Grace and Frankie – Starnúť s gráciou

 

Čo by ste robili, keby vám manžel po 40 rokoch manželstva oznámil, že je gay? A čo by ste robili, keby to isté povedal manžel vašej kamarátke? A keby ste potom zistili, že vaši manželia tvoria pár? Aj takéto nevídané situácie môže život priniesť a seriál Grace and Frankie je práve o vyrovnávaní sa so všetkým, čo nás môže postretnúť v akomkoľvek veku.

 

Grace and Frankie je komediálny seriál z dielne Netflixu, ktorého prvá séria vyšla už v roku 2015, avšak vďaka veľkému úspechu sa tých sérií napokon nakrútilo sedem (finálna práve v tomto roku) a stal sa najdlhšie bežiacim pôvodným seriálom na Netflixe. Tvorcovia Marta Kauffman a Howard J. Morris vybudovali silné postavy so zaujímavými príbehmi, no najobdivuhodnejšie je, ako dokázali vniesť do vážnych rodinných a vzťahových problémov humor a ľahkosť. Ak sa chcete rozptýliť a zažiť feel-good jazdu so staršími dámami plnými elánu alebo si oddýchnuť pri inteligentom humore, tento seriál je práve pre vás.

 

Šokujúce správy

Seriál začína tzv. jóbovkou, keď dvom sedemdesiatničkám Grace a Frankie oznámia ich manželia, že sa s nimi rozvádzajú, lebo už dvadsať rokov sú potajme spolu. A to nie je všetko, keďže v dnešnej dobe je svadba rovnakých pohlaví v Amerike dovolená, chcú sa konečne zobrať. Obe ženy zažívajú obrovský šok a pocit zrady, manželia boli celé tie roky kolegovia v právnickej firme a toto im robili poza chrbát?! Obe sa musia začať zmierovať s tým, že žili celé desaťročia v klamstve. Každá chce spočiatku svoju bolesť prežívať sama – nemajú až taký dôverný vzťah, pretože sú doslova protipólmi. Grace Hanson v podaní ikonickej Jane Fonda je úspešnou podnikateľkou, šéfkou kozmetickej firmy, rada si vychutná Martini a sarkastickými poznámkami zotrie hocikoho, kto sa jej snaží starať do života. Frankie Bergstein, ktorú hrá skvelá Lily Tomlin, je zostarnutá hipisáčka, ktorá sa venuje ezoterike, liečiteľstvu a umeniu. Tieto dve už na pohľad iné ženy stoja pred rovnakou situáciou. Každá z nich má rodinu, v ktorej žila celé roky, a zrazu sa všetko rúca. A práve to ich spojí. Grace a Frankie si povedia, že sú v tom vlastne spolu, a odídu žiť do plážového domu, ktorý celé tie roky oba páry zdieľali ako víkendový únik z reality. Tu sa začína ich nové dobrodružstvo menom „Spolužitie“ alebo ešte lepšie „Ako sa navzájom nepozabíjať“. To prináša mnoho humorných situácií kvôli odlišnostiam hlavných hrdiniek – Grace je zvyknutá na luxus, vysokú módu a striktný diétny režim, Frankie je naopak voľnomyšlienkárka, všade robí neporiadok, nakupuje haraburdy a relaxuje s jointom v ruke.

 

Je vek len číslo?

Jednou z hlavných tém seriálu je starnutie, ktoré často býva, najmä u žien, tabu. Obom hlavným postávam vyvstáva otázka: Čo teraz so životom? Aj mladší človek má po rozvode čo robiť, aby ustál náročnú situáciu a pohol sa ďalej. Ale čo keď má človek sedemdesiatpäť? Je kam sa ďalej pohnúť? Grace a Frankie dokazujú, že áno. Začnú žiť úplne iný život, pustia sa do vecí, na ktoré predtým nemali čas a učia sa koexistovať ako spolubývajúce. Napriek odlišnosti ich spája chuť žiť ďalej a zmieriť sa so všetkým, čo život prinesie. Starnutie nie je ľahké, ale ani neznamená koniec sveta…

Seriál poukazuje aj na to, ako spoločnosť pristupuje ku starším ženám, ktoré po splnení svojej úlohy (byť manželkou a matkou, prípadne ako bonus nejaká tá kariéra) akoby neboli už ničím zaujímavé alebo príťažlivé. Ľudia často vidia takéto ženy ako babky, ktoré sa dokážu už len sťažovať a klebetiť o susedách. Neprikladajú váhu ich názoru a považujú ich za staromódne. Takéto vnímanie od okolia zažívajú aj hlavné postavy, no ako ženy so silnými osobnosťami všetkým ukážu, že sa mýlia. Žijú svoj život bez kompromisov a naplno, majú rokmi nadobudnutý odstup od toho, čo si kto o nich pomyslí a hlavne – uvedomujú si, aký je ich čas vzácny.

