Otec ma vychoval pre princa, zverila sa raz dedička mediálneho impéria istej novinárke. Problém ale je, že namiesto princa na bielom koni narazila na skazeného pedofila. Nestala sa však jeho obeťou, ale družkou a komplickou. Americký miliardár Jeffrey Epstein spáchal vo väzení samovraždu a jeho bývalá priateľka Ghislaine Maxwell v týchto dňoch čaká vynesenie rozsudku. Hrozí jej trest 65 rokov za mrežami.
Od založenia prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov až po rok 1938 malá obec Slatinské doly v Podkarpatskej Rusi patrila Československu. Dnes je mestečko Solotvyno súčasťou Ukrajiny, obcou preteká rieka Tisa a soľné jazerá ponúkajú kúpanie à la Mŕtve more. Tu sa Abraham Leib Hoch (tak znelo židovské meno budúceho mediálneho magnáta Roberta Maxwella, otca Ghislaine) narodil v roku 1923. Ako sám hovoril, do siedmich rokov nemal vlastné topánky a v zime si jedny požičiaval so súrodencami – sedem detí žijúcich v extrémnej chudobe sa tlačilo v jednej izbe s dvomi posteľami. Mama si veľmi priala, aby Abraham pokračoval v dedových šľapajach a stal sa rabínom. V trinástich ho rodičia poslali do rabínskej školy v Bratislave, ale po vzniku Slovenského štátu 16-ročný Maxwell utiekol pred nacistami. Bojoval v britskej armáde, zúčastnil sa vylodenia Spojencov v Normandii a za statočnosť bol vyznamenaný britským vojnovým krížom. Po vojne dva roky pôsobil v Berlíne ako armádny cenzor v denníku Der Telegraf. Návšteva knižného veľtrhu v Lipsku nasmerovala jeho ďalšiu kariéru. S pomocou svokrových peňazí založil firmu, ktorá do Británie dovážala nemeckú tlač a knihy, neskôr sa jeho vydavateľstvo Pergamon Press špecializovalo sa na odborné encyklopédie, ktorých bolo po vojne nedostatok. Maxwell naplnil aj svoje politické ambície, dvakrát ho zvolili do parlamentu za Labour Party. Bol dobrý rečník a obratný diskutér, ale ako človek bol neznesiteľný: výbušný, hrubý, mal arogantné správanie, urážal ľudí. Málokto ho mal rád. Dával okázalo najavo svoje bohatstvo, keď sa po Londýne prepravoval vrtuľníkom. Založil ďalšie mediálne domy, skupoval novinové tituly, jeho vlajkovou loďou sa stal bulvárny ľavicový denník The Daily Mirror, spolu s Rupertom Murdochom, majiteľom The Sun viedol „vojnu bulvárov.“ Ako jeden z najväčších mediálnych magnátov svojej doby inšpiroval tvorcov bondovky Zajtrajšok nikdy nezomiera pre postavu zlosyna Elliota Carvera. Jeho život bol popretkávaný množstvom záhad, tvrdilo sa, že je v spojení s britskou MI-6, ktorej mal dodávať správy zo ZSSR (ako ľavičiar bol zadobre s komunistickými papalášmi), ale aj že bol agentom KGB. Najskôr však pracoval pre izraelskú spravodajskú službu Mossad. Keď zomrel, Izrael mu vystrojil štátny pohreb. Je pochovaný na Olivovej hore v Jeruzaleme.
Dcéra svojho otca
Ghislaine sa narodila na Štedrý deň roku 1961, dva dni pred tragickou autonehodou svojho brata. Najstarší syn jej rodičov, pätnásťročný Michael, sa stal obeťou zrážky, keď šofér, ktorý ho viezol, narazil do nákladného auta. Michael si poranil mozog a upadol do kómy. Mama Elisabeth skoro zošalela od bolesti, štyri roky pred touto príšernou udalosťou Maxwellovci pochovali ich trojročnú dcéru Karine, ktorá zomrela na leukémiu. Elisabeth vo svojich pamätiach sama priznala, že po tejto tragickej udalosti ostatné deti zanedbávala a na najmladšie bábätko sa sotva pozrela. Michael však z kómy nikdy neprecitol, zomrel o šesť rokov neskôr.
