Ako cestovať po Európe autobusom či vlakom

 

Na vás, ktorí máte z letísk rešpekt alebo preferujete pozemnú dopravu, mysleli v posledných rokoch mnohé, najmä autobusové spoločnosti. Tie začali ponúkať nízkonákladové autobusové spojenia, ktorých cena môže klesnúť až na 1 euro za cestu z Viedne do Ľubľany či Mníchova.

 

Síce píšem, že ide o nízkonákladovky, no nízkonákladová je reálne iba cena. Inak sú tieto autobusy ešte modernejšie a novšie, ako tie naše a majú napríklad na palube aj bezplatné Wi-Fi pripojenie.

 

Ako a kde nájsť lacné autobusové spojenia

Väčšina nízkonákladových autobusových spoločností vyráža z Viedne či Prahy. Z týchto metropol sa možno dostať doslova do celej Európy – na západ, na Balkán, do pobaltských krajín alebo aj do Ruska. Dostupné možnosti si veľmi jednoducho môžete pozrieť cez aplikáciu rome2rio, ktorá vám bez problémov nájde spoje z akéhokoľvek bodu A do bodu B. Alternatívne môžete pozerať ponuky priamo cez weby konkrétnych spoločností. Medzi tie najväčšie patrí Flixbus, Student Agency, Ecolines, Simple Express & Lux Express, Tigerexpress či Polskibus. Tieto spoločnosti niekoľkokrát do roka ponúkajú akcie a špeciálne ceny, takže odporúčam sledovať ich weby, prihlásiť sa na odber ich newslettrov alebo sledovať servery ako fly4free.com či kadetade.com, ktoré takéto výhodné ponuky uverejňujú.

Linky Flixbusu a Student Agency jazdia naprieč celou Európou, Polskibus sa špecializuje na Poľsko, Tigerexpress prepája Slovensko, Poľsko a Česko, Ecolines sa sústreďuje na východnú Európu a Simple Express & Lux Express na pobaltské krajiny. Cestovala som väčšinou z týchto autobusových spoločností, takže z vlastnej skúsenosti viem, že miesta v buse sú komfortné, často máte k dispozícii kávu a čaj v cene aj obrazovku, kde môžete pozerať filmy.

 

Nevýhody autobusov  

Ich meškanie. Cesty sú nevyspytateľné a trasy, ktoré majú autobusy prejsť, dlhé. Ak napríklad Flixbus smeruje z Viedne až do Bulharska a na ceste do Viedne sa zdrží 3 hodiny, pre všetkých cestujúcich, ktorí na tejto trase cestujú čo len 1 hodinku, to znamená obrovské meškanie. Tu vždy radím pozrieť si, aká dlhá je trasa spoja. Ak premáva cez polovicu Európy, hrozba meškania je pomerne veľká.

 

Vlakové spojenia „za a proti“

Vlaky sú takmer vždy drahšie, ako autobusy. Na druhej strane, sú rýchlejšie a pre mnohých aj pohodlnejšie. Aj tu mám jeden konkrétny tip. Ak sa zaujímate o spoje, ktoré prechádzajú cez viacero štátov (napríklad Bratislava – Berlín), skontrolujte si cenu lístka u vlakových predajcov všetkých štátov, cez ktoré vlak premáva. Budete prekvapení, ako veľmi sa jednotlivé cenu môžu líšiť! Napríklad na trase Bratislava – Berlín kúpite lístok cez nemecké Deutsche Bahn trikrát lacnejšie, ako v pokladnici slovenských železníc… Slovenské železnice neponúkajú veľa akcií či možností, ako na lístku ušetriť, no opak je pravdou v zahraničí. Ak cestujete ako partia, určite sa oplatí pozrieť si skupinové lístky, ak cestujete cez víkend, tak víkendové. Pravidlo, že čím skôr kúpite lístky, tým budú lacnejšie, platí vo väčšine krajín a často už aj pri slovenských vlakoch. Ak cestujete cez viacero krajín EÚ, oplatí sa zvážiť kúpu railpassu.

 

 

Janka Schweighoferová

foto archív

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v  marcovom čísle MIAU (2018)