Boj proti ageizmu (diskriminácia na základe veku) je dnes určite silnejší ako v minulosti, pretože spoločnosť sa posúva vpred, no paradoxne žijeme v dobe, v ktorej byť mladým znamená všetko. Odvšadiaľ na nás vyskakujú mladé modelky, influencerky, celebrity, a potom nadobúdame pocit, že po istom veku nás už nič dobré nečaká. V Hollywoode prevláda trend, že herečky po tridsaťpäťke sa pomaly začínajú obsadzovať len do úloh matiek, a že by si nejaká herečka po štyridsiatke zahrala v romantickom filme, je ojedinelé ako sneh v Bratislave. Práve preto je úžasné vidieť, že tvorcovia sa rozhodli spraviť hlavnými postavami herečky vo veku 75 a 77 rokov.

 

Romantika po sedemdesiatke

Ak by sme sa pozreli na väčšinu mainstreamových amerických filmov a seriálov, ktoré tematizujú vzťahy a sex, zistili by sme, že režiséri a producenti nemajú problém obsadiť do úloh charizmatických osudových mužov aj chlapov po päťdesiatke. Pozrite sa však na ich filmové polovičky – sú nimi vždy mladšie ženy. Akoby ženy v strednom a vyššom veku už nečakala žiadna romantika a vášeň, len rodinný život, priemerná kariéra a domáce práce. Zároveň vo filmoch nevidíme ani staršie ženy s mladšími mužmi a tento model je v nás tak zakorenený, že už ho ani nespochybňujeme. Aj takéto stereotypy búra tento pozoruhodný seriál, pretože po rozvode sa Grace a Frankie opäť ponoria do vôd randenia a spoznávania nových mužov. Zažívajú znovu fázy, na ktoré už aj zabudli – očarenie, zamilovanie, romantické schôdzky, ale i rozchody a konce.

Tvorcovia do mužských úloh vybrali sympatických hercov v podobnom veku ako herečky, no jeden z partnerov Grace, Nick (Peter Gallagher), je od nej až o 27 rokov mladší. Práve pri ňom Grace najviac prežíva tému starnutia, keďže cíti medzi nimi najmä fyzické rozdiely, pretože telo predsa len neoklameme a faktom je aj, že s vekom pribúdajú zdravotné problémy. Všetko vyústi do mimoriadne vtipnej situácie, keď Grace po Nickovom odchode do práce ide na jeho hypermodernú toaletu a nevie sa z nej postaviť. Čo v takej situácii spraviť? No predsa zavolať najlepšej kamarátke! Frankie pomôže Grace aj z tejto šlamastiky, no Grace je zahanbená a desí sa, aby o sa o tomto incidente Nick nedozvedel. Ani to však preňho nie je prekážkou vo vzťahu ku Grace a zdolávajú tieto problémy spoločne a s nadhľadom.

Seriál presviedča, že láska sa dá zažiť aj vo vyššom veku a môže byť rovnako krásna ako láska zamladi. A tiež že aj sedemdesiatnici majú právo na lásku a sex. Sex?! Áno, sex! Mnohí možno zmraštia tvár a povedia, že toto slovo by sa pri dôchodcoch vôbec nemalo skloňovať. Aj v tomto ohľade vás však seriál vyvedie z omylu. Grace a Frankie otvorene riešia svoje sexuálne životy, pretože aj ony majú svoje túžby a neboja sa o nich nahlas hovoriť. Až tak nahlas, že v jednej zo sérií rozbehnú biznis so sexuálnymi pomôckami pre staršie ženy a keď uvidíte, ako prezentujú tieto produkty v domove dôchodcov, popučíte sa od smiechu.

 

Sila priateľstva

Rodená Newyorčanka Jane Fonda je svetovou filmovou hviezdou a netreba ju zvlášť predstavovať. Okrem úspešnej hereckej kariéry, ktorá jej vyniesla dve nominácie na Oscara, sa stala populárnou aerobikovou cvičiteľkou a lifestylovou ikonou. V 60. rokoch počas vojny vo Vietname sa angažovala v politickom aktivizme a počas vojny v Iraku protestovala proti násiliu na ženách. Ako feministka bojuje za zrovnoprávnenie žien s mužmi. Pre Guardian skonštatovala: „Potrebujeme pomôcť mužom pochopiť, prečo sa nami ženami cítia takí ohrození a zmeniť pohľad na maskulinitu ako takú.” Jane sa taktiež v mnohých oblastiach venovala charitatívnej práci (vzdelávanie, reprodukčné zdravie, životné prostredie, vyjadrila podporu aj LGBT komunite, a to ešte v roku 1979. V mladosti jej otec vštepoval, že keď nebude perfektná, nebude milovaná, a tak celý život trpela pocitom nedostatočnosti a extrémne sa zameriavala na svoj vzhľad. V rozhovore s Oprah Winfrey priznala: „Trvalo mi veľmi, veľmi dlho uvedomiť si, že naším cieľom v živote nie je byť perfektný, ale byť úplný.” Je silnou a inšpiratívnou ženou, počas života bojovala aj s bulímiou a prekonala rakovinu prsníka. O seriáli Grace and Frankie sa vyjadrila: „Ženy, ktoré si v živote prežili hrozné veci, nám povedali, že Grace and Frankie im pomohli udržať hlavu nad vodou, dali im nádej.”