Robert Maxwell bol otec despota. Jeho prísnosť hraničila so šikanovaním: pri veľkom jedálenskom stole deti skúšal z histórie a geopolitiky, hrubo im nadával, ponižoval ich a nie raz prišlo aj na bitku opaskom. Keď sa vrátil z práce, doma sa rozhostilo dusivé ticho a nálada klesla pod bod mrazu. „Všetky Maxwellove deti boli tak trochu zlomené,“ zhodnotila situáciu novinárka Anne Robinson, ktorá rodinu dobre poznala. Akurát pri najmladšej Ghislaine otec trochu vymäkol a ona si mohla užívať jeho priazeň. Nič jej nechýbalo, práve naopak, všetkého mala vrchovato, čo si zapriala, to dostala. Vyrastala v bezbrehom komforte a s pocitom, že patrí do sveta privilegovaných.
Maxwellovci žili v Headington Hill Hall, 53-izbovom panstve pri Oxforde, kde sídlilo aj otcove vydavateľstvo Pergamon Press. Ghislaine navštevovala prestížne dievčenské školy, zmaturovala na Marlborough College (o niečo neskôr tam bude študovať aj Kate Middleton, manželka princa Williama). Na Oxforde sa zamerala na modernú históriu a jazyky a spolužiakov ohurovala mega drahým značkovým oblečením a nevhodnými poznámkami, ktoré vraj trúsila po francúzsky. Ako dcéra svojho otca žila v atmosfére „beztrestnosti“, kde neplatili žiadne pravidlá, patrila medzi vyvolených, ktorí si mohli robiť, čo chceli. Podľa niektorých pozorovateľov práve to zapríčinilo jej pád, nemala žiaden morálny kompas. Nemal ho jej otec, nemal ho Jeffrey Epstein, nemala ho ani ona. Otec tak akurát od nej zúrivo odháňal potenciálnych nápadníkov v presvedčení, že všetci ju chcú iba kvôli jeho peniazom. Potichu však sníval, že by sa jeho najmladšia raz mohla vydať za Johna F. Kennedyho, syna zavraždeného prezidenta, s ktorým sa priatelia.
Z Ghislaine vyrástla príťažlivá mladá žena: merala takmer 180 centimetrov, mala dobrú postavu, sršala energiou. Po ukončení bakalárskeho štúdia na Oxforde ju otec ustanovil riaditeľkou futbalového tímu Oxford United Football Club, ktorý vlastnil. Krátko tiež pôsobila v The European, prvých európskych novinách, ktoré Maxwell s veľkou pompou založil, keď padla železná opona. Zakrátko sa však vrhla na podnikanie a založila firmu na predaj darčekov pre prominentnú klientelu. Vďaka otcovi, keďže ho často sprevádzala do spoločnosti, sa poznala s najmocnejšími mužmi sveta: zo sveta aristokracie, vysokej politiky, medzinárodného biznisu. Bulvárny stĺpček z roku 1989 sa napríklad zmieňuje o večierku na Maxwellovej jachte Lady Ghislaine, kde sa slečna rovnakého mena zabáva s podnikateľom Donaldom Trumpom – noviny informujú, že kaviár na párty bol dovezený z Paríža. Alebo ju vidíme na fotografii, ako zdraví princeznú Dianu, ktorú údajne neznášala a otvorene ju provokovala. Keď otec kúpil americký bulvárny denník The Daily News, poslal ju do New Yorku, aby tam dohliadla na jeho záujmy. To bolo v januári 1991. V novembri toho istého roka Robert Maxwell zomrel. Oficiálna verzia znela, že počas plavby na svojej jachte utrpel infarkt, spadol cez palubu a utopil sa. Po smrti vysvitlo, že okrem rôzneho tunelovania a daňových podvodov spreneveril stovky miliónov libier z penzijných fondov svojich zamestnancov. Reputácia rodiny bola v troskách, dvaja Maxwellovi synovia sa ocitli pred súdom, firma vyhlásila bankrot s dlhmi vo výške 400 miliónov libier. Ako povedala jedna z dávnych priateliek, Ghislaine musela po Londýne chodiť maskovaná v blond parochni, tak veľmi ľudia znenávideli všetkých Maxwellovcov. Smrť otca niesla ťažko a dlhé roky trvala na tom, že bol zavraždený.
