by obom stranám priniesla určité výhody. A stalo sa! Slovo dalo slovo a pár sa najskôr vodil za ruky, no po 18 mesiacoch do toho vletel naplno a v roku 2002 si na obrade sľúbil lásku v dobrom i v zlom. Dnes spolu vychovávajú dve deti Neve a Becketta a Liza prezrádza, že tým menej prísnym rodičom so slabosťou odpúšťať svojmu potomstvu najväčšie prehrešky je práve ocko Conan.

 

Škaredý, pekný šoumen…

V novembri roku 2010 sa na televíznych obrazovkách Conan konečne objavil v show, ktorá bola iba jeho. Dostala obyčajný názov Conan a diváci ju odvtedy môžu sledovať na stanici TBS. V relácii, ktorej každá časť trvá hodinu, sa ako Conanov „duch“ objavuje herec a komik Andy Richter. Vysiela sa od pondelka do piatku a moderátor v nej hodnotí nedávne udalosti, novinky v politike, správy zo života celebrít, vedie rozhovory a ponúkne aj hudobné číslo a stand up. Moderátora už kritiky počastovali všetkými prívlastkami, už bol príliš škaredý, príliš pekný, príliš vysoký a kadejaký, zhodujú sa však v jednom: Conan O´Brien je citlivý poslucháč, ktorý sa skutočne zaujíma o to, čo v rozhovore zaznie a na rozdiel od iných moderátorov svoju osobu potláča do úzadia, dôležitejší sú predsa hostia. Tým prvým v nočnej show Conan bola kurátorka múzea v Leavenworthe Arlene Wagner, bývalá baletka, ktorá zhromaždila zbierku viac ako 6.000 luskáčikov. Rozhodlo o tom hlasovanie na oficiálnej stránke Conanovej show, kde podľa výsledkov v tesnom závese „pani Luskáčikovej“ ostali osobnosti ako pápež Benedikt XVI., Justin Bieber, Vladimír Putin, Lady Gaga a herec Jack Nicholson.

 

 

Gabina Weissová

foto Sita

 

Celý článok si prečítate v marcovom čísle MIAU (2018)