Obe herečky sú aj v reálnom život dobrými priateľkami. Spoznali sa v 70. rokoch, keď Lily Tomlin cestovala so svojou show Každú noc, v ktorej ponúkala vlastný pohľad na absurdity americkej kultúry a Jane sa na ňu šla pozrieť. Lilyn výkon sa jej tak zapáčil, že ju obsadila do svojho filmu Od deviatej do piatej a odvtedy sa priatelia. K ich novším „zážitkom“ patrí i spoločný protest proti klimatickej zmene v roku 2019 v americkom Kapitole, za čo ich zatkli. Pred pár týždňami Jane Fonda vydala vyhlásenie, že jej diagnostikovali rakovinu, no len tak ľahko sa nevzdá. „Cítim sa silnejšia ako kedykoľvek predtým. Rakovina ma neznechutí,” vyhlásila pre Vanity Fair.

 

Zoznámte sa

Nielen hlavné postavy sú odlišné ako cukor a soľ, týka sa to aj ich rodín. Grace má s manželom Robertom dve dospelé dcéry – Briannu a Mallory. Brianna prebrala po matke rodinné žezlo a stala sa riaditeľkou jej kozmetickej firmy Say Grace. Ako typická karieristka má život zorganizovaný na minútu presne, a nie je v ňom priestor na chvíľu odpočinku či zaváhania. Riadi firmu pevnou rukou, vzbudzuje rešpekt a autoritu, nevie prejaviť emócie, lebo sa jej zdajú zbytočným mrhaním času, a sarkastickými poznámkami vie veľmi trefne zhodnotiť akúkoľvek situáciu.

Mallory je jemnejšou polovicou sesterskej dvojice, rodičia ju vždy považovali za anjelika a celkovo je skôr archetypom citlivej matky. Má dve dcéry, no napriek snahe udržať teplo rodinného krbu, je jej manželstvo v troskách. Sestry majú rivalský vzťah, čo vedie ku konfliktom. Mladšia Mallory akoby stále túžila po uznaní chladnej a racionálnej staršej sestry, no keď ide do tuhého, vedia sa navzájom podržať. Manžela Grace, Roberta, stvárňuje herec Martin Sheen (otec Charlieho Sheena), môžete ho poznať z kritikmi oceňovaných filmov ako Dnešná apokalypsa alebo Wall Street a v Grace and Frankie hrá postavu právnika, ktorý hoci má za sebou úspešnú kariéru, odjakživa túžil byť hercom, čomu sa aj amatérsky na dôchodku venuje. Je cholerický puntičkár a nadovšetko miluje Sola, ex-manžela Frankie. Ich dvadsaťročná aféra začala tým, že jedného dňa, keď boli spolu na právnickej konferencii, pobozkal Sol Roberta vo výťahu. Seriál zobrazuje lásku tohto homosexuálneho páru ako niečo prirodzené a ľudské, a hoci ich vzťah bol dlho utajený, nerobí to z neho niečo temné a zlé, ale naopak – úprimné a silné. Obaja muži svoj vzťah totiž tajili zo strachu z predsudkov spoločnosti.

Sol v podaní Sama Watersona, známeho zo seriálu Zákon a poriadok, je milou a komickou postavou – vtipne úzkostlivý právnik a manžel Frankie má nadovšetko rád svoje deti, no niekedy je nepoužiteľný v praktickom živote. Citlivý muž, ktorý nemá rád konflikty, hľadá aj po rozvode v mnohých situáciách oporu u Frankie. Tá nad ním často len mávne rukou a ukáže mu, že jeho problémy nie sú také veľké, ako sa zdajú. Spoločne majú dvoch adoptívnych synov, Coyoteho a Buda, keďže Frankie nemohla mať deti. Coyote je typický príklad syna, ktorý sa nechal zlákať na zlé chodníčky, avšak nie v puberte, ako by ste čakali. Stal sa profesorom a potom prepadol drogám a alkoholu. Počas seriálu prechádza odvykačkou, no ani téma závislostí tu nie je zobrazená depresívne a pesimisticky. Bud, ten sa vydal po otcovi na cestu právnika a pracuje v Solovej a Robertovej spoločnej firme. Oproti Coyotemu je usporiadaný, trochu neurotický tridsiatnik, ktorý zo všetkého najviac túži po pokoji a rodine. Často zachraňuje brata z patálií a po rozvode rodičov na seba preberie úlohu mediátora, pretože spleť vzťahov medzi Hansonovcami a Bergsteinovcami je komplikovaná ako náročná matematická rovnica.

 

 

Miriam Fulmeková

foto Netflix

 

Celý článok si prečítate v októbrovom čísle MIAU (2022)