Jeffrey Epstein jej vraj je zachránil život. Začala s ním randiť po stroskotanom vášnivom vzťahu s talianskym grófom Gianfrancom Cicognem. Bol od nej o osem rokov starší a v mnohom pripomínal jej otca…
Jeffrey Epstein mal v newyorských finančných kruhoch povesť záhadného chlapíka. Ako novodobý Jay Gatsby z románu F. S. Fitzgeralda. „Moneyman of Mystery“, tak ho nazval novinár London Thomas vo svojom článku. Nikto presne nevedel, odkiaľ sa vzal a ako k svojmu niekoľko miliardovému majetku prišiel. Pochádzal z nižšej strednej triedy, jeho otec bol záhradník, mama domáca, rodina žila v newyorskej robotníckej štvrti Coney Island. Na strednej bol dobrý študent, pálilo mu to najmä v matematike, dokonca preskočil dve triedy a ako 17-ročný zmaturoval. Začal študovať fyziku na Courant Institute of Mathematical Sciences v New Yorku, jedna z najprestížnejších matematických škôl na svete. Pobudol v nej dva roky, potom nastúpil ako učiteľ matematiky na manhattanskú súkromnú strednú školu Dalton School. Ako sa tam dostal bez patričného vzdelania zostáva dodnes jednou zo záhad jeho života. Už na škole mal pán učiteľ (so sexi imidžom à la John Travolta z Horúčky sobotňajšej noci) opletačky kvôli nevhodným vzťahom s neplnoletými študentkami. Za katedrou sa však dlho neohrial, mieril vyššie. Vo svojich 23 rokoch sa za nejasných okolností dostal do burzovej maklérskej spoločnosti The Bear Stearns Companies. Pár rokov na to si založil vlastnú poradenskú spoločnosť, ktorá pomáhala klientom pri vymáhaní peňazí od podvodných maklérov, ale aj podvodným maklérom, ktorí spreneverili finančné prostriedky. Od začiatku tancoval na tenkom ľade, jedným z jeho klientov bol napríklad saudskoarabský biznismen Adnan Khashoggi, zapletený do obchodu so zbraňami. V roku 1987 Epsteina zamestnal Steven Hoffenberg, šéf spoločnosti Towers Financial Corporation. Tento postarší elegantný pán, ktorý si odkrútil 18 rokov vo väzení, vystupuje aj v doku-seriáli Nechutne bohatý: Moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina (dá sa vidieť na Netflixe). Trochu naivne tvrdí, že bez neho by sa Epstein nikdy nestal milionárom a že úprimne ľutuje deň, kedy ho prijal do firmy. Hoffenberg dostal echo, že Epstein je génius, čo sa týka predaja cenných papierov a taktiež muž bez morálnych škrupulí. To mu hralo do karát, keďže on so spoločníkmi mal práve rozohranú Ponziho schému, pyramídovú hru, z ktorej sa po odhalení vykľul jeden z najväčších finančných podvodov v dejinách. Hoffenberg spreneveril 450 miliónov dolárov (dnes by to bolo cca raz toľko) a Jeffrey Epstein bol údajne jeho „partner in crime“. Mladý Epstein však opustil Towers Financial ešte predtým, ako sa pyramída zrútila, a tak nebol nikdy obvinený a ani sám Hoffenberg ho neudal, tvrdiac, že Epstein držal v rukách ohnivé želiezka, ktoré by mu mohli na súde ešte viac uškodiť. Dokázal neuveriteľne ovládať a manipulovať ľudí, posťažoval si Hoffenberg na kameru. Jeho metóda? Zastrašovať, vydierať, zhromažďovať chúlostivé informácie, aby ich mohol vo vhodnej chvíli použiť a zničiť protivníka.
V roku 1988 si 35-ročný Epstein založil vlastnú firmu pre finančný manažment J. Epstein & Company, vytvorenú na správu aktív klientov, avšak pozor, iba tých, ktorí ovládali čistý majetok viac ako 1 miliarda dolárov! Jedným z jeho mála verejne známych klientov bol miliardár Leslie Wexner, ktorého spoločnosť vlastnila aj značku luxusnej spodnej bielizne Victoria’s Secret. Epsteinom bol vraj úplne fascinovaný. Priam ho zbožňoval, o čom svedčí aj fakt, že mu udelil plnú moc nad svojimi finančnými záležitosťami. Neskôr tvrdil, že mu ukradol 46 miliónov dolárov. Prečo na neho nepodal žalobu, nevysvetlil…
Vďaka priateľstvu s Wexterom sa Epstein často vydával za náborára pre Victoria’s Secrets. A sme konečne pri ženách…
Dôverníčka, partnerka, dohadzovačka
Teda v prípade Jeffreyho Epsteina pri mladých dievčatách. Veľmi mladých. Jeffrey mal gargantuovský apetít – aby uspokojil svoje sexuálne obžerstvo, na to potreboval pomoc. Komplica. A toho sa mu dostalo v osobe Ghislaine Maxwell. Ako dlho boli tí dvaja milenci, nie je presne známe. Že spolu istý čas chodili, to áno, ale potom sa z nich stali partneri. „Boli nadšení možnosťami, aké jeden druhému poskytovali,“ myslí si novinárka Anne Robinson. Ghislaine sa cez Epsteina dostala k veľkým peniazom, zvykla si na život na vysokej nohe. A spoločensky ťarbavému Jeffreymu otvoril brány do celebritného sveta medzinárodnej smotánky. Bola vtipná, inteligentná, mala neskutočné známosti, vedela konverzovať a z jej britského prízvuku padali americkí snobi na zadok. Epstein, čo ako bohatý, predsa len do kruhov najvyššej VIP spoločnosti neprenikol. Nemal na to potrebné konexie, po boku obchodníka zo Saudskej Arábie by asi neurobil najlepší dojem. Zato mať na svojom súkromnom ostrove ako hosťa princa Andrewa, to už bola iná káva. Alebo magnáta Donalda Trumpa – známa fotografia štvorice Trump, Melanie, Ghislaine a Epstein by nikdy nevznikla, keby Ghislaine Jeffreyho nezoznámila s priateľom jej otca. Takisto jej prostredníctvom prišiel k prezidentovi Billovi Clintonovi či newyorskému starostovi Michaelovi Bloombergovi. „Vodila ho ako psa na vôdzke,“ hovorí R. Couri Hay, autor bulvárny stĺpčekov, ktorý ich vídaval v spoločnosti. „Držala ho za ruku a promenádovala sa s ním.“ Bola súčasťou každého detailu Epsteinovho života. Bola jeho pravou rukou, priateľkou, dôverníčkou, neskôr partnerkou v zločine, konšpirátorkou, myslí si žalobkyňa Lara Pomeranz. V 90. rokoch sa tí dvaja objavovali bok po boku v luxusných newyorských podnikoch či na Floride. Televízia NBC zachytila Trumpa a Epsteina v prominentnom plážovom klube v Palm Beach, v zovretí tancujúcich dievčat, Ghislaine stojí v pozadí s úsmevom na tvári…
Ghislaine postupne prebrala správu nad Epsteinovými nehnuteľnosťami, manažovala jeho domácnosti, koordinovala personál. Banka JP Morgan potvrdila, že v rokoch 1999 – 2007 Epstein poukázal na jej účty viac ako 30 miliónov dolárov. Okrem toho jej daroval i luxusný dom v New Yorku. On sám vlastnil najdrahšiu privátnu nehnuteľnosť na Manhattane, sedemposchodový dom so 49-timi izbami na najprestížnejšej adrese na Upper East Side. Plus ranč Zorro, jeden z najväčších v New Mexico, obrovský apartmán v Paríži, honosné sídlo v Palm Beach na Floride i súkromný ostrov Little Saint James na Panenských ostrovoch v Karibiku. K tomu Boeing 727, dve ďalšie menšie lietadlá a vrtuľník.
Mala u neho Ghislaine vôbec niekedy šancu? Viaceré priateľky z jej kruhu tvrdili, že dlho dúfala, že si ju raz vezme za ženu. A tiež, že ho zbožňovala, tak nekriticky ako malé dievčatá zbožňujú svojich otcov. Napokon, otca jej istým spôsobom nahradil.
Lenže pre Jeffreyho bola Ghislaine stará, on bol na neplnoleté dievčatá…
Moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina
Epstein údajne potreboval tri orgazmy denne. „Bolo to biologické, ako jesť trikrát denne, myslí si Johanna Sjoberg, jedna z jeho obetí. Potreboval mladé neplnoleté dievčatá, vek tak od štrnásť do sedemnásť rokov. Oficiálne sa o nich hovorilo ako o masérkach. Ghislaine na tieto dievčatá poľovala. Doslova. Juan Alessi, správca domu, rozpráva, ako prevážal Ghislaine po Palm Beach. Na ulici miliardárov mal svoj plážový klub Mar-a-Laro aj Donald Trump. Tam Ghislaine zbadala16-ročnú Virginiu Roberts, ktorá v klube pracovala v spa. Keď jej ponúkla prácu masérky u jedného „veľmi bohatého klienta“, Virginia si myslela si, že dostala prácu snov. Ešte v ten deň večer prišla do Epsteinovho domu. Pani Maxwell ju privítala, zaviedla do masérskej miestnosti, avšak to, čo začalo ako masáž, sa zmenilo vo chvíli, keď sa dotyčný pán na lôžku obrátil z brucha na chrbát. Virginia neskôr vysvetľovala, že Ghislaine sa vo vzťahu k dievčatám hrala na dobrú Mary Poppins. Utešovala ich, keď boli vystrašené, hladila po ruke, chlácholila. Rozprávala im, aké šťastie majú, že stretli pána Epsteina. Ako sa on o ne postará. Ako ich pošle študovať. Ako budú s ním cestovať. Ako naštartuje ich kariéru supermodeliek. Naplní každú ich záľubu. Ghislaine sa starala aj o program lapených dievčat, chodili spolu nakupovať, v trojici pozerali filmy, plávali, vyrážali na túry. „Akoby som bola súčasťou nejakej zvrhlej rodiny,“ spomína Virginia. „A potom ma začali predávať,“ dodáva. Epstein sprostredkúval Virginiu svojim vplyvným priateľom. Politikom, biznismenom, mocným mužom. „Nik by mi neveril, keby som polícii povedala, s kým som bola,“ vysvetľuje. A potom tu boli fotky. Stovky chúlostivých fotiek, s ktorými mohol Epstein vyrukovať. Bolo to súčasťou plánu – aby ich mali čím zastrašiť, keby sa chceli vzoprieť. Väčšina najatých „masérok“ pochádzala z problémových rodín žijúcich v chudobných štvrtiach v západnej časti Palm Beach. Boli zraniteľné, zanedbávané, vystavované násiliu, často jednou nohou na ulici.
Ako napríklad Shana Rivera. Jej mama sa utápala v drogách, otec sedel v base za to, že so svojou partnerkou umlátil na smrť Shaninho 8-ročného brata. Priamo pred jej očami. Shanu dostala do starostlivosti babička a v štrnástich padla do osídiel pedofila Jeffreyho Epsteina. Ghislaine rozohrala opäť tú istú pesničku: Dobre si zarobíš. Dáme ťa študovať. Stretneš ľudí, o akých by si ani nesnívala. Zmeníme ti život…
Carolyn sexuálne zneužíval dedko ešte v predškolskom veku, mama bola závislá od drog, Carolyn od dvanástich hltala prášky. Na súde vypovedala, ako si ju Ghislaine prišla omrknúť do masážnej miestnosti: „Bola som úplne nahá, ona prišla a chytila ma za prsia, boky a zadok a povedala, že mám skvelé telo pre pána Epsteina a jeho priateľov.“
Annie Farmer poslala na ranč jej nič netušiaca sestra Maria v domnení, že Epstein chce financovať jej vysokoškolské štúdium. Nadránom jej pán domu vliezol do postele a chcel sa maznať. Z toho, čo zažila, bola taká vydesená, že to nepovedala ani sestre. Až neskôr sa to dievčatá rozhodli nahlásiť na polícii. Vypočúvali ich z FBI, sľúbili, že sa ozvú. A potom to v tichosti ututlali. Nikdy sa im nikto neozval späť.
Pyramída sexuálneho zneužívania
Epstein rozohral so svojimi obeťami „pyramídovú hru sexuálneho zneužívania“ a Ghislaine v nej hrala prvé husle. Stála na úplnom vrchole pyramídy, pod ňu spadali štyri Epsteinove osobné asistentky, z nich každá mala pod sebou skupinku dievčat, ktoré pracovali ako náborárky regrutujúce ďalšie záujemkyne, a tie zasa privádzali ďalšie, a tak sa pyramída rozvetvovala a stále viac a viac košatila. „Masáž“ stála 300, sprostredkovanie novej „masérky“ 200 dolárov. Obe činnosti sa dali aj kombinovať, niektoré dievčatá pracovali iba ako sprostredkovateľky. Ako Courtney Wild. V čase, keď prišla k Epsteinovi, prakticky žila na ulici. „Bola som šťastná, že som ich spoznala. Držali ma nad vodou.“ Za štyri roky v úlohe dohadzovačky priviedla do jeho domu v Palm Beach asi 40 až 60 dievčat.
Vicky Ward, redaktorka časopisu Vanity Fair, v roku 2003 pripravovala veľký článok o tajomnom miliardárovi odnikadiaľ. Keď o ňom zhromažďovala informácie, ktosi ju upozornil, že Epstein je veľkým milovníkom mladých dievčat. Ďalší zdroj ju doviedol k výtvarníčke Marii Farmer a jej sestre. Od nich sa dozvedela, že ich miliardársky finančník sexuálne zneužíval. Keď mala hotový článok s veľavravným názvom Talentovaný pán Epstein, šéfredaktor Craydon Carter jej celú časť obsahujúcu svedectvá oboch dievčat vyškrtol. Bol na smrť vydesený – pred svojím domom našiel odrezanú mačaciu hlavu. Vicky Ward, rovnako ako obom sestrám, ktoré sa jej zverili, ostali iba oči pre plač. O dva roky neskôr však policajná stanica v Palm Beach prijala telefonát od rodičov neplnoletého dievčaťa, ktorí tvrdili, že ju sexuálne napadol Jeffrey Epstein. Polícia rozbehla vyšetrovanie, pár spravodlivo rozhnevaných mužov sa do prípadu pustilo s nebývalou vervou, podarilo sa im zhromaždiť výpovede asi 40 zneužitých dievčat (nie všetky však chceli vypovedať, niektoré tvrdili, že Epsteina milujú a že sa za neho chcú vydať). Všetko nasvedčovalo, že zvrhlíka čaká basa. A doživotie. Natvrdo, taká nepriestrelná sa zdala byť 55-stránková obžaloba, ktorú mal štátny zástupca pripravenú. Súčasťou spisu boli napríklad aj informácie o dovoze 12-ročných dievčat, trojčiat z Francúzska na Epsteinove narodeniny, aby ich finančník sexuálne zneužil. A potom sa stalo niečo, čo by nik neveril, že je vôbec možné. V skratke (lebo celá kauza by vydala na samostatný článok), Epsteinovmu hviezdnemu tímu právnikov sa podarilo s federálnym prokurátorom Alexandrom Acotom uzavrieť tajnú dohodu o vine a treste (a zabezpečiť trestnoprávnu imunitu pre ich klienta a jeho komplicky), na základe ktorej obvinený súhlasil s 18-mesačným väzením. To si Jeffrey Epstein odpykal v Palm Beach: šesť dní v týždni mal dovolené „pracovať“ vo svojej kancelárii a do väzenia chodil len spávať. Po 13-tich mesiacoch bol vonku. Svoju slobodu oslávil veľkolepým večierkom, na ktorom sa zúčastnilo množstvo celebrít, vrátane princa Andrewa či Woodyho Allena. Títo ľudia ho prijali späť medzi seba, akoby sa nič nestalo…
Záchranárka morí a oceánov
V čase, keď Epstein „akože“ sedel v base, si Ghislaine žila vlastný život. Dokonca mala priateľa, miliardára Teda Waitta, zakladateľa počítačovej spoločnosti Gateway. Pravdepodobne s ním chodila medzi rokmi 2005 – 2010. A práve s Waittom sa zúčastnila na svadbe Chelsey Clinton. Chelsea neskôr tvrdila, že sa s Ghislaine pozná len cez jej priateľa, na druhej strane však rok predtým s ňou trávila dovolenku na jachte. Začiatkom dvadsiatych rokov bolo Ghislain Maxwell vídať na rôznych akciách, módnych prehliadkach, benefičných plesoch, na fotografii z „Oscar party“ časopisu Vanity Fair z roku 2015 ju vidíme po boku Elona Muska, ale objavovala sa aj v spoločnosti iných dôležitých mužov, ako napríklad predstaviteľa OSN Amira Dossala a ďalších autorít medzinárodného významu. Mala na to dôvod – zviditeľnila sa ako zakladateľka a prezidentka spoločnosti TerraMar Project, ktorá mala združovať „globálnu komunitu“ na záchranu oceánov. V skutočnosti táto charitatívna neziskovka za sedem rokov svojho existovania nevykazovala takmer žiadnu činnosť, akurát poskytla Ghislaine veľkolepé public relations, vďaka ktorému pani prezidentka jazdila po svete a prednášala od texaskej univerzity v Dallase až po zhromaždenie polárnikov v Reykjavíku. Dvakrát dokonca rečnila aj na konferenciách TED a TEDx. Minulosť ju však aj tak dobehla. Jeffrey Epstein sa z jej života nedal vymazať.
Simonetta Zalová
foto Profimedia
Celý článok si prečítate v júnovom čísle MIAU (